HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Malinká dřevostavba Etno Hut: nenáročnost na prvním místě

Místo pro romantická dostaveníčka zamilovaných dvojic, anebo jen chatka, kde se mohou potkávat přátelé. Takové využití nabízí jednoduše zařízená dřevěná chatka uprostřed litevských lesů. O tom, že jí osobité kouzlo rozhodně nechybí, se můžete přesvědčit sami.


Nenáročná dřevostavba Etno Hut v Litvě
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Leonas Garbačauskas

„Je to chata pro dva obyvatele,“ říká architektka a autorka celého konceptu i realizace. „Možná tak ještě pro dva a jednoho psa.“ A skutečně, skromných 14 metrů čtverečních využitelné plochy by více lidí nejspíš nepobralo. Na druhé straně, pro dva je právě tak akorát. „Můžete ji využít jako malé studio pro jógu, krátký pobyt v přírodě nebo útočiště před nevlídným počasím,“ dodává ještě.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Leonas Garbačauskas

Je libo instantní chatu?

„Byl to můj záměr vytvořit tzv. instantní chatu,“ říká autorka Ema Butrimaviciute. „Design domu odpovídá požadavku na snadnou konstrukci prakticky kdekoliv.“ Zrodit se může v urbanizovaném prostředí městské zahrádkářské kolonie, nebo v divokém teritoriu severských lesů. Zateplení a izolační prvky umožňují komfortní obývání i v náročném klimatu. Je prostě malá a praktická. Prozkoumejte ji ve fotogalerii.

Odolné prefabrikáty zimu ustojí

Jak se stavba dostala na své místo? Rozložená na jednotlivé díly na korbě nákladního vozu. Což byl prý vůbec nejnáročnější úkol: sehnat v místě schopného dopravce, který by materiál do cíle zavezl a nezapadl přitom do nějakého vřesoviště. Inu, každý architekt se musí potýkat s komplikacemi.

Dva lidé ji pak necelé tři dny skládali dohromady. Základním stavebním materiálem jsou tu totiž SIP desky (strukturované izolované panely), které umožňují velmi fakultativně nakládat s celou konstrukcí. Vlastně je tedy možné, aby podobné domky vyrostly téměř kdekoli.

Kolik stojí podobná dřevěná chatka vhodná pro celoroční obývání a dostupná na českém trhu? Zjistěte si její cenu zde.

Jen prosím nic komplikovaného

Do mírného svahu zakomponovaná dřevostavba v sobě velmi příhodně vměstnává hygienické zázemí s toaletou a sprchou, miniaturní kuchyňský kout v otevřené místnosti, která je současně obývacím pokojem s posezením a ložnicí. I kvůli minimální dispozici tu prostor nedělí zbytečné zdi.

„A také tu nejsou žádné multifunkční prvky, jako žebříky nebo zasouvací nábytek ve stěnách, které jsou sice příhodné, ale náročné na údržbu, komplikované k užití a často poněkud nepohodlné,“ zmiňuje ještě architektka. Neznamená to ale ztrátu pohodlí, jen absenci zbytečností.

Všeho tak akorát

Výběr lokality pro tuto konkrétní stavbu Etno Hut v lesích u litevské vesnice Pakalniškes není náhodný. Prý trochu ospalá zalesněná divočina je dostatečně vzdálená od měst, aby tu nikoho nerušily civilizační vlivy. Ale zase ne tak daleko, abyste cestou k ní strávili celý den. Je prostě na místě, kde se dva výletníci z různých koutů země mohou snadno setkat. Okolní liduprázdný les jim poskytne dokonalé soukromí.

Nenáročnost zařízení podtrhuje ještě „odolné“ vybavení interiéru. Rozvody elektřiny a potrubí jsou vedeny v mezistěně. Podlaha je z voděodolného laminátu zesíleného v prostoru koupelny a stěny jsou obloženy dřevěnými obklady. Ty ostatně kryjí i vnější fasádu, která svým barevným laděním do tmavých tónů odpovídá blízkému lesu, a stavba tak nepůsobí vůči svému okolí rušivě.

Ke štěstí vlastně stačí málo

Větší kousky ale architektka neplánuje. Etno Hut je prý zajímavý tím, že s pomocí průmyslově opracovaného dřeva vytváří příjemné místo z maličkostí. Pokud sem dorazíte, zjistíte snadno, jak málo vám k životu stačí. Že tu není televize? Posezení na venkovní terase, ze které se nabízí výhled na protější zalesněný svah, vám to jistě vynahradí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
05.11.2018

Photocredit: Leonas Garbačauskas

9

Dřevěné chaty: Celoroční nebo víkendové?

Jaká specifika mají dřevěné chaty, které chcete obývat celoročně? A co jsou u víkendové dřevěné chaty vyhozené peníze? Odpovědi naleznete zde.

Video: Energeticky soběstačná sauna

Přemýšlíte o stavbě vlastní sauny? Inspirovat se můžete třeba tady! Taky toužíte po klidném místu pro relaxaci a uvolnění? Postavte si saunu!

Video: Netradiční sauna s výhledem na jezero

Tak tahle sauna se opravdu povedla, co říkáte? Pojďte se podívat, jak vypadá interiér tvarovaný CNC stroji!

Výjimečný dokument z roku 1990: Tradiční stavba srubu ve Finsku

Zajímá vás tradiční proces výstavby srubů a roubenek? Tak to se určitě podívejte na tento krátký dokument, který vás provede stavbou srubu ve Finsku od základů až po střešní krytinu.

Kde si na podzim dobít baterky? Ideálně v sauně. Tahle byla postavena studenty.

Studentský projekt z Norska, který zaujme nápaditým provedením. Sauna uprostřed pustiny? Proč by ne.

Tradiční venkovská chata citlivě usazená do krajiny. Jako by tu stála odjakživa.

Jako by tu stála po staletí. Dokonale bezpečná a pohodlná, přitom jednoduchá chata v duchu tradiční venkovské architektury.

Norská chata postavená s láskou k přírodě

Norové staví krásné dřevěné domy od nepaměti. Vždy s úctou ke dřevu a láskou k přírodě. Stejně tak byla postavena i moderní chata v našem článku. Dozvěďte se více.

Prázdninový domek pro mladou rodinu z města

Typický švédský „sommarhus“ je vlastně taková obdoba české chalupy. Moc se jí ale nepodobá. Co myslíte, měnili byste?

Neobyčejná malá prázdninová chata na louce u lesa

Neobyčejná prázdninová chatka stojící na louce u lesa vás v okamžiku přenese z hluku velkoměsta do uklidňujícího ticha okolního lesa. Navštivte ji dnes s námi a načerpejte inspiraci.

Romantická chata ve švýcarských horách

Tato krásná chata ve Volleges, v náruči švýcarských hor, vás zaujme svým elegantním designem, ale i přírodou, v níž se nachází. Prohlédněte si ji s námi.