HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Domácí vinotéka – cena, design a parametry při výběru lednice na víno

Patříte mezi ty, kteří rádi posedí u sklenky lahodného vína? Nebo jste dokonce sběratel/ka a vína archivujete? Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli ano, potom se pusťte do dalšího čtení. Připravili jsme pro vás nejdůležitější parametry, podle kterých vybírat domácí vinotéku. Chcete se dozvědět, jaké typy domácích vinoték jsou k mání a jestli jsou lepší dřevěné nebo chromové police? Pak čtěte dál.


Domácí vinotéka
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Jeremy Bezanger (Unsplash)

Domácí vinotéka – dobré podmínky pro víno

Zkušenější z vás tyto parametry jistě zná. Chuť vína během jeho přípravy ovlivňuje mnoho faktorů. Ve chvíli, kdy máte již láhev dobrého vína doma, můžete dobré chuti dopomoci. Jde zejména o stálou teplotu a vlhkost, umístění lahve ve vodorovné poloze (stále vlhký špunt) a především myslet na to, aby byla láhev uložená v klidu (žádné otřesy).

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Jeremy Bezanger (Unsplash), Viktor Nikolaienko (Unsplash), Ata Ebem (Pexels), Shannan Goins

Prohlédněte si ve fotogalerii krásné příklady domácích vinoték a nejen to! Narazíte i na velký výběr míst, kam víno uschovat.

Lednice na víno – typy:

  • Vestavná vinotéka / volně stojící
  • Dřevěná vinotéka / plastová / skleněná
  • Malá vinotéka, mini vinotéka (vinotéka do bytu)
  • Vinotéka / dvouzónová vinotéka / vícezónová vinotéka

Vinotéka – umístění

Chcete-li, aby byla vaše lednice na víno na očích, zvažte např. vestavěnou vinotéku. Hrdí majitelé vinoték ji rádi vystaví např. v obýváku, v kuchyni nebo pod schody. Dále se také nabízí možnost volně stojící vinotéky nebo vinotéky, která je součástí lednice v kuchyni. Pro více tipů se neváhejte mrknout do naší fotogalerie.

10 praktických tipů na úložný prostor pod schodištěm

Design vinotéky

Se vzhledem a velikostí vinotéky velmi úzce souvisí i design polic umístěných uvnitř. Domácí vinotéka může mít police chromované nebo dřevěné, velmi vzácně se setkáme i s prosklenými. 

  • Chromované police jsou finančně méně náročné a dají se vytvarovat tak, aby na nich lahve pěkně držely. 
  • Dřevěné police musí být z tvrdého dřeva (třešeň, buk, dub), jejich výhoda spočívá v tom, že udržují ve vinotéce vlhko. Finančně jsou náročnější než police z chromu.

Jakou má lednice na víno kapacitu? 

Kapacita nám udává počet lahví, které můžeme do vinotéky vložit. Malá vinotéka má kapacitu 1–8 lahví, pokud se rozhodnete pro velkou vinotéku, potom počítejte s tím, že pojme až 200 kusů.

Zóny vinotéky

Velmi často vyhledávaná je tzv. dvouzónová vinotéka. V takové domácí vinotéce můžeme nastavit jinou teplotu pro chlazení bílého vína a jinou pro červené víno, případě jiné nápoje.

Tajná místnost v domě – dokonalý úkryt za skříní, pod schody či v podlaze

Domácí vinotéka – způsob chlazení

Moderní způsoby chlazení jsou dva. Buď s pomocí kompresoru, kde musíme počítat s vyšší cenou a hlukem, nebo za pomoci termoelektrického článku, což je ekologické řešení s vyšší spotřebou elektrické energie. 

Nebude na škodu, když zmíníme ještě další parametry, a tím je integrované osvětlení, UV filtr, nebo prostor pro přidružené pomůcky, jako např. AntiBacteria proti bakteriím a bezpečnostní zámek kvůli dětem.

Optimální teplota v domácí vinotéce:

  • Bílé a růžové víno by mělo být vychlazené na 7–12 °C.
  • Teplota červeného vína by měla být v rozmezí 15–18 °C.
  • Doporučená teplota perlivého vína je v rozmezí 8–10 °C.
  • V případě šumivého vína by se měla teplota pohybovat v rozmezí 5–7 °C.

Chladnička na víno – cena

Menší jednozónová domácí vinotéka s objemem do 20 lahví nebude náročná na vaši peněženku. Seženete ji do 5 000 Kč. Vetší dvouzónová vinotéka je dostupná v rozmezí 10 000 až 15 000 Kč. Velká vinotéka (100 až 200 lahví), pravděpodobně využívaná v komerčních provozovnách, vás vyjde na 15 000 Kč a víc.

Kromě chladicích vinoték jsme si pro vás připravili pro inspiraci i vinotéky, které si můžete vyrobit svépomocí v podobě stojanů na láhve, které se vám doma hromadí. Inspirujte se nápaditými kousky ve fotogalerii.

P.S. Vybavujete interiér ve Vašem domě či bytě? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
11.10.2022

Photocredit: Jeremy Bezanger (Unsplash)

1

Vyrobte si levitující stojánek na víno: návod ve třech jednoduchých krocích

Vyrobte si svépomocí s naším foto návodem stojan na víno, který doma hned tak někdo nemá. Poradíme vám několik jednoduchých kroků.

Čím překvapí staré dřevostavby na pobřeží Černého moře?

Máte rádi písečné pláže, kouzelnou atmosféru historických měst, chutné jídlo, lahodné víno a samozřejmě – dřevostavby? Pak pro vás máme tajný tip.

Víte, kde se bere korek? Inspirujte se 5 tipy na jeho využití v interiéru

Korek je jako přírodní materiál skvělým doplněním dřeva v moderním interiéru. Máme pro vás několik tipů, jak jej využít.

Tajná místnost v domě – dokonalý úkryt za skříní, pod schody či v podlaze

Tajná místnost v domě, nebo úložný prostor, který není hned na očích. Věřte nebo ne, ale i v moderních domácnostech je najdete. Třeba právě vás inspiruje následující příspěvek a stanete se šťastnými majiteli tajné místnosti či skrytého úložného prostoru!

10 praktických tipů na úložný prostor pod schodištěm

Tyhle nápady úložného prostoru pod schodištěm by vás možná ani nenapadly! Jakými způsoby je možné využít prostor pod schody? Vychytávky a inspirace pro vás.

Kuchyňský ostrůvek – 7 faktorů, které je dobré znát před návrhem kuchyně

Hodí se kuchyňský ostrůvek do každé kuchyně? Jak maximalizovat jeho potenciál? Inspirujte se skvělými návrhy a zkušenostmi z realizací.

České domácnosti radí: 11 vychytávek v kuchyni, na které se zaměřte v roce 2023

Majitelům jsme vždy položili otázku týkající se jejich nové kuchyně a sepsali pro vás ty nejdůležitější poznatky. Přečtěte si těchto 11 rad.