HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Moderní tyrolská roubenka láká turisty svým útulným interiérem

Strávit dovolenou či aspoň víkend na horách uprostřed nedotčené přírody představuje pro spoustu lidí tu pravou relaxaci a odpočinek. Není nic lepšího, než se v zimě vrátit zmrzlý a mokrý od sněhu do vyhřáté útulné chaty a dát si horký čaj, se kterým si sednete na pohovku, a budete si užívat výhled na okolní hory. Anebo v létě vyrážet na dlouhé túry a večer se vracet do příjemné chatičky, kde si můžete dát pořádnou sprchu. Pokud jste i vy milovníkem krásné alpské přírody a tradičních roubených horských chat, vydejte se s námi prohlídku jedné z nich.


Pravá tyrolská chata, ve které můžete strávit parádní zimní dovolenou
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Mats Morgensen

Ze zchátralého srubu nová moderní chata

Na místě dnešní moderní horské chaty stál starý zchátralý lovecký srub. Ten vzhledem k jeho stavu noví majitelé celý zbourali a na jeho místě vyrostla úplně nová stavba, která si ale zachovala ve velké míře původní tradiční prvky tyrolských chat. Výsledkem je moderní horská roubenka s jednoduchými rovnými liniemi. Některé prvky lovecké chaty zůstaly zachovány, jiné byly nahrazeny, například nová stavba už nemá typické propojení masivních trámů v rozích. Původní srub měl dlouhé přesahy, nová roubenka už má čisté spojení bez přesahů, což jí dává moderní charakter.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Mats Morgensen, Michael Pezzei

Dominantním rysem jsou okna

Roubenka se skládá ze dvou staveb: patrové hlavní budovy a malého domku pro hosty. Celkově může v obou stavbách trávit dovolenou či víkend až 6 osob. Stavby jsou postaveny ze dřeva a mají tradiční jednoduchý obdélníkový tvar se sedlovou střechou. Zcela specifickým a velmi nápadným prvkem jsou ale okna. Zatímco v prvním patře, které má soukromější ráz a jsou v něm ložnice majitelů, jsou pouze malá úzká asymetricky rozmístěná okna, připomínající pozorovací štěrbiny a poskytující pokojům meditativní charakter, v přízemí jsou umístěna obrovská okna. Tato okna sahají od podlahy až téměř ke stropu a poskytují obyvatelů domku panoramatické výhledy na okolní les, louky a hory. Zároveň zaplavují místnosti slunečním světlem. Pokud máte ale slunce už dost, můžete okno zatáhnout velkými dřevěnými žaluziemi.

Minimalistické interiéry s tradičními prvky

Také interiéry jsou inspirovány tradiční alpskou architekturou, která je ale interpretována moderním způsobem. Veškeré místnosti jsou obložené dřevem a vyznačují se čistými liniemi a minimalistickým designem. Jediným opravdu tradičním prvkem, který nedoznal žádné modernizace, jsou dřevěné vyřezávané židle tyrolského typu umístěné v jídelně a velmi stará restaurovaná komoda v obývacím pokoji. Také všechen nábytek je ze dřeva, dokonce i sedačka.

Klasický srub s útulným a osobitým interiérem

Nesmí chybět krb na dřevo

Přízemí hlavní budovy je tvořeno jedním velkým otevřeným prostorem s malou kuchyňkou, jídelnou s kuchyňským stolem, lavicí a židlemi a obývacím pokojem, jehož součástí je nejen historická komoda, ale také velká sedačka, stolek a křeslo. Nejdůležitější součástí přízemí je ale krb na dřevo, který dokáže v otevřeném prostoru vykouzlit útulnou a vřelou atmosféru a navíc vytopit celý prostor díky chytrému akumulačnímu systému, který znali již naše babičky. Tím se i náklady na topení snížily na minimum. Krb na dřevo ve spojení s dokonalými výhledy vytváří z roubenky dokonalé relaxační místo. Prohlédněte si ji celou ve fotogalerii.

Chata v nedotčené horské přírodě

Horská chata stojí v jižním Tyrolsku v přírodním parku Fanes-Senes-Braies těsně u hranic s Rakouskem. Vyznačuje se nádhernou horskou přírodou s jezery a výhledy na strmé hory. Na své si v něm přijdou jak lyžaři a milovníci zimních radovánek, tak fanoušci vysokohorské turistiky, horských kol či dokonce rybaření. Jelikož se nachází v národním parku, můžete si být jisti, že vás bude obklopovat pouze čistá a klidná příroda a vy si dokonale odpočinete od všech rušivých vlivů každodenního života.

Alpský domek se štítem jako splněný sen mladé rodiny


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
06.03.2019

Photocredit: Mats Morgensen

6

Pioneer Log Homes: Kanadský král mezi srubaři

Pioneer Log Homes of B.C. je nejznámější srubařskou firmou světa. Staví impozantní srubové stavby a mají dokonce vlastní pořad. Co je klíčem k jejich úspěchu?

Unikátní srub z obrovských ručně opracovaných klád

Líbí se vám tradiční sruby z obrovských ručně opracovaných cedrových klád? Jeden stojí ve Skotsku a vy si ho můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Srub, který nadchne i milovníky pohodlí a luxusu

Srub nemusí být jen skromné obydlí pro zálesáky. Existují i velmi luxusní sruby, jako třeba ten novozélandský, který můžete navštívit díky našemu článku.

Kouzelné sruby a roubenky: Jak je poznat a v čem se liší?

Naučte se rozeznat srub a roubenku s naším průvodcem. Nejkrásnější a nejzajímavější z nich najdete v obsáhlé galerii.

Rustikální kanadský srub s tou správnou atmosférou. Chcete taky takový?

Dnes vás zavedeme na prohlídku kouzelného srubu ukrytého v hlubokých kanadských lesích. Může být ale zdrojem inspirace i pro vás. Prohlédněte si jeho interiér.

Osudový srub v podhůří Jeseníků – virtuální 360° prohlídka

Jak se žije ve srubu postaveném v Česku? A už jste někdy takový srub zažili na vlastní kůži? V dnešním videu ho můžete navštívit alespoň virtuálně, a to dokonce s 360° kamerou.

Postavili si chatu k trvalému bydlení – je to roubenka z lepených hranolů

Zrekonstruovaná chata slouží k trvalému bydlení tříčlenné rodině poblíž Hradce Králové. Jak probíhala stavba a jak se jim v zahrádkářské oblasti žije?

Romantická chata ve švýcarských horách

Tato krásná chata ve Volleges, v náruči švýcarských hor, vás zaujme svým elegantním designem, ale i přírodou, v níž se nachází. Prohlédněte si ji s námi.

Když se chata stane druhým domovem

Útulná dřevěná chata s nádhernými výhledy na zasněžené horské štíty majestátních Alp se pro mladou rodinu stala druhým domovem. Navštivte ji dnes s námi.

Áčkový minidomek, který je natolik jednoduchý, že ho majitelé zvládli částečně postavit sami

Když si chcete postavit dům vlastníma rukama a nejste příliš zkušení, potřebujete hodně jednoduchou stavbu. Třeba ve tvaru písmene A.