HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

15+ tiny housů se střešní terasou – výhody, nevýhody, inspirace

Tiny house se střešní terasou – už jste slyšeli o tomto trendu, který k nám přichází ze zahraničí? Proč je tento typ malých staveb tolik oblíbený? V tomto článku se zaměříme na střešní terasy primárně právě u tiny housů. Přečtěte si o jejich moderním pojetí, jak správně vybrat terasová prkna, dlažbu na terasu či vybavení a dekorace, kterými váš krásný tiny house doplníte. Máme pro vás velkou dávku inspirace. 


Využití místa v tiny housu s úžasnými střešními terasami – výhody, nevýhody, inspirace
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Prefast (se souhlasem)

V zahraničí zaběhlý styl, u nás začínající trend

Pojem tiny house je u nás již pár let zaběhlým trendem, každopádně ne všechny tyto malé stavby jsou na takové úrovni jako v zahraničí. Jak posunou laťku o trochu výš? A co takhle přidat střešní terasu? Všechno s sebou samozřejmě nese výhody a nevýhody.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Prefast (se souhlasem), Tiny House for Us, joey, The Wayward Home | Kristin Hanes

Tiny house se střešní terasou – výhody a nevýhody

Položili jste si někdy otázku, proč si takové velké procento cestovatelů a minimalisticky žijících lidí realizuje střešní terasu na svém tiny housu, když má tyto nevýhody?

 • Hrozí riziko zatékání.
 • Je nutné dokonalé těsnění spodní a horní vrstvy.
 • Vyžaduje více údržby.
 • Při zvýšených povětrnostních podmínkách riskujete poškození střechy (např. tíha sněhu).

Inu, všechny tyto nevýhody se dají podchytit hned na začátku a je tedy možné se jim vyvarovat.

Podívejme se hned na několik předních výhod a důvodů, proč je lidé na svém tiny housu naopak realizuje:

1. Mnohonásobné využití prostoru tiny housu

Napadlo vás, jak zefektivnit využití tiny housu? Už podle samotného názvu jsou tiny housy velice malými domky. Díky realizaci střešní terasy si rozšíříte jejich užitnou plochu, a tím i svůj životní prostor.

2. Terasa cestuje s vámi

V případě, že máte tiny house na kolečkách, nemusíte při každé další zastávce vytvářet toto krásné a relaxační prostředí znovu, jednoduše cestuje po celou dobu s vámi.

3. Krásné výhledy

Střešní terasa na tiny housu je perfektní volbou hned z dalšího důvodu, kterým jsou překrásné výhledy. Představte si, že odpočíváte s kávou v ruce na lehátku a vidíte kolem sebe ty všechny krásy světa.

4. Architektonická přitažlivost

Co si budeme nalhávat, střešní terasy na tiny housech jsou překrásné. Nevěříte? Přesvědčte se v naší fotogalerii 30+ tiny housů se střešní terasou nebo zhlédněte krátké video níže. Cestoval Bryce navštívil jednu takovou střešní terasu s překrásnými výhledy.

Vhodná podlaha na terasu

Hledáte-li materiál nenáročný na údržbu, bez nutnosti impregnace, který ovšem vypadá jako dřevo, je protiskluzový a dlouho vydrží, zvolte dřevoplast (WPC). Sháníte-li levnější materiál, který se snadno pokládá a je dostupný hned v několika barevných odstínech a dekorech, dívejte se po venkovní dlažbě na terasu. Milovníci přírodního materiálu, který má přirozený vzhled, je krásný na pohled a příjemný na dotek, vyberou jednu z mnoha nabízených variant dřeva. Ať už je řeč o evropském dřevě (modřín, sibiřský modřín, dub, borovice) či exotickém dřevě (merbau, garapa, teak, ipe).

Jakou tedy můžete zvolit podlahu na vaši střešní terasu tiny housu? Přečtěte si naše tipy a stejně tak se inspirujte v naší fotogalerii. Možná narazíte na jednu takovou terasu, kterou jste vždycky chtěli, a ani to zatím netušíte.

Modřínová terasová prkna – jasná volba při stavbě stylové terasy u domu svépomocí

Jak si vybrat terasová prkna – kritéria pro volbu

Nejdůležitější informací je pro vás na začátek možnost volby materiálu. V jednoduchosti se můžete rozhodovat mezi těmito materiály:

V nabídce jsou i klasická plastová prkna, ovšem kouzlo dřeva je mocné a dokáže z vaší nezajímavé terasy udělat velice atraktivní místo. Dále také kámen, ovšem na střechu tiny housu není příliš vhodný. Abyste docílili příjemného vzhledu a celkově dobrého dojmu z nové terasy, dejte si záležet na jeho vizuální stránce. Podle čeho dále volit terasová prkna?

 • Trvanlivost terasových prken (pohybující se okolo 15 až 30 let – záleží na materiálu);
 • snadná údržba podlahy;
 • soudržnost podlahy – zachování původního tvaru (vliv změny teplot, vlhkosti a také případného přemisťování mobilního domku);
 • estetický vzhled založený na vašem osobitém vkusu;
 • cena (mezi jedno z nejdražších dřev patří cumaru – přibližně 1 800 Kč/m2, naopak mezi levnější materiály řadíme borovici – zhruba 500 Kč/m2).

Dřevěné terasy a jejich životnost

Zahradní nábytek, který nesmí chybět

Zahradní nábytek bude pravděpodobně prvním vybavením, na které jste již pomysleli. Volit můžete mezi bambusem, dřevem, ratanem či hliníkovými variantami. Je potřeba chránit se před sluníčkem, které na vás bude především v letních dnes „útočit“. Jak tedy zastínit terasu? Podívejte se po markýzách na terasu. Co dále může přeměnit vaši terasu na útulné místo?

Co do květináče na střešní terasu?

Terasové parkety, popř. dlažbu na terasu a nábytek máme. Chce to ovšem trochu okořenit. Vaše dřevěná terasa bude vypadat naprosto úžasně v kombinaci se zelení. Co tedy do květináče na terasu? Rozhodovat se můžete např. mezi:

 • hortenziemi,
 • rododendrony,
 • šeříkem,
 • cypřiškem,
 • zimoztrázem.

Popřípadě nějakými bylinkami (menší zahrádka také nebude špatným nápadem, co myslíte?)

Co dát na venkovní terasu aneb dekorace a doplňky

Poslední část, která doplní vysněnou střešní terasu vašeho tiny housu, jsou dekorace. Co dát na terasu, aby výsledek nevypadal přeplácaně a hekticky?

 • Závěsná světýlka,
 • zajímavé polstry na zahradní nábytek,
 • polštáře a deky,
 • topidla a ohřívače,
 • sedací polštář z juty,
 • vrbové pruty k zábradlí či stěně,
 • lucerny se svíčkami,
 • zahradní box jakožto úložný prostor.

Pro více tipů se inspirujte v galerii fotografií. Podívejte se, jak lidé, jimž tiny housy patří, nakombinovali výše zmíněné body k dosažení perfektní střešní terasy.

Stavba venkovní terasy: 6 kroků jak na to


Vydáno dne:
23.06.2022

Photocredit: Prefast (se souhlasem)

2

Video: Jak vyrobit pohovku z palet

Nevíte co s paletami? Vyrobte si z nich pohovku! Jste-li fanoušek DIY nábytku, je tenhle stručný návod přesně pro vás!.. Číst více →Sedm tipů, jak originálně využít staré haraburdí na vaší zahradě

Dnes zkusíme využít všechny staré nádoby, nefunkční kola, palety a i různé zbytky dřeva, které se vám povalují na zahradě. Toto staré haraburdí ještě může originálně posloužit... Číst více →150+ tiny house domků – minimalistické bydlení na překrásných místech

Chtěli byste si postavit tiny house? V této nabité inspirační galerii najdete nejrůznější tiny housy z celého světa zajímavých tvarů, konstrukcí i materiálů. Vyberte si ten pravý pro vás... Číst více →Originální nápady a DIY vychytávky na zahradu

Dejte šanci starým nepoužívaným věcem a vytvořte si hravě a svépomocí nové dekorace i užitečné věci na vaši zahradu. Přinášíme vám více než 40 skvělých nápadů... Číst více →Luxusní tiny house není jen pro vyvolené. Sourozenci staví mini domky, které si může dovolit každý

Malý domek na kolečkách, který si může dovolit každý, a přesto nabízí luxusní bydlení. Přesně takové tiny housy staví sourozenci Dan a Eli... Číst více →Mikro tiny house nabízí na 18 m2 skvělou výbavu v klasické i off grid verzi

Maličký tiny house vás překvapí svou výbavou a důmyslně vymyšleným interiérem se spoustou vychytávek. Prohlédněte si jej v galerii... Číst více →Cottage house – jak se žije v malém útulném domečku s nezaměnitelnou venkovskou atmosférou?

Znáte tzv. Cottage house? Jedná se o malý venkovský domek, jehož původ sahá až do středověku. Díky fenoménu tiny housů je populární i dnes... Číst více →Bratři z Estonska vymysleli zrcadlový tiny house, který dokonale splývá s okolím

Variabilní mini domek se zrcadlovými stěnami se sice tváří neviditelně, rozhodně ale stojí za povšimnutí. Prohlédněte si úžasný tiny house v galerii... Číst více →Žena si sama postavila domek – podělila se o zkušenosti

Nemáte zkušenosti se stavbou? To nevadí. Máme pro vás inspirativní vzkaz od ženy, která uvízla na tom samém bodě, na jakém se právě teď možná nacházíte vy... Číst více →To nejlepší řešení pro cenově dostupné bydlení – Češi si alternativu oblíbili ve velkém

Přečtěte si způsob, jak ušetřit na pozemku, a přitom bydlet ve vlastním. Benefitem je posléze (automatické) zajištění pasivního příjmu... Číst více →