HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Aku vrtačka nebo aku šroubovák? Tipy pro jejich výběr

Patříte mezi kutily, kteří si spoustu práce na domě s chutí udělají sami? Potom se neobejdete bez kvalitní aku vrtačky. Každou chvíli je totiž potřeba někde vyvrtat menší či větší otvor. Když ale přijdete do obchodu, jste na rozpacích, po které vrtačce sáhnout. Vysvětlíme vám která aku vrtačka nebo aku šroubovák, bude pro vás nejlepší, abyste se při výběru nespálili.


Aku vrtačka v akci
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Když se řekne aku vrtačka, představíme si pravděpodobně všichni přistroj vyobrazený na hlavní fotce. Jedná se tedy o aku vrtačku se kterou lze i šroubovat. Proto se také označují pojmem aku vrtací šroubováky. Do čeho všeho zvládnou tyto aku vrtačky skutečně vrtat si rozebereme níže v příspěvku. U pojmu aku šroubovák si mnoho lidí vybaví stejný přístroj tedy aku vrtací šroubovák, ale mnozí již přemýšlí nad podstatně menšími zařízením.

Tento příspěvek se bude věnovat hlavně aku vrtačkám a aku šroubováky si necháme na příště.

Elektrická nebo aku vrtačka?  

To je asi první otázka, kterou budete při nákupu řešit. Akumulátorovou vrtačkou můžete vrtat otvory i v místě, kam se obtížně natahuje elektrický kabel, což je v porovnání s elektrickou vrtačkou plus.  Pokud však budete používat aku vrtačku více na vrtání do zdiva nebo kamene, tak se té elektrické stejně nevyhnete. Existuje sice varianta aku vrtačky s příklepem, která je vhodná na příležitostnější vrtání do zdiva a pro vrtání, kde se s elektřinou zkrátka těžko dostanete.

Aku vrtačka se stává univerzálním pomocníkem

K aku vrtačce můžete koupit i další nástavce. Pomocí jednoho nástroje si tak poradíte i se šroubováním nebo broušením či mícháním. Jednoduchou úpravou (nastavení momentu) se z aku vrtačky stane aku šroubovák. Jindy se aku vrtačka zase promění třeba v kotoučovou brusku, se kterou se dá brousit lak vašeho plechového miláčka.  Když se vybavíte míchací metlou, můžete účinně míchat maltu nebo barvu.  Vyplatí se proto pořídit širší vybavení, pokud to aku vrtačka umožňuje. Z některé aku vrtačky chytrým nástavcem vyrobíte i přímočarou pilu.

Bude Vás zajímat: Přímočará pila vám v dílně nesmí chybět: Jakou vybrat?

Správná aku vrtačka se musí dobře držet a musí sama o sobě stabilně stát

Vyzkoušejte si v prodejně několik aku vrtaček, všímejte si rukojeti a držení. Musíte najít takovou aku vrtačku, která vám bude pasovat dobře do ruky. Roli hraje průměr i tvar rukojeti. Aby rukojeť neklouzala, bývá minimálně ze dvou pryžových či plastových materiálů. Jejich kombinací se snižuje riziko proklouznutí a zmenšuje se i námaha dlaně při držení, tlumí se také otřesy během chodu. Pokud aku vrtačka nemá tuto úpravu, hrozí, že vám vyklouzne ze zpocené a unavené ruky a dojde k úrazu. Mějte na paměti i to, že budete vrtačku odkládat. Volte proto takovou, která stabilně stojí na podstavci.

Dejte si pozor na velikost sklíčidla

Součástí aku vrtačky je sklíčidlo, které umožňuje výměnu vrtacích a jiných nástrojů a určuje, jak velký vrták může vrtačka udržet. Rychloupínací je lepší, nepotřebujte k upnutí vrtáku kličku. Nejvyužívanější je velikost sklíčidla 3/8, na složitější úkoly je dobrá ?. Sklíčidlo by mělo mít i kovový doraz, který zabraňuje poškození plastové hlavy aku vrtačky, při dovrtávání. Za sklíčidlem najdete prstenec s čísly momentového klíče, který určuje sílu dotažení, což je důležité, když vrtačku využíváte jako aku šroubovák při šroubování zejména to měkčích materiálů nebo když si nebudete chtít zničit svou novou sadu bitů hned první den.

Základem aku vrtačky je akumulátor

Srdcem vrtačky je akumulátor. Měl by mít kapacitu minimálně 2 Ah. Nejlepší volbou je vysokokapacitní Li-ion, lithium-iontová baterie. NiCd nabízejí vysoký výkon a dokážou vydržet hodně nabíjecích cyklů. NiMH jsou lehké. Podstatné je i napětí akumulátoru, které se pohybuje od 6 do cca 30 V. Obecně nelze říci, že čím větší je napětí, tak tím je aku vrtačka silnější a že má vyšší utahovací moment aku vrtačky. Toto tak snadno říci nelze a proto si o samotném utahovacím momentu si ještě povíme dále. Pro vrtání tenkých a krátkých vrutů do dřeva či plastu stačí nižší napětí.

Obecně se dá říci, že s vrtačkou s napětím přes 12 V zvládnete většinou běžných vrtacích či šroubovacích úkonů. Existují však i profi modely s napětím okolo 12 V které mají velmi vysoký utahovací moment. Pokud od aku vrtačky očekáváte i příklepové vrtání, tak se budete pohybovat v napětích vyšších. Rychlost vrtačky určují otáčky. Můžete přepínat z nízkých otáček (300–400 za minutu, hodí se na šroubování) na vysoké (1200–1500, vhodné pro vrtání otvorů).  Jde o dvourychlostní nástroj. Dvojí otáčky podstatně rozšiřují možnosti vrtačky.

