HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Přímočará pila vám v dílně nesmí chybět: Jakou vybrat?

Přímočará pila dokáže zpracovat nejenom dřevo, ale i dřevotřísku, plasty, keramiku či plech. Výborně zvládne nejenom krátké a rovné řezy, ale i křivky nebo výřezy. Její univerzálnost ji povyšuje na důležitou součást i takových domácností, kde zrovna nežijí vášniví kutilové. Přímočará pila by proto neměla chybět ani ve vaší výbavě nářadí. Jak a podle čeho přímočarou pilu vybrat vám poradí tento článek.


Přímočará pila
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Výhody i omezení přímočaré pily

Největší výhodou přímočaré pily je zároveň jejím omezením. Použít se dá totiž hlavně na kratší řezy. U delších budete doplácet na pomalý chod a nepřesnosti v řezu. Vzhledem k tomu, že se pilový plát pohybuje vzhůru, někdy se u horního okraje řezu vylamují třísky.  Problém vyřeší buď nástavec proti vylamování, nebo následné začištění řezu. Dobrou práci přímočará pilaodvede hlavně u tenčích materiálů, a pokud se vyřezávají různé tvary. Úzký list pily totiž dokáže vytvořit i křivky.  Podobným typem pil jsou pily ocasky, kde upevnění pilového pláty skutečně připomíná ocas, protože jsou malé a jednoduché na manipulaci. Ty jsou však uzpůsobené pro jiný typ řezání a nemají základnovou desku.

Čtěte také: Okružní pila: Proč se bez ní aktivní kutil neobejde

Varianty přímočarých pil pro kutily i pro profesionály

U této skupiny pil rozeznáváme dvě kategorie:

Hobby přímočaré pily

Jde o jednoruční modely určené pro menší zátěž.

Profesionální přímočaré pily

Obouruční modely s rukojetí disponují vyvýšeným úchopem pro druhou ruku. 

Od předchozí kategorie se liší vyšší rychlostí a přesností řezání, nižšími vibracemi a hlučností.

Podle jakých kritérií vybírat přímočarou pilu?

Příkon pily

Čím je příkon přímočaré pily vyšší, tím déle může pila pracovat, aniž by došlo k jejímu přehřátí a zvládne i náročnější materiál (tvrdé dřevo).

Rychlost řezání

Pro řezání dřeva přímočarou pilou stačí pevně daná rychlost, na další materiály je vhodná volitelná.

Snadnost výměny pilových plátů

Na každý materiál (dřevo, plast, keramika, kov) se používá jiný typ plátů. Důležité je, aby výměna byla snadná a zvládli jste ji sami.

Předkmit přímočaré pily

Pilový plát se v průběhu řezání pohybuje kyvadlově dopředu a dozadu, čímž docílíte nižšího odporu při řezání. Snadněji se také odstraňují piliny a přímočará pila se jimi nezahlcuje. Výhodné je mít model pily, u kterého se dá předkmit regulovat na různé stupně a případně i vypnout.

Obsluha a rukojeť

V nabídce jsou dva typy přímočarých pily pil, buď jednoruční s žehličkovou rukojetí, nebo obouruční, které mají hříbkové držadlo na levou ruku, přičemž řez se provádí pravou rukou.

Základnová deska pily

Umožňuje pohyb pily po řezaném materiálu. Někdy dovoluje nastavit náklon, potom je možné řezat až pod úhlem 45 stupňů.

Doplňkové příslušenství

Využijete ho v případě, že pilu budete používat často. Jde například o laserové ukazovátko pro signalizaci rovné linie řezu, dále třeba odfuk a odsávání pilin.

Přímočaré aku pily nejsou velkou výhrou

Kromě klasických přímočarých elektrických pil je možné koupit ještě přímočaré pily aku. Jejich nevýhodou je slabší výkon v porovnání s modely do zásuvky a nutnost nabíjení (cca 1-3 hodiny). Přímočará pila aku ovšem poslouží, kde není v dosahu elektrická síť. Populární jsou v současnosti hlavně aku pily ocasky pro jejich snadné použití na zahradě například při řezání větví.

Čtěte také: Motorová pila: Jak vybrat pomocníka na dřevo na zimu?

Jaký model z kategorie hobby přímočarých pil vybrat?

MAKITA 4329
Zjistit cenu »


BOSCH PST 900 PEL
Zjistit cenu »


Jaké máte zkušenosti s vaší přímočarou pilou? Podělte se o ně v naší diskuzi.

P.S. Chcete vědět, o kolik procent se ještě můžou zvýšit ceny energií? Do čeho má smysl investovat z pohledu úspor do technologií na vytápění? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
02.12.2016

1

Motorová pila: Jak vybrat pomocníka na dřevo na zimu?

Čím si nařežete dřevo na zimu? Která je ta pravá motorová pila pro vás, kolik stojí a jaké má vlastnosti?

Okružní pila neboli mafl: Proč se bez ní aktivní kutil neobejde

Okružní pila na dřevo nastupuje u jemnější práce se dřevem a tam kde je řetězová pila těžkopádná a nepřesná. Jakou okružní pilu vybrat a na co si dát pozor se dočtete zde.

Pokosová pila zajistí precizní úhlové řezy: Jaké jsou možnosti?

Toužíte-li po velké přesnosti při řezání úhlů, pořiďte si pokosovou pilu. Jaké parametry pokosová pila musí splnit a a na co si dát při výběru pozor se dozvíte zde.

Cirkulárka na dřevo: Starým a nebezpečným pilám odzvonilo

Cirkulárka tvoří nutnou výbavu domu vytápěného dřevem. Jakou kotoučovou pilou starou cirkulárku nahradit, aby nehrozilo, že si na ní uřežete ruku? Jaká je cena?

Pásová bruska: Výborný pomocník při broušení větších ploch

Brousíte na chatě či chalupě prkna nebo dřevěné desky? Určitě se vám bude hodit pásová bruska na dřevo. Jestliže pásovou brusku zvažujete, tak zde zjistíte jestli pro vás bude dobrým pomocníkem.

Video: Vyřezávání ze dřeva pomocí motorové pily

Leží vám doma motorová pila? A zkoušeli něco vyřezávat pomocí motorové pily? Objevte v sobě talent a vyřežte si sochu!

Štípačka na dřevo: Připravte si palivové dřevo na zimu

Máte už nachystané palivové dříví? Pokud ne, tak štípačky na dřevo vám tuto práci značně ulehčí. Podívejte se, jak vybrat tu správnou štípačku.

Řezbářství v 21. století: Může šikovné ruce nahradit CNC fréza?

Dali byste přednost řezbářské práci lidských rukou, nebo strojově přesné kopii? Vytratí se z figurek duch Vánoc, když ji vyrobí CNC fréza?

Co patří do základní výbavy domácího kutila? Nářadí, bez kterého se neobejdete

Jednoduchý přehled nejpotřebnějšího vybavení pro domácí dílnu. Postačí kladivo a pár hřebíků, nebo potřebujeme v dílně něco více?

Mafl – okružní pila, která v dílně nesmí chybět žádnému kutilovi

Řezání dřeva může být radost, pokud máte kvalitní nářadí, naříklad v podobě maflu. Podívejte se na článek o tomto praktickém pomocníkovi.