HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Cottage house – jak se žije v malém útulném domečku s nezaměnitelnou venkovskou atmosférou?

Oblíbili jste si skromný styl bydlení a pokukujete po tiny housu či jiné variantě malého domku? Pokud máte rádi rustikální a venkovský styl, určitě se vám budou líbit malé venkovské domky, tzv. cottage houses, které mají tradici v anglicky mluvících zemích a jsou velmi útulné a malebné. Jaká je jejich historie a jak se v nich žije dnes?


cottage house
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: psaudio (Pixabay)

Historie Cottage housů sahá až do středověku

Cottage je slovo pocházející z Anglie, kde se v původním významu jednalo o malý dům na venkově. Ve středověku sloužily domky jako obydlí pro farmáře a jejich rodiny. Tito farmáři byli známí jako „cotters“, neboli rolníci, kteří výměnou za domek a zahradu, kde si mohli pěstovat pro vlastní obživu, museli sloužit svým pánům. Domky měly doškovou střechu a kamenné nebo dřevěné zdi. Prohlédněte si různé venkovské domky v naší galerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: psaudio (Pixabay), Sarah Ensz, Lydia Harris, lenalindell20 (Pixabay)

Jednotná podoba i dispozice

Postupem času se tyto malé domky začaly stavět v jednotné dispozici „dva-nahoře-dva-dole“, tedy dva pokoje v přízemí a dva pokoje v patře, respektive v podkroví. Dole se jednalo nejčastěji o obývací pokoj a kuchyni, nahoře pak o ložnici a pokoj pro děti. V průběhu let se toto uspořádání mírně měnilo, domky se trošku zvětšily a staly se propracovanějšími, původní koncept byl ale zachován.

Cottage house jako větší varianta tiny housu

Z Anglie se domky rozšířily i do Střední Ameriky a Skandinávie, kde se staly oblíbenými rekreačními chatami. Často je ale volí i příznivci malého bydlení jako variantu oblíbených tiny housů. Vyhovuje jim, že jsou o něco větší a nabízejí více prostoru, přesto se však stále jedná o velmi kompaktní bydlení. Hlavním rozdílem oproti tiny housu je bytelnější konstrukce, a tedy delší životnost domu a lepší odolnost vůči vlivům počasí. To je na druhou stranu vykoupeno tím, že nejsou mobilní jako většina tiny housů, a není je tedy možné přemísťovat. Což však ve finále stejně dělá minimum lidí, takže je otázka, jestli to vůbec lze považovat za nevýhodu.

Malé venkovské domky mají společné znaky sahající až k jejich původním předchůdcům

Čím se malé venkovské domky vyznačují? Je to hlavně jejich jednoduchý design, útulnost a odolnost vůči vlivům počasí.

Některé typické znaky venkovských domků:

  • Došková střecha – původní domky měly pravé doškové střechy, tedy hustou krytinu z rákosu nebo slámy. Došková střecha skvěle izolovala a byla velmi dostupnou variantou.
  • Falešná došková střecha – i když se stále najdou příznivci přírodních materiálů, doškovou střechu u novostaveb dnes spíše neuvidíme. Může se ale vyrobit tzv. falešná došková střecha z moderních materiálů, jako jsou napařované dřevěné šindele nebo kompozitní krytina, která se kroutí do tvaru klasických došků.
  • Kombinace materiálů – ve snaze využít toho, co bylo k dispozici, se často při stavbě použilo více materiálů. U starších domů můžeme vidět kamenné či cihlové přízemí a dřevěné patro.
  • Křídlová okna s mřížkami
  • Štíty na dveřích a oknech
  • Hrázdění – hrázdění je typ konstrukce domu, kdy jako nosná konstrukce slouží dřevěné trámy, které se vyplňují hliněnou maltou, cihlami, případně kameny. U cottage housů se jedná o častý konstrukční prvek buď celého domu, případně prvního patra. Setkat se můžeme i s tzv. ozdobným hrázděním, které má pouze dekorativní funkci.
  • Masivní komíny – často jsou k vidění skládané kamenné, případně cihlové komíny.
  • Důraz na rustikální a téměř středověký vzhled

Jak se v Cottage housech žije dnes?

Pokud vám vyhovuje menší prostor a máte rádi venkovský styl, Cottage house si zamilujete. Jeho atmosféra je nezaměnitelná a člověk v něm má skoro pocit, že se ocitnul v minulosti, kde čas běžel pomaleji, mysl byla méně hlasitá a vše bylo tak nějak jednodušší. Je to samozřejmě romantická představa, která má od reality daleko. Jedna věc se však bydlení na malém prostoru upřít nedá. Méně místa znamená méně věcí, a tím pádem prostší a skromnější život, který pro mnohé znamená také spokojenější. Patříte mezi ně?

Mohlo by vás zajímat: Chalupářský styl bydlení – český venkovský styl nejen na chatu a chalupu


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
05.05.2022

Photocredit: psaudio (Pixabay)

1

Historie dřevostaveb: odjakživa reagují na trendy své doby

Historie a vývoj staveb ze dřeva. Jak se měnily v posledních stovkách let?

Video: The Balancing Barn odhaluje krásu anglického venkova

Něco pro milovníky originálního ubytování. Levitující stodola? V Anglii je možné všechno!

Dřevěná šindelová krytina nebo obklad překvapí i v dnešní době

Zvažujete, jaký zvolit obklad nebo střešní krytinu pro svůj dům či chatu? Inspiraci i radu najdete v následujícím článku o dřevěném šindeli.

Došková střecha – její kouzlo spočívá v rozmanitosti jejích tvarů

Došky patří mezi nejstarší krytiny, které se stále používají na různé typy staveb a přístřešků. V tomto článku si povíme, z čeho se došková střecha vyrábí a kolik stojí.

Chatu z černých šindelů si postavili sami s pomocí dvou místních řemeslníků

Pokud rádi přiložíte ruku k dílu, nechte se inspirovat krásnou chatou v rumunských Karpatech, kterou si majitelé téměř celou postavili vlastníma rukama.

10 nejkrásnějších chalup na víkendový či prázdninový pobyt u nás v Česku

Nevíte kam na víkend či na dovolenou? Máme pro vás seznam top 10 chalup po celé České republice pro všechny příležitosti. V nabídce jsou domy s wellness nebo okolím plným pestrých výletů.

Výhled z ekologického tiny housu s moderním interiérem na Vysočině dostane i vás

Zašijte se na Vysočině v tomto ekologickém tiny housu. Má kouzelné výhledy nejen ze střešních oken a ten nejkrásnější interiér.

Nádherná venkovská chata s interiérem ve stylu Mid-century má blízko k Bauhausu

Skloubit jednoduchý styl venkovské chaty a modernistické prvky v newyorském stylu minulého století chce odvahu. Tady to skvěle zafungovalo.

Chata a chalupa – 60+ inspirací pro odpočinek a rekreaci dle vašich nejtajnějších představ

Ať už renovujete starou chatu či chalupu, nebo jste se rozhodli postavit si svoji vlastní, poradíme vám, kde nabrat kapku inspirace pro začátek. Jaký styl chaty preferujete?

15+ tiny housů se střešní terasou – výhody, nevýhody, inspirace

Přečtěte si o tiny housech se střešní terasou a inspirujte se. Jak vybrat terasová prkna, nábytek i dekorace na střechu tiny housu? Nejlepší úlovky střešních teras najdete v naší fotogalerii.