Když se chata stane druhým domovem
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Když se chata stane druhým domovem

Většina majitelů chat a chalup bydlí ve svých rekreačních objektech pouze pár týdnů v roce a po zbývající dny je zanechávají prázdné a žijí ve svých běžných domovech. Někdy se ale může stát, že se na chalupě či chatě cítíte tak skvěle a jste tam tak rádi, že v ní trávíte stále více času, až se stane vaším druhým domovem. Přesně to je případ mladé rakouské rodiny, která si postavila dřevěnou chatu v Alpách a postupně z ní udělala svůj druhý plnohodnotný domov.


Nová dřevěná chatka napodobuje tradiční farmářské domy
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Adolf Bereuter

Život mezi dvěma světy

Rodina bydlí ve třípokojovém bytě v městečku Feldkirch v západním Rakousku. Město stojí na úpatí Alp těsně u hranic se Švýcarskem a Lichtenštejnskem a je obklopeno třítisícovými horskými vrcholy. Díky tomu rodina nemusela hledat pozemek na výstavbu své vysněné chaty daleko. Našla ho pouhých 30 minut jízdy autem od svého bytu v krásné alpské přírodě. Krátká dojezdová vzdálenost k chatě jim posléze dovolila si z ní udělat druhý plnohodnotný domov. Díky tomu nyní žijí mezi poměrně intenzivním prostředím středně velkého města a přírodní samotou velehor. A jak sami říkají, jejich rodinný život to změnilo k nepoznání.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Adolf Bereuter

Velmi speciální pozemek si zaslouží speciální přístup

Samotný pozemek má 1005 metrů čtverečných a nachází se uprostřed pestré, převážně nedotčené přírody s alpskou flórou a dechberoucími výhledy na okolní hory. Stojí na náhorní plošině nad vesnicí Bürserberg a svou polohou je to velmi speciální místo. Majitelé chtěli maximálně respektovat okolní přírodu, a proto byly veškeré práce na pozemku minimalizovány tak, aby nový dům po dokončení stavby ještě pořád stál na téměř nedotčeném pozemku obklopený alpskou přírodou.

Dům po vzoru starých alpských obydlí

Stavba byla navržena jako jednoduchý solitér. Její tvary a půdorys jsou nezaměnitelným odkazem na způsob, jakým byly domy stavěny v alpských oblastech od nepaměti: jednoduchá, dobře strukturovaná dřevěná stavba na pevných základech s pohledem do údolí. Dřevěná fasáda se skládá z horizontálně položených desek s několika centimetrovými rozestupy a pokrývá i oba štíty sedlové střechy.

Prosvětlené první patro

Jelikož dům stojí v kopci, je první podlaží, které je jako jediné z betonu, částečně zabudováno v zemi. Neslouží jako obytný prostor, ale je v něm technická místnost, prádelna, malý sklep a místnost na skladování různého sportovního vybavení a dalších věcí. Aby se dalo přímo z ulice vstupovat do prvního patra, byl do kopce udělán malý čtvercový výřez. Výřez obsahuje zakrytý vchod do domu. Ten vás provede chodbou přímo do prostorné kuchyně. Kuchyně je srdcem domu, nejčastější místo, kde se rodina setkává a povídá si. Na kuchyni navazuje jídelna s velkým jídelním stolem u okna, které se dívá na jižní stranu svahu. Jídelna je propojená s obývacím pokojem s velkou pohodlnou pohovkou a krbem na dřevo, který tento prostor opticky odděluje od kuchyně a chodby.

Dřevo, kam se podíváš

Snížený strop dělá obývací pokoj intimnějším a útulnějším. V prvním patře se nachází ještě koupelna a záchod. Celé patro je obkrouženo panoramatickými okny vyhlížejícími na impozantní hory. V létě můžete pozorovat hory přímo z dřevěné terasy, která je zakryta střechou a tím chráněna před nepříznivým počasím. Tomuto typu terasy se říká „Schopf“ a je to typický architektonický prvek pro tento region. Dřevo je úplně všude – nejen fasáda a terasa, ale i stropy, podlahy a veškerý nábytek jsou ze dřeva. Prohlédněte si celý dům ve fotogalerii

Dokonalost na 127 metrech čtverečných

Z kuchyně vedou malé, lehce točité schody do podkroví. Na rozdíl od prvního patra je podkroví odpočinkovou částí domu. Pod střechou jsou ukryty dvě ložnice, koupelna, pracovna a malý pokoj, který slouží jako knihovna. Střídání nižších a vyšších stropů a různých velikostí oken vytváří speciální atmosféru prostoru. Přírodní materiály mu dávají vzdušnost a přirozenost. Přestože celý dům dohromady čítá pouhých 127 metrů čtverečných, je dokonalým druhým domovem malé rodinky.

Mohlo by vás zajímat: Romantická chata ve švýcarských horách

P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
28.05.2019

Photocredit: Adolf Bereuter

8

Mohlo by Vás zajímat: