Historie dřevostaveb: odjakživa reagují na trendy své doby

Německou hrázděnou stavbu poznáte od švédské dřevostavby na první pohled. Proto nebude překvapující ani tvrzení, že architektura dřevostaveb byla ve své historii silně ovlivněna kulturními specifiky dané oblasti, způsobem života tamějších obyvatel a jejich zvyklostmi. Svou roli však na vývoji sehrály také dostupné materiály a stavební technologie.
Doba kamenná a dřevěná
Ještě nedávno místní stavebníci používali výhradně lokální materiály, proto byla stavení ve skalnatých oblastech budována z kamene, zatímco v lesnatých krajinách ze dřeva a na planinách z hlíny. V Jižních státech proto najdete mnohem více kamenných staveb, a ve střední a severní Evropě naopak dřevostaveb.
Tip - rozhovor s Jaroslavem Benákem: Doufám, že se blíží konec doby cihelné a začátek doby dřevěné
Zlom v období páry
V období industrializace nastolilo zlom, kdy vývoj technologií umožnil přepravu nových materiálů, jakými byl v této době například beton, železo, ocel nebo plast, čímž utlumil tradiční způsoby výstavby. Současně se navíc lidé začali houfně stěhovat do měst, změnil se charakter lidské práce i života domácností, což vedlo mimo jiné k novým, vyšším nárokům na hygienu a komfort bydlení.
Krize coby návrat ke kořenům
V první polovině 20. století, kdy byla Evropa sužována krizemi a světovými válkami, vedl nedostatek zdrojů ke znovuobjevení lokálních stavebních materiálů a dřevo se tak opět dostalo do popředí. Zpomalení hospodářského růstu v posledních desetiletích mělo svůj vliv na zjednodušení a často až minimalizaci architektury a stavebních konstrukcí a nemalý posun nastal také v oblasti technických požadavků na energetické úspory, ekologii a uživatelský komfort bydlení. Právě tyto faktory dnes hrají dřevostavbám do karet.
Bude vás zajímat: Nevýhody dřevostaveb
Moderní dřevostavba
Dnešní dřevostavby ušly od svých původních historických předchůdců dlouhou cestu a ze dřeva se už dnes nestaví jen obytné domy či mostní konstrukce. Moderní dřevostavba spojuje technologický pokrok, konstrukční metody a soudobou architekturu společně s potenciálem, který dřevo jako materiál nabízí. Moderní dřevostavbu již nemusí vytvářet svýma rukama tesařští mistři, ale ve výrobním závodě ji s maximální přesností mohou zhotovit počítačem řízené stroje.
Bude Vás zajímat: Montované dřevostavby
Role člověka je však v procesu návrhu a projekce dřevostaveb i v dnešní době stěžejní. Architekt či projektant dávají dřevu tvar. Díky jejich vizím představám moderní dřevostavby nejen reagují na požadavky dnešního člověka, ale jsou také prvkem, který posouvá hranice stavebnictví o krok dál.
photocredit: Greenbrier Historical Society
P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022
Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!
Autor:
Ing. Karel Slovák
redaktor Dřevostavitele
Vydáno dne:
05.06.2013
Mohlo by Vás zajímat:
- Co je to dřevostavba
- Clingstone – dům, kde nikdo nebude otravovat
- Bydlet v malém domě, myslet ve velkém
- Dřevostavba je srdcovka nebo pragmatismus?
- 5 důvodů, proč nestavíte s architektem
- Malý exkurz do moderní historie dřevostaveb
- Pravda o jurtách: Jsou levnější než dům a vydrží navždy?
- Video: The Balancing Barn odhaluje krásu anglického venkova
- Dřevo až na druhém místě, a přitom pořád v hlavní roli
- Z Prahy do Brna za 20 minut? Brzo se možná dočkáme díky tomuto dřevěnému mrakodrapu!
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: