HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Romantická chata ve švýcarských horách

Pokud jste milovníky romanticky vyhlížejících dřevostaveb, které umí zaujmout pozornost lidského oka na první pohled, jste tady správě. Tato chata stojící ve Volleges, kouzelné obci frankofonní části Švýcarska s příznačným názvem Villa a Volleges, je dokonalou ukázkou toho, že i dřevostavba může působit útulně, elegantně a moderně.


Chata ve Volleges
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Christophe Voisin

Při stavbě bylo třeba dodržet místní předpisy

Osm měsíců, přesně takto dlouhou dobu trvalo, než na pozemku jedné švýcarské obce vyrostla tato nádherná dřevostavba. Dobu výstavby výrazně ovlivňovala nejen finanční, ale taktéž časová omezení, která předurčovala, jakým způsobem stavba vznikne. Výběr materiálu pak byl ovlivňován zejména místními předpisy, jež hovořily o poměrech použití dřeva a klasického zdiva na fasádách. Architekt Romain Pellissier z architektonického studia Alp'Architecture vymyslel, jak oba tyto materiály skloubit tak, aby dal vzniku originálnímu dřevěnému domu, ve kterém bude radost bydlet. Prohlédněte si ho celý v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Christophe Voisin, Christophe Voisin

Chata nabízí dokonalé spojení s okolní přírodou

Moderní i klasická. Přesně taková je tato chata nacházející se v srdci švýcarských Alp. Chata v sobě kombinuje klasické prvky s těmi moderními, což má více než příjemný dopad na funkčnost, ale i samotný vzhled interiéru této stavby. Dřevo zde najdeme doslova všude. Na podlahách, stěnách, ale i stropech. Díky tomu interiér působí hřejivě, útulně a pohodově. Díky použití některých prvků je interiér v mírném náznaku tolik oblíbeného severského stylu. Jde o styl, který vzniknul právě v severských zemích, přičemž jeho účelem není to, aby působil chladně, ale o to tepleji, na kolik jsou chladné tyto země samy o sobě.

Mohlo by vás zajímat: Horská chata, jejíž vnitřek vám vyrazí dech

Za osobitost tohoto prostoru může nejen samotné vybavení chaty, také spousta prosklených ploch, které svým obyvatelům umožňují výhled na krásné panorama okolní přírody. Nemluvě o velkém množství denního světla, které se do interiéru dostává přes den. Pocit vzdušnosti prostoru dodávají vysoké stropy.

Interiér je střídmý, ale přesto útulný

Díky tomu, že je chata krásná již sama od sebe a hlavní roli v ní hraje zejména dřevo, nebylo zde využito žádných experimentů – co se týče barev či vzorů. Celý interiér se nese v duchu přírodních tónů, ideálně těch, které dokonale ladí k dřevu, které je všudypřítomné. Vkusný kontrast je zde tvořen zejména využitím černé barvy. Primárně používanou barvou v tomto interiéru je béžová, dále pak šedá s již zmíněnou černou. O charakter a atmosféru prostoru se starají i vkusné doplňky ve formě dlouhých závěsů v oknech či lampách.

Zamilovali jsme si kontrasty, které se zde nachází

Jak jsme psali již na začátku, celá chata je založena na kombinaci starého s moderním. Můžeme vidět jakousi historii daného místa s ohledem na potřeby současného života. V některých místech je prostor střídmější, jinde pak výraznější. Například kuchyně v černé barvě je doplněna kontrastním jídelním stolem z masivu – se skleněnou deskou. Další kontrast můžeme vidět na černých okenních rámech, které kontrastují k světlejší fasádě ze dřeva. K domu náleží i tři terasy, které přímo vybízí k příjemnému oddechu u knížky a teplé kávy. Prohlédněte si dům včetně jeho půdorysů v naší fotogalerii.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
21.05.2019

Photocredit: Christophe Voisin

3

Video: Energeticky soběstačná chata v japonských horách

Dechberoucí krajina, čerstvý horský vzduch a teplo vyhřátých kamen. Tohle vše si užívá mladý japonec Daigo, který se vzepřel urbanizaci a v horách si vybudoval útulný domov.

Horská chata, jejíž vnitřek vám vyrazí dech

Horská chata, která už zvenku vypadá trochu jako pohádková chaloupka zasazená mezi hory. Ale až teprve vnitřek vám opravdu vyrazí dech.

Norská chata postavená s láskou k přírodě

Norové staví krásné dřevěné domy od nepaměti. Vždy s úctou ke dřevu a láskou k přírodě. Stejně tak byla postavena i moderní chata v našem článku. Dozvěďte se více.

Malinká dřevostavba Etno Hut: nenáročnost na prvním místě

Sázka na jednoduchost a nenáročnost se v Litvě líbí. Dřevěná chatka Etno Hut zabere jen 14 metrů čtverečních a je důkazem toho, že ke štěstí stačí vlastně hrozně málo.

Cabin Vindheim: Neuvěřitelná dřevostavba, na jejíž střeše se dá sáňkovat.

Netradiční dřevostavba Cabin Vindheim si bere ze severské zimy to nejlepší. Prohlédněte si tento cenný klenot norské architektury i s jeho vychytávkami.

Chata na cestách, která nepotřebuje připojení k síti. Kolik stojí?

Hranice mezi komfortem civilizace a přírodou, fádním relaxem a dobrodružstvím. Tato cestovní chata vás právě k těmto limitům přiblíží.

Rustikální kanadský srub s tou správnou atmosférou. Chcete taky takový?

Dnes vás zavedeme na prohlídku kouzelného srubu ukrytého v hlubokých kanadských lesích. Může být ale zdrojem inspirace i pro vás. Prohlédněte si jeho interiér.

Moderní tyrolská roubenka láká turisty svým útulným interiérem

Milujete kombinaci drsné alpské přírody a útulné roubenky? Pokud ano, máme pro vás tip na parádní horskou chatu skrytou uprostřed vysokých hor.

Postavili si chatu k trvalému bydlení – je to roubenka z lepených hranolů

Zrekonstruovaná chata slouží k trvalému bydlení tříčlenné rodině poblíž Hradce Králové. Jak probíhala stavba a jak se jim v zahrádkářské oblasti žije?

Když se chata stane druhým domovem

Útulná dřevěná chata s nádhernými výhledy na zasněžené horské štíty majestátních Alp se pro mladou rodinu stala druhým domovem. Navštivte ji dnes s námi.