HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Domek, který v teplých dnech zdvojnásobí svou obytnou plochu

Snaha být co nejvíce venku, propojit dům maximálně s přírodním okolím a mít možnost obytné prostory otevřít tak, aby přímo zasahovaly do okolní přírody v současné době dominuje architektuře víkendových obydlí. Budoucí majitelé přicházejí za architekty s požadavkem co největší otevřenosti a propojenosti domu či chaty s venkovním prostorem a zároveň chtějí zachovat dostatek soukromí. Stejný požadavek měl i dánský klient, který chtěl postavit víkendový domek s vyhlídkou na fjord. A architekt přišel s originálním řešením.


Dřevostavba, u které hlavní roli hraje terasa
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Mikkel Frost

Touha po přírodě předurčila celou stavbu

Klient žije ve velkém moderním bytovém komplexu v dánském pobřežním městě Aarhus. Jeho byt se nachází v komplexu, kde bydlí 7 000 obyvatel a dalších 12 000 v něm pracuje. Není tedy divu, že se rozhodl zakoupit pozemek v nepříliš zastavěné oblasti s výhledem na fjord a jeho přáním bylo postavit dům, který bude maximálně otevřený přírodě a zároveň bude poskytovat dostatečné soukromí. Hodně těžký úkol pro architekta, že ano? Nicméně architektka z dánského studia CEBRA přišla s originálním řešením. Jakoby se nechala inspirovat dobře známou ruskou matrjoškou, navrhla v podstatě dva domy – jeden vložený do druhého.

Malý domek vložený do velkého

Dům stojí na zalesněném pozemku blízko fjordu. Touha mít výhled na fjord a kdykoliv si užívat okolní přírodu přísně omezila orientaci i vzhled výsledného domu. Stavba má velkou šikmou střechu, která na všech stranách výrazně přesahuje zdi. Pod střešními přesahy se nacházejí terasy. Dům tak tedy působí, jakoby kolem malého vnitřního uzavřeného domku stál ještě jeden velký, otevřený. Celý je obložený modřínovým dřevem.

Za teplých dnů se obytný prostor zdvojnásobí

Jedná se o přízemní nízkou budovu se sedlovou střechou, která se lehce otevírá směrem k vodě. Obytné prostory jsou umístěny v menším vloženém domku. Nebýt extrémního přesahu střechy, jednalo by se v podstatě o tradiční model dřevěného domu se sedlovou střechou. Ale střecha vše mění. Svými přesahy vytváří velké zastřešené terasy, které majitelé mohou využívat jako rozšíření obytných ploch v letních večerech, a to i za deště.

Černý hliník, tmavá břidlice a modřínové dřevo

Vnější stěny a střecha jsou obložené tmavou břidlicí, která vytváří pevný obal kolem budovy. Hrany štítů jsou obloženy hliníkovými profily a černý hliník rámuje i všechny dveře a okna. Ta jsou velká a většinou sahají od podlahy až ke stropu, což dovoluje slunečnímu světlu proniknout do vnitřních prostor teras a majitelům umožní ničím nerušené výhledy do okolní přírody.

Rozdělení interiéru na soukromou a společenskou část

Interiér domu je rozdělen na dvě paralelní části, které se rozprostírají kolem páteře domu. Obě části jsou dost úzké podélné prostory. Společné prostory zahrnující obývací pokoj, kuchyň a jídelnu jsou umístěny na západ a otevírají se na širší ze dvou teras. Naopak soukromé prostory, které obsahují ložnici pro hosty, koupelny a technické zařízení jsou uspořádány podél východní strany budovy. Ložnice majitelů s výhledem na fjord je pouze částečně připojena k přilehlé obytné zóně, zachovává si maximální soukromí. Prohlédněte si interiér ve fotogalerii

Tlumené barvy pro pocit pohody a klidu

Hlavní obytná plocha je na obou stranách lemována posuvnými skleněnými dveřmi, které lze v teplých dnech stáhnout a spojit tyto místnosti s okolní terasou. Celý dům se tak otevře a jeho prostor se výrazně zvětší. Interiér je celý obložený dřevem, které vytváří pocit souvislosti s venkovními prostory. Betonové a na bílo natřené stěny přispívají k tlumenému a klidnému pocitu, které místnosti vyvolávají.

Mohlo by vás zajímat: Jak vypadá chata pro aktivní rodinu? Jako čtyři chaty v jedné.

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
05.02.2019

Photocredit: Mikkel Frost

1

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE