HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

„Doslova mě děsí výsledky, které naměřili odborníci,“ varuje zkušený tesař před účinky VOC v novostavbách

Nikdo není ochoten po dostavení svého vysněného domu čekat další měsíce. Každý se chce nastěhovat hned, jakmile je hotovo. Je ale potřeba se zamyslet, co mix chemických látek, které nestihly vyprchat udělá například s plícemi miminka nebo astmatika. Jak říká zkušený tesař Jaroslav v rozhovoru, doslova jej děsí výsledky, které odborníci naměřili na přesných a kalibrovaných přístrojích. Podělil se s námi o informace, ke kterým se obyčejný smrtelník běžně nedostane.


Zdravé klima v domě
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Jaroslav G. (se souhlasem)

Vnitřní klima v domě má dopad na naše zdraví

Vnitřní prostředí, ve kterém trávíme většinu svého času, má významný dopad na naše zdraví. Jedním z faktorů ovlivňujících kvalitu vzduchu v interiérech jsou tzv. těkavé organické látky neboli VOC (z angličtiny volatile organic compounds). Tyto organické sloučeniny jsou přítomny v ovzduší, pochází z různých zdrojů a mají negativní vliv na naše zdraví a pohodu. Jsou zpravidla bez zápachu, pokud je však jejich koncentrace vysoká, lidský organismus to pozná. 

Co jsou VOC?

Mezi tyto nebezpečné těkavé organické látky (VOC) patří např.: benzen, ethylbenzen, fenoly, formaldehyd, methan, naftalen, styren, toluen, vinylchlorid a ftaláty. Nejsou vidět a většinou ani cítit. Uvolňující se z materiálů a vybavení, kterým se obklopujeme. Tyto nebezpečné sloučeniny jsou emitovány z různých zdrojů, jako jsou např.:

  • stavební materiály,
  • nábytek,
  • čističe vzduchu,
  • koberce,
  • laky, barvy,
  • chemikálie pro domácí použití a mnoho dalších.

„Dle mých informací se například ftaláty zejména u měkčených plastů uvolňují po celou dobu jejich životnosti, osobně je cítím třeba v autě, které je po delší době celý den zavřené na přímém slunci.“

Velké množství škodlivých látek se dostává do vzduchu např. při pokládání nové plovoucí laminátové podlahy. Po otevření balíku s novým materiálem, byste jej měli ponechat otevřený minimálně 48 hodin. A zároveň zajistit dobré větrání.

VOC se uvolňují téměř ze všeho, například borovicové dřevo má specifickou vůni díky zvýšené emisi přirozených terpenů. Doslechl jsem se, že majitelé nové cedrové roubenky v domě nevydrželi, dokud trochu „nevyvanula“. To jsou však látky, které pro člověka do jisté míry nejsou nijak škodlivé. Na pozoru bychom měli být u materiálů, které nejsou přirozené, zejména ty s obsahem chemických lepidel, změkčovadel či stabilizátorů (třeba u nehořlavých materiálů se postupně uvolňují samozhášivé látky).“ 

Jaroslav si postavil svépomocí dům ze zdravých a nezávadných materiálů právě s ohledem na minimalizování množství VOC. Prohlédněte si jeho krásnou dřevostavbu a materiály, které použil, v naší fotogalerii.

Co způsobují těkavé organické sloučeniny?

VOC způsobují podráždění očí, nosu a krku. Způsobují také alergické reakce a mohou být dokonce karcinogenní. 

Koncentrace VOC v ovzduší se liší v závislosti na mnoha faktorech, jako jsou teplota, vlhkost, větrání, počet osob v místnosti a mnoho dalších. VOC se v ovzduší hromadí zejména v uzavřených a neventilovaných prostorách (nejčastějším příkladem jsou kanceláře s klimatizací).

Je tedy důležité VOC v interiérech měřit, aby bylo možné identifikovat jejich zdroje a přijmout opatření ke snížení jejich koncentrace.

„Těkavé organické látky jsou bohužel takřka ve všem. Neúčastnil jsem se osobně žádných měření, ale výsledky naměřené odborníky na přesných přístrojích mě doslova děsí. Jakýkoliv produkt chemické výroby je zdrojem VOC. Ve stavebnictví jsou nejvýznamnějším zdrojem měkčené plasty, ale i jakýkoliv jiný materiál, do kterého se během výroby přidává chemie, která většinou po celou dobu životnosti výrobku více či méně vyprchává. Jedná se o formaldehydy, acetony, benzeny, chlory, sirovodíky, ftaláty atd. Zpravidla jsou bez zápachu, pokud je však jejich koncentrace vysoká, člověk to pozná – každý nový dům je toho důkazem.“

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Pořídili si krbovou vložku a tepelné čerpadlo. Za energie dají jen 3 000 Kč

Těkavé látky si přinášíme domů každým dnem

Další těkavé látky si domů přinášíme i svým životním stylem: oblečení, drogerie, hračky a zdánlivě nevinné věci jako vonné svíčky nebo prací prášky převážně nejsou parfémovány přírodními esencemi. Pokud si přečtete složení jakéhokoliv pracího prášku z TOP 10 nejprodávanějších, s největší pravděpodobností není parfémovaný extraktem z bylin či citrusů a pokud ano, tak jen v minimálním množství (spíše jako nepodstatný doplněk vonných složek).

Zvyšování hladiny VOC

Hladina VOC se zvyšuje otěrem materiálů, zvýšením teploty či reakcí s jinými chemickými látkami.

„Když si představím podlahu z měkčeného PVC, na kterou celý den svítí přes francouzské okno slunce, kde navíc degraduje pod vlivem UV záření, odpoledne ji setřu čistě chemickým prostředkem na podlahy a následně si na ní bude syn hrát s autíčky, to celé v nevětraném prostoru, je to z mého pohledu nezanedbatelný dílek ze skládačky chronických nemocí dnešní populace. Neviditelný, necítěný, s velmi pomalou setrvačností. Nicméně někde se to vždy hromadí...“

Existuje nějaké řešení pro astmatiky a alergiky?

Jedním z klíčových způsobů, jak předcházet vystavení VOC, je zlepšení kvality vzduchu v uzavřených prostorách, například pomocí dostatečného větrání a použitím materiálů s nízkým obsahem těkavých látek při výstavbě a zařizování interiéru. Je také důležité pravidelně udržovat a čistit vnitřní prostory, aby se minimalizovalo hromadění VOC.

Lidé používají do staveb materiály se škodlivými látkami. Zkušený tesař upozorňuje na nebezpečí

Většina zdrojů VOC může být snadno identifikována a odstraněna

V případě stavebních materiálů a nábytku by se měly používat ty s nízkým obsahem VOC, což znamená, že se při jejich výrobě používá méně chemikálií. Existují také certifikáty, jako je například Greenguard, které spotřebitelům pomáhají identifikovat a vybrat produkty s nízkým množstvím výparů a materiály s nízkým obsahem VOC.

Velice děkujeme panu Jaroslavovi za mnoho užitečných informací v problematice syndromu nemocných budov. Byly, doufáme, nejen pro nás velmi přínosné.

Photocredit: Jaroslav G. (se souhlasem)

25

Ekologické stavby jako utopie nebo budoucnost?
Zajímají vás ekologické stavby a domy? Podle čeho se měří míra ekologie

Advokát radí: Pozor na příliš levné novostavby
Dejte si pozor na výhodné inzeráty lákající k pořízení novostavby za směšné měsíční splátky. V tomto článku se dočtete jak zjistit, jestli se nejedná o podvod, a jak se nedostat do velkých finančních potíží.

Toxické látky v podlahách některé evropské certifikace podceňují. Děti a senioři jsou ohroženi nejvíce
Hodnoticí kritéria některých certifikací podlah zanedbávají dlouhodobý vliv toxických látek. Dle jakých certifikací vybírat podlahu?

Nový nástroj umělé inteligence eliminuje časté chyby při výběru podlah
Špatný výběr podlahy může mít nedozírné následky. Nejčastější omyly při výběru podlah nově pomáhá eliminovat umělá inteligence.

Topení tepelným čerpadlem vyjde dráž než přímotopem. Prodejci záměrně neuvádí všechny skutečnosti
Jaké skutečnosti o tepelných čerpadlech se záměrně neuvádí do kalkulace návratnosti? Srovnání nákladů tepelného čerpadla za 30 let ukazuje zajímavé nesrovnalosti.

Nepříliš známá omítka akumuluje teplo, klimatizuje a samovolně větrá. Majitel popsal postup správného nanášení
Ani jádrová a sádrová omítka se mu nevyrovná. A ta sanační, štuková nebo dekorativní už vůbec ne. Materiál, který je pro každého snadno dostupný, nám v rozhovoru dokonale popsal zkušený tesař z Turnova.

Lidé používají do staveb materiály se škodlivými látkami. Zkušený tesař upozorňuje na nebezpečí
Když se Jaroslav rozhodl postavit si rodinný dům, zvažoval, jaké materiály použít. Sám trpí lupénkou, a proto se zaměřil na světoznámý syndrom nemocných budov (SBS). V rozhovoru nám otevřel oči mnoha cennými informacemi, které by měl znát každý, kdo se chystá stavět rodinný dům či menší příbytek nebo rekonstruovat původní objekt.

Mladému páru se podařilo obejít pravidla a získat stavební povolení. O taktice promluvili v rozhovoru
Slečna Veronika a její přítel se potýkali během návrhu domu s velkou řadou problémů. Jak se jim nakonec podařilo získat stavební povolení?