HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Když se chata stane druhým domovem

Většina majitelů chat a chalup bydlí ve svých rekreačních objektech pouze pár týdnů v roce a po zbývající dny je zanechávají prázdné a žijí ve svých běžných domovech. Někdy se ale může stát, že se na chalupě či chatě cítíte tak skvěle a jste tam tak rádi, že v ní trávíte stále více času, až se stane vaším druhým domovem. Přesně to je případ mladé rakouské rodiny, která si postavila dřevěnou chatu v Alpách a postupně z ní udělala svůj druhý plnohodnotný domov.


Nová dřevěná chatka napodobuje tradiční farmářské domy
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Adolf Bereuter

Život mezi dvěma světy

Rodina bydlí ve třípokojovém bytě v městečku Feldkirch v západním Rakousku. Město stojí na úpatí Alp těsně u hranic se Švýcarskem a Lichtenštejnskem a je obklopeno třítisícovými horskými vrcholy. Díky tomu rodina nemusela hledat pozemek na výstavbu své vysněné chaty daleko. Našla ho pouhých 30 minut jízdy autem od svého bytu v krásné alpské přírodě. Krátká dojezdová vzdálenost k chatě jim posléze dovolila si z ní udělat druhý plnohodnotný domov. Díky tomu nyní žijí mezi poměrně intenzivním prostředím středně velkého města a přírodní samotou velehor. A jak sami říkají, jejich rodinný život to změnilo k nepoznání.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Adolf Bereuter

Velmi speciální pozemek si zaslouží speciální přístup

Samotný pozemek má 1005 metrů čtverečných a nachází se uprostřed pestré, převážně nedotčené přírody s alpskou flórou a dechberoucími výhledy na okolní hory. Stojí na náhorní plošině nad vesnicí Bürserberg a svou polohou je to velmi speciální místo. Majitelé chtěli maximálně respektovat okolní přírodu, a proto byly veškeré práce na pozemku minimalizovány tak, aby nový dům po dokončení stavby ještě pořád stál na téměř nedotčeném pozemku obklopený alpskou přírodou.

Dům po vzoru starých alpských obydlí

Stavba byla navržena jako jednoduchý solitér. Její tvary a půdorys jsou nezaměnitelným odkazem na způsob, jakým byly domy stavěny v alpských oblastech od nepaměti: jednoduchá, dobře strukturovaná dřevěná stavba na pevných základech s pohledem do údolí. Dřevěná fasáda se skládá z horizontálně položených desek s několika centimetrovými rozestupy a pokrývá i oba štíty sedlové střechy.

Prosvětlené první patro

Jelikož dům stojí v kopci, je první podlaží, které je jako jediné z betonu, částečně zabudováno v zemi. Neslouží jako obytný prostor, ale je v něm technická místnost, prádelna, malý sklep a místnost na skladování různého sportovního vybavení a dalších věcí. Aby se dalo přímo z ulice vstupovat do prvního patra, byl do kopce udělán malý čtvercový výřez. Výřez obsahuje zakrytý vchod do domu. Ten vás provede chodbou přímo do prostorné kuchyně. Kuchyně je srdcem domu, nejčastější místo, kde se rodina setkává a povídá si. Na kuchyni navazuje jídelna s velkým jídelním stolem u okna, které se dívá na jižní stranu svahu. Jídelna je propojená s obývacím pokojem s velkou pohodlnou pohovkou a krbem na dřevo, který tento prostor opticky odděluje od kuchyně a chodby.

Dřevo, kam se podíváš

Snížený strop dělá obývací pokoj intimnějším a útulnějším. V prvním patře se nachází ještě koupelna a záchod. Celé patro je obkrouženo panoramatickými okny vyhlížejícími na impozantní hory. V létě můžete pozorovat hory přímo z dřevěné terasy, která je zakryta střechou a tím chráněna před nepříznivým počasím. Tomuto typu terasy se říká „Schopf“ a je to typický architektonický prvek pro tento region. Dřevo je úplně všude – nejen fasáda a terasa, ale i stropy, podlahy a veškerý nábytek jsou ze dřeva. Prohlédněte si celý dům ve fotogalerii

Dokonalost na 127 metrech čtverečných

Z kuchyně vedou malé, lehce točité schody do podkroví. Na rozdíl od prvního patra je podkroví odpočinkovou částí domu. Pod střechou jsou ukryty dvě ložnice, koupelna, pracovna a malý pokoj, který slouží jako knihovna. Střídání nižších a vyšších stropů a různých velikostí oken vytváří speciální atmosféru prostoru. Přírodní materiály mu dávají vzdušnost a přirozenost. Přestože celý dům dohromady čítá pouhých 127 metrů čtverečných, je dokonalým druhým domovem malé rodinky.

Mohlo by vás zajímat: Romantická chata ve švýcarských horách

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
28.05.2019

Photocredit: Adolf Bereuter

8

Dřevěné chaty: Celoroční nebo víkendové?

Jaká specifika mají dřevěné chaty, které chcete obývat celoročně? A co jsou u víkendové dřevěné chaty vyhozené peníze? Odpovědi naleznete zde.

Maringotka k bydlení nebo jako chata: Za kolik je na prodej?

Maringotky k bydlení nebo jako chata jsou stále populární. Maringotka na prodej je možná za odvoz nebo i za statisíce. Jak se v nich bydlí? Dozvíte se zde.

Video: Vorarlbersko jako ráj dřevostaveb

Travnaté svahy plné krav, vysoké zasněžené hory a nádherná architektura. Byli jste už někdy v Alpách? Pokud ne, je čas to napravit!

Co Čech, to chalupář. Platí ještě toto tvrzení?

Češi jsou vášniví chataři a chalupáři. Kde se v nás láska k chalupaření bere a jsme v tom opravdu výjimeční? Jak jsou na tom ostatní národy?

Moderní tyrolská roubenka láká turisty svým útulným interiérem

Milujete kombinaci drsné alpské přírody a útulné roubenky? Pokud ano, máme pro vás tip na parádní horskou chatu skrytou uprostřed vysokých hor.

Neobyčejná malá prázdninová chata na louce u lesa

Neobyčejná prázdninová chatka stojící na louce u lesa vás v okamžiku přenese z hluku velkoměsta do uklidňujícího ticha okolního lesa. Navštivte ji dnes s námi a načerpejte inspiraci.

Romantická chata ve švýcarských horách

Tato krásná chata ve Volleges, v náruči švýcarských hor, vás zaujme svým elegantním designem, ale i přírodou, v níž se nachází. Prohlédněte si ji s námi.

Chata, která oživuje romantiku jednoduchých dřevostaveb

Klasické „áčko“ je pro stavbu hodně jednoduchý tvar, ale to neznamená, že by se s ním nedalo experimentovat. Tato romantická chata vás překvapí.

Proměna rozpadlé jihotyrolské stodoly v úžasný penzion s duší

Prohlédněte si dokonalou proměnu staré zničené venkovské stodoly na stylové apartmány v jihotyrolské vesnici Nals. Zasloužila se o ni mladičká a usměvavá Judith, dcera majitele zdejší farmy.

Levná a jednoduchá prázdninová chatka nemusí být nutně nudná

Jednoduchá a levná prázdninová chatka nemusí být nutně nudná. Stačí ji natřít načerveno v duchu skandinávských tradic.