HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dokáže 3D tisk změnit situaci s nedostatkem levného bydlení?

Před dvaceti lety to vypadalo jako něco nesplnitelného, o čem pouze snili vědci a inženýři. Ale 3D technologie se vyvíjela velmi rychle a v posledních letech už vznikly první stavby vyrobené touto moderní metodou. Přesně před rokem se jedna francouzská rodina stala první rodinou na světě, která se nastěhovala do domu postaveného 3D technologií. Čtyřpokojový dům se zaoblenými stěnami se stal prototypem pro větší projekt, díky kterému se má francouzské stavebnictví stát levnějším a rychlejším. Dokáže ale opravdu 3D tisk udělat revoluci ve stavebnictví a tím vyřešit nedostatek levného bydlení?


3D tisk je možná budoucností stavebnictví
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: oakridgelabnews

Číňané, Francouzi i NASA

Čínská firma WinSun v roce 2013 jako první postavila dům 3D technologií. Podařilo se jí vytisknout během 24 hodin deset domů. Jednotlivé části domů byly poté dopraveny na místo stavby a sestaveny lidmi.

Firma Apis Core ze San Francisca vybudovala stejným způsobem během jednoho dne v roce 2018 svoje sídlo, celý proces stál pouhých 10 000 amerických dolarů.

A americká vesmírná agentura NASA vypsala soutěž na řešení výstavby mimo naši planetu. Vítěz vyvinul prototyp pro 3D tisk vysoký 3 metry, který dokáže vyrobit obydlí z materiálů dostupných na Marsu či Měsíci. 3D tisk s nativními materiály a počítačově řízenými roboty by mohl na cizí planetě umístit struktury a environmentální systémy, které umožní lidský život.

Mohlo by vás zajímat: 3D tisk domů je stále dostupnější. Domek vyjde na 80 000 Kč a je postavený za den.

Jednoduché ovládání na dálku

Zařízení 3D tisku nabízejí rychlou a ekonomickou metodu pro rezidenční výstavbu. Stroje vytvářejí trojrozměrné tvary prostřednictvím počítačem řízeného procesu. Stroj v zásadě disponuje materiálem, ze kterého postupně buduje stěny domu. Dá se dálkově ovládat přes tablet. Tento proces se skládá ze tří částí: příprava dat, stavební směsi a samotný tisk. Díky zkrácení doby výstavby tato technologie slibuje nižší spotřebu energie, nižší náklady a snížení produkce stavebního odpadu. Jak je tomu u všech inovací, vědce stále čeká mnoho práce a vývoje, než toto odvětví bude představovat životaschopný, udržitelný a široce využívaný průmysl. Prohlédněte si různé domy vytištěné na 3D tiskárně v naší fotogalerii.

Praktické řešení

Někteří lidé si myslí, že 3D tisk jen těžko může nahradit tradiční metody, ale tato technologie přináší zcela praktická řešení. Počínaje výše uvedenou stavbou nebo možností vytvářet nápadné tvary, které je těžko realizovat v klasických stavebních projektech. Mohl by také pomoct v případě katastrof: kdykoliv hurikán nebo zemětřesení zničí infrastrukturu a tisíce lidí zůstane bez domova, mohou být 3D tiskárny použity k rychlé přestavbě mostů, dálnic a obytných domů. Jako všechno má 3D tisk svoje pro a proti. Pojďte se s námi na ně podívat.

Výhody:

  1. Méně chyb. Většina práce je vykonána stroji a softwarem, při stavbě je tedy méně chyb a nečekaných překvapení.
  2. Nižší náklady. Při vytištění domu 3D tiskárnami byly náklady o 25 % nižší než u klasické stavby. Počítá se s tím, že během 10 let by se náklady mohly lišit až o 40 %. Čím více domů bude postaveno, tím budou náklady nižší.
  3. Rychlé vytištění zdí. Všechny zdi je možné vytisknout během jednoho dne.
  4. Možnost použití ekologických materiálů. Do směsi je možné dodávat různé recyklovatelné materiály.

Nevýhody:

  1. Tisknout se dají pouze zdi. To znamená, že základová deska, dveře, okna a ostatní komponenty zůstávají tradiční. Zdi sice vytisknete za den až dva, ale ještě pořád potřebujete pár týdnů, abyste dům sestavili a mohli se stěhovat.
  2. Vysoké počáteční náklady. Na počátku potřebujete mít 3D tiskárnu, která musí být umístěna na vhodném místě.
  3. Omezená výška. 3D technologie zatím neumožňuje konstruovat vysoké budovy.

Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
18.07.2019

Photocredit: oakridgelabnews

20

WikiHouse – vytiskněte si vlastní dům

Máte internet? Pak stačí už jen CNC linka a můžete mít vlastní dřevostavbu.

Nejžhavější trendy ve stavebnictví pro letošní rok

V tomto videu se vám představí osm největších technologických trendů, které by měly v letošním roce zahýbat světovým stavebnictvím. Podívejte se, co nás letos čeká!

Žhavé trendy v osvětlení: světelné probuzení, LED dvířka a další tipy

Moderní technologie vnášejí do světa osvětlení nepřeberné nové možnosti. Máme pro vás novinky a základní tipy, jak správně osvětlit bydlení.

3D tisk domů je stále dostupnější. Domek vyjde na 80 000 Kč a je postavený za den.

3D tisk domů je ve stavebnictví novinkou, která strhává zájemce svou rychlostí a dostupností. Co vlastně stojí za tímto fenoménem?

Jaké jsou trendy v koupelnách? Moderní technologie, ale i námi oblíbené dřevo

Nejen loni, ale i tento rok budou trendům v bydlení vládnout přírodní materiály. A jak to souvisí s trendy pro koupelny?

Nízkonákladový dům vsadil na netradiční kombinaci materiálů

Vystačit si s málem nebo ještě lépe jen s tím, co mi roste za domem, který teprve stavím. Takový je recept na úsporné stavění z Chile. Nízkonákladová stavba vsadila na netradiční kombinaci materiálů.

Cena bydlení: Jak se nám bydlelo před třiceti lety a dnes

Že bylo před rokem 1989 levněji? Jistě, ale na dostupnosti solidního bydlení to zase tolik znát nebylo. Podívejte se s námi na srovnání toho, za kolik jsme bydleli před 30 lety a dnes.

Chatu postavili za pomoci robota a 3D tiskárny z poškozeného dřeva, které se mělo stát odpadem

3D tisk je ve stavebnictví žhavou novinkou. Přečtěte si článek o chatě, která díky 3D tisku a robotice zachránila zničené dřevo.

Dům z tiskárny: První plovoucí dům na světě z 3D tiskárny postavili Češi

Přečtěte si příběh Prvoka, prvního rozložitelného plovoucího domu, který byl vytištěn pomocí 3D tiskárny. A dřevo v něm nechybí. Najdete jej u nás, na Vltavě.