HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Nízkonákladový dům vsadil na netradiční kombinaci materiálů

Když potřebujete poradit, jak něco udělat levně, neptejte se milionáře. Pokud potřebujete ušetřit na stavbě rodinného domu, inspirujte se tam, kde nikdy moc peněz neměli, ale přesto umí bydlet stylově: do jihoamerického Chile. Jejich projekt nenáročné dřevostavby je inspirativní svojí nízkou cenou i kombinací nenáročných materiálů.


Levná dřevostavba
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Andrés Maturana

Stavení, za které se jeho obyvatelé rozhodně stydět nemusí (spíš jim ho budou mnozí ještě upřímně závidět), vyrostlo na chilském venkově poblíž vesnice Villarrica. Architekti mu přezdívají El Tume, dýmka. Svým tvarem ji totiž trochu připomíná, dokonce i z příhodné strany stoupá kouř z komína. Ne vždy, protože zima zrovna v tomhle regionu není až takový problém. To spíš čtyřměsíční sezóna dešťů umí místní nehezky potrápit. Ocelově šedivá obloha, ze které padají proudy vody, vás uzavře pěkně uvnitř, v suchu a šeru. A v téhle nedobrovolné izolaci můžete čekat, než se konečně vyčasí a den vám zase dopřeje trochu světla. Prohlédněte si nízkonákladovou dřevostavbu ve fotogalerii. Jak si poradili s levným prosklením?

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Andrés Maturana
 

Materiál: Stromy jsou tady zadarmo

Stavební projekt El Tume na tyhle nelichotivé klimatické podmínky reaguje po svém: otevírá se v co největší možné míře světlu, ale přitom si dává dost záležet na tom, aby nikam nezatékalo. A jak už bylo zmíněno, od začátku do konce je po stránce materiálu a provedení především levný. Protože peníze byly, jsou a budou tvrdou limitou, a to nejen v okolí Araucaní. S tím se ale pojí i dobré zprávy: Kdo jich nemá dost, může volně experimentovat a objevit kouzlo skryté v nenáročnosti. Třeba páleným cihlám cenově dostupnou alternativou v podobě dřeva. Toho totiž na pozemku rodinného domu bylo víc než dost. Rovnokmenné douglasky tisolisté tu rostou divoce, jako plevel.

Dřevina je zde nepůvodní, zavlečená ze severu. Takže nikdo nemá námitek, když si jich pár pokácíte. Obyvatelé vznikající El Tume si poradili i s jejich zpracováním do hranolů a fošen, které už dále neošetřovali. Tohle dřevo se totiž dobře vyrovnává i s vlhkostí i bez dodatečné impregnace, která by zase jen prodražovala bydlení. Takhle se alespoň mohou těšit na přirozené barevné zrání dřeva, které se s postupem času mění od jasu do různých variací červeno-šedé. V konstrukci domu je také zastoupeno tuhé dřevo ze stromu Hualle, tedy Nothofagus obliqua. To je takový buk, co není buk. Lehkostí a kvalitou se mu ale tenhle jihoamerický bratranec vyrovná.

Řeka i lesy jsou z ložnice nadosah

Dům má dvě patra, přičemž v některých partiích se mírně vyvyšuje nad terén. To je spolehlivá cesta, jak se vyhnout chladu a vlhkosti. V přízