HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Pokosová pila zajistí precizní úhlové řezy: Jaké jsou možnosti?

Spousta mistrů kutilů nadskakuje vztekem, když jejich řezací náčiní nedosahuje přesných výsledků. Na vině může být i nevhodně zvolené řezací náčiní. Je proto třeba volit takové pily, které se hodí pro požadovaný druh řezání. Jestliže potřebujete ostře řezat v určitém úhlu, poohlédněte se po pokosové pile, která splní vaše nároky. Jaké jsou typy a možnosti pokosových pil se dozvíte v tomto článku.


Pokosová pila v řezu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Pokosová pila vytvoří dokonalý úhel

Patříte-li mezi jenom občasné kutily, možná vám nákup pokosové pily bude připadat jako zbytečný luxus. Ovšem v případě, že v dílně trávíte každou volnou chvíli a potřebujete spojovat k sobě materiály pod úhlem 90 stupňů, měli byste o jejím pořízení uvažovat. Pokosová pila se stává vhodnou volbou tehdy, když kladete důraz na maximální přesnost řezu v určitém úhlu, aby k sobě řezané materiály dokonale pasovaly.

Široké uplatnění pokosových pil

Specialitou pokosových pil jsou úhlové řezy v různých materiálech, nejenom v klasickém dřevě. Lze je použít i na kov či plast. Ostatně sám výraz pokos naznačuje, že jde o spojení dvou různých materiálů v úhlu 90 stupňů nebo jiném. Otočná a naklápěcí hlava dovoluje řezat šikmo ve dvou směrech. Uplatnění pokosové pily je široké. Využít se dá na zhotovení přířezů trámů, prken, ale pomůže i při řezání dřeva na obložení či rámů obrazů. Pokosová pila s pojezdem je užitečná pro řezání materiálů různých šířek.

Jak dělíme pokosové pily?

Jako u mnoha jiných druhů pil, i tady se setkáte se většinou se dvěma kategoriemi:

Hobby pily

Nejjednodušší ruční pokosová pila má nastavení úhlu řezu příčně i na pokos ručně. U elektrické pokosové pily už se nastavují úhly pokosu pomocí tlačítek. Nevýhodou levnějších a jednodušších hobby pil je vyšší hlučnost.

Profesionální pily

Kromě větší robustnosti a nižší hlučnosti mohou mít i dražší výbavu například pro vyznačování přesného řezu pomocí laseru.  Nabízejí propracovanější ergonomii a také nižší hmotnost, což se promítá do lepší manipulace s pilou.

Jaký je rozdíl mezi pokosovou a okružní ponornou pilou?

Kotoučové pily označované také jako okružní pily umí proniknout do středu materiálu. Rovný řez u ponorné pily pomůže zajistit vodicí lišta. U ponorné pily je kotouč schovaný uvnitř krytu, vysouvá se až zatlačením.

Čtěte dále: Okružní pila: Proč se bez ní aktivní kutil neobejde

Jak si poradit s výběrem pokosové pily?

Ve vašem zvažování, který model vybrat, by měly hrát roli tyto parametry:

  • Výkon v otáčkách

Vyšší výkon samozřejmě znamená vyšší rychlost řezu.

  • Rozměry kotouče

Z něj vyplývá maximální hloubka řezu pokosové pily.

  • Hmotnost pokosové pily

Kombinovaná stolní a pokosová pila mívá vyšší hmotnost. Záleží na tom, zda potřebujete pilu využívat pouze v dílně nebo i jako mobilní pro práci v terénu.

Jaké modely pokosových pil na našem trhu najdete?

METABO KGS 216 M
Zjistit cenu »


MAKITA LS1018L
Zjistit cenu »


SCHEPPACH HM 100 Lxu
Zjistit cenu »


Jaké máte s pokosovými pilami zkušenosti vy? Podělte se o ně v naší diskusi.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
07.12.2016

7

Motorová pila: Jak vybrat pomocníka na dřevo na zimu?

Čím si nařežete dřevo na zimu? Která je ta pravá motorová pila pro vás, kolik stojí a jaké má vlastnosti?

Okružní pila neboli mafl: Proč se bez ní aktivní kutil neobejde

Okružní pila na dřevo nastupuje u jemnější práce se dřevem a tam kde je řetězová pila těžkopádná a nepřesná. Jakou okružní pilu vybrat a na co si dát pozor se dočtete zde.

Přímočará pila vám v dílně nesmí chybět: Jakou vybrat?

Přímočará pila je univerzální pomocník nejen do dílny. Jaké jsou na trhu přímočaré pily a podle čeho je vybírat poradí tento článek.

Cirkulárka na dřevo: Starým a nebezpečným pilám odzvonilo

Cirkulárka tvoří nutnou výbavu domu vytápěného dřevem. Jakou kotoučovou pilou starou cirkulárku nahradit, aby nehrozilo, že si na ní uřežete ruku? Jaká je cena?

Pásová bruska: Výborný pomocník při broušení větších ploch

Brousíte na chatě či chalupě prkna nebo dřevěné desky? Určitě se vám bude hodit pásová bruska na dřevo. Jestliže pásovou brusku zvažujete, tak zde zjistíte jestli pro vás bude dobrým pomocníkem.

Video: Vyřezávání ze dřeva pomocí motorové pily

Leží vám doma motorová pila? A zkoušeli něco vyřezávat pomocí motorové pily? Objevte v sobě talent a vyřežte si sochu!

Štípačka na dřevo: Připravte si palivové dřevo na zimu

Máte už nachystané palivové dříví? Pokud ne, tak štípačky na dřevo vám tuto práci značně ulehčí. Podívejte se, jak vybrat tu správnou štípačku.

Řezbářství v 21. století: Může šikovné ruce nahradit CNC fréza?

Dali byste přednost řezbářské práci lidských rukou, nebo strojově přesné kopii? Vytratí se z figurek duch Vánoc, když ji vyrobí CNC fréza?

Co patří do základní výbavy domácího kutila? Nářadí, bez kterého se neobejdete

Jednoduchý přehled nejpotřebnějšího vybavení pro domácí dílnu. Postačí kladivo a pár hřebíků, nebo potřebujeme v dílně něco více?

Mafl – okružní pila, která v dílně nesmí chybět žádnému kutilovi

Řezání dřeva může být radost, pokud máte kvalitní nářadí, naříklad v podobě maflu. Podívejte se na článek o tomto praktickém pomocníkovi.