Čtěte také: Okružní pila: Proč se bez ní aktivní kutil neobejde

Utahovací/kroutící moment aku vrtačky je klíčovým faktorem

Výdrž akumulátoru a počet otáček jsou parametry je dobré brát v potaz. Je jasné že čím větší výdrž tím lepší :). Co je však klíčovým faktorem spolu s výdrží akumulátoru a to zda je jedná o hobby nebo profi aku vrtačku je utahovací moment a jeho síla. Mít vysokou hodnotu kroutícího momentu je důležité zejména pro ty, kdo budou šroubovat delší a silnější vruty do dřeva. Odpor, který je nutné v při tomto šroubování je často velmi vysoký. Aku vrtačkám s vysokým kroutícím momentem se také často říká utahovačky.

U těch levnější modelů aku vrtaček se utahovací momenty pohybují v rozmezí od cca 12 Nm. Takovýto nástroj je dobrým pomocníkem např. do panelákového bytu, kdy potřebujete něco přitáhnout jednou za uherský rok, případně je to dobrý pomocník na sešroubování skříněk z IKEA.

Podívejte se na aktuální cenové srovnání tohoto typu aku vrtačky:

Fieldmann FDV 1004
Zjistit cenu »


Pokud však máte rodinný dům a aku vrtačka bude vaším častějším pomocníkem podívejte se již po nějaké střední řadě a poohlédněte se po aku vrtačkách s utahovacím momentem přes 30 Nm.

Pokud máte ambice příležitostného tesaře či dřevostavitele tak se vám bude dobře pracovat s profi utahovačkami, které přesahují 50 Nm.

Podívejte se na aktuální cenové srovnání tohoto typu aku vrtačky:

DeWALT DCD791NT
Zjistit cenu »


Aku vrtačka s příklepem

Některé modely aku vrtaček jsou vybavené i příklepem. Ani i těch nejvýkonnějších typů však neočekávejte že s nimi budete standardně a na denní bázi vrtat desítky děr do panelu (zde spíše nastupují pneumatická kladiva) avšak s cihlovou či jinou zdí si poradí aku vrtačka s příklepem celkem v pohodě. I u těchto modelů aku vrtaček vybaveným příklepem platí všechny výše uvedené parametry. Také platí, že pokud potřebujete hlavně silnou aku utahovačku a vrtat budete jen příležitostně tak si na to sem tam zavrtání vezměte třeba klasickou elektrickou vrtačku. I u aku vrtaček platí, že pokud hledáte univerzální nástroj na všechno tak je buď pekelně drahý nebo všechny jeho funkce nejsou tak dobrá jako kdyby to byla aku vrtačka dělaná pro jednu hlavní funkci.

Jaké máte s aku vrtačkou zkušenosti vy? Máte nějaký tip, který byste z nějakého důvodu doporučili? Pokud se vám článek líbil, sdílejte ho také se svými přáteli.

P.S. Je nutné stavět novostavbu už jen s řízeným větráním nebo to jde i jinak? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
16.12.2016

6

Pásová bruska: Výborný pomocník při broušení větších ploch

Brousíte na chatě či chalupě prkna nebo dřevěné desky? Určitě se vám bude hodit pásová bruska na dřevo. Jestliže pásovou brusku zvažujete, tak zde zjistíte jestli pro vás bude dobrým pomocníkem.

Video: Dřevěný USB flash disk. Nebojte se vyrobit ho i svépomocí!

Líbí se vám dřevěné doplňky? Neutrácejte zbytečně peníze. Podívejte se na video s návodem, a vyrobte si dřevěný usb flash disk svépomocí i vy!

Příklepová vrtačka: Vše o vrtačkách s příklepem a jak je vybrat

Příklepová vrtačka by neměla chybět v domácnosti žádného pořádného muže! Přečtěte si zajímavosti ze světa vrtaček s příklepem a aku příklepových vrtaček. Jak vypadala první vrtačka, a která příklepová vrtačka nejlépe provrtá beton?

Řezbářství v 21. století: Může šikovné ruce nahradit CNC fréza?

Dali byste přednost řezbářské práci lidských rukou, nebo strojově přesné kopii? Vytratí se z figurek duch Vánoc, když ji vyrobí CNC fréza?

Co patří do základní výbavy domácího kutila? Nářadí, bez kterého se neobejdete

Jednoduchý přehled nejpotřebnějšího vybavení pro domácí dílnu. Postačí kladivo a pár hřebíků, nebo potřebujeme v dílně něco více?

Aku vrtačka není aku šroubovák. Jaký je mezi nimi rozdíl a co si pohlídat při výběru

Aku vrtačka nebo aku šroubovák patří do základní výbavy každého kutila. Přečtěte si, v čem se liší a jaké typy baterií existují.

Modřínová terasová prkna – jasná volba při stavbě stylové terasy u domu svépomocí

Moderní a stylová konstrukce modřínové terasy u domu ve svahu byla hotová za 3 měsíce. Petr ji zvládl postavit svépomocí pro svoji kamarádku Eriku. Kolik by stál materiál na takovou terasu při dnešních cenách?