HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Hledáte originální bydlení? Postavte si dům vzhůru nohama

Symbolem kreativní výstavby nemusí být jen aktuální výstřelky mnohých architektů. Celosvětově existují stavebníci, kteří plánují nebo si již postavili stavby, které jen tak nepřehlédnete. Jedná se o dřevostavby rodinných domů postavených vzhůru nohama. Základy ve vzduchu a střecha u země? Ano, tak je to u těchto staveb správně. Kdo chce být ještě více originální, tak uzpůsobí v tomto duchu také interiér stavby.


Dům vzhůru nohama
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Proč zvolit dům vzhůru nohama?

Každý z nás někdy uvažoval o vlastním bydlení. Najdou se však takoví, kteří hledají něco originálního až netradičního. A když je řeč o netradičním bydlení, určitě nesmíme opomenout domy postavené vzhůru nohama. Hlavně u dřevostaveb je tento způsob výstavby originální díky možné tvarové variabilitě konstrukcí domu. Každý takový dům originál a má svůj vlastní příběh, proč vznikl. Při návštěvě domu „hlavou dolů“ se zeptejte jejich majitelů, co je vedlo k takovéto netradiční stavbě a určitě budete překvapeni. 

Popis dřevostavby „střechou dolů“

Jak už sám název napovídá, nejedná se o žádný standardní rodinný dům. Tím, že je obrácený vzhůru nohama, základové konstrukce budeme hledat ve vzduchu. Střechu naopak najdeme při jeho dolní části u terénu. Okna a dveře si zachovávají svoje pozice, jen jsou otočené. Takový dům přímo fascinuje svým zevnějškem. Vstupujeme do něj ve většině případů v úrovni asi jeden metr nad zemí, neboť šikmá střecha by nám neumožňovala naplno využít první patro domu. V prvním podlaží se cítíme vlastně jako v obráceném podkroví. Jsou zde zkosené stěny. Ve druhém patře jsou již všechny stěny svislé a dokážeme prostor plnohodnotně uzpůsobit svým potřebám. Prohlédněte si nejrůznější domy postavené vzhůru nohama po celém světě v naší bohaté fotogalerii.

Zajištění funkčnosti obráceného domu

Celý koncept domu hlavou dolů a hlavně jeho otočených prvků musí být funkční s ohledem na jejich běžné používání.

Základy

Základové konstrukce ve vzduchu musí být konstrukčně řešeny jako střecha. Většinou se jedná o plochou střechu, kdy základové pasy tvoří atiku střechy. Pokud je základ domu ve vzduchu řešen jako základová deska, tak je „střecha“ stavby řešena jako pultová s mírným spádem. Základová konstrukce tvoří nejen samotnou konstrukci střechy, ale může vytvářet také stínění pro okna v patře. Střecha obrácená vzhůru bývá tvořena převislými dřevěnými nosníky a musí být svými přesahy spádována tak, aby zabezpečila odvod srážkové vody. 

Stěny a fasáda

V případě stěn máme již na výběr z mnoha možností. Využití zde najde rámová i hrázděná konstrukce dřevostavby. Rozšířeným typem je také roubenkasrub vzhůru nohama. U rámových dřevostaveb fasádu často tvoří finální malba nebo dřevěný obklad. Některé tyto stavby jsou postaveny za účelem atrakce, a proto mívají fasádu zařící v tónu více barev.

Okna a dveře

Také okna a dveře jsou otočené, ale technicky musí být vyřešené tak, aby se s nimi dalo manipulovat za účelem větrání u oken a průchodu u dveří. 

Střecha

Hřeben obrácené střechy je u terénu osazen na základovou konstrukci, kteoru může tvořit základový pás, betonové patky nebo zemní vruty. Na všechny tyto detaily se můžete podívat v přiložené fotogalerii.

Pohledem do obráceného interiéru

Interiér obrácené dřevostavby je možné zařídit různě. V přízemí stavby je potřeba počítat ještě se zešikmenými stěnami. Kdo chce být opravdu kreativní, může nábytek a dekorační prvky interiéru taktéž umístit hlavou dolů. Není tedy divu, že v takových domech najdeme skříně, postele, vázy, stoly a jiné vybavení domácnosti u stropu. Ne všechny prvky je možné umístit na strop, proto se někdy nábytek kotví na stěny domu. Pokud k obrácenému vybavení ještě vhodně sladíme nábytek, který již drží „pevnýma nohama“ na podlaze, vznikne kombinace prvků, které při zachování dostatečného prostoru mezi sebou zabezpečí plnohodnotné využité prostoru v domě.

A co vy? Umíte si představit bydlení hlavou dolů a nohama vzhůru?

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
07.08.2019

Photocredit: Shutterstock

5

10 neuvěřitelných japonských dřevostaveb

Navštivte s námi deset dech beroucích japonských dřevostaveb

Fotogalerie: Bydlení v ráji – luxusní vily z bambusu

V galerii si můžete prohlédnout fotografie z prohlídky bambusových luxusních staveb na ostrově Bali. Tyto stavby vynikají svojí originalitou a fascinující velkolepostí.

Neotřelá rekonstrukce bytu, kde levituje nábytek a chybí zdi

Originální přestavba bytu v ikonickém kompletu Lake Shore Drive u jezera Michigan získala několik architektonických ocenění. Podívejte se, jak vypadá byt, kde se místo televize sleduje okolní příroda přes prosklenou fasádu a kde nábytek vytváří optické iluze.

Plně otočný dům následuje slunce po celý den

Před několika lety vznikl v severní Itálii originální a technologicky pokrokový rodinný dům. Čtěte více o tom, jak funguje tento rotující nulový dům.

37 originálních dřevostaveb ze všech koutů světa

Pojďte si s námi zpříjemnit oslavy konce roku obsáhlou fotogalerií a tipy, jak jednoduše z nudné dřevostavby udělat originální.

Domek, který v teplých dnech zdvojnásobí svou obytnou plochu

Menší domek vložený do většího. I tak se dá vyřešit požadavek na maximální otevřenost domu a zároveň dostatek soukromí. Jak to v reálu vypadá?

Originální bydlení v áčkových stavbách

Zajímá vás, jaký netradiční dům či chatu je možné si postavit? Inspirujte se v tomto článku áčkovými stavbami.

30+ originálních nápadů netradičního vybavení pro dům, kuriózní nábytek a dekorace

Patříte mezi ty, kteří milují originální nábytek, ocení jeho nápadité provedení a nejraději si ho vyrobíte sami? Inspirujte se v naší galerii nápadů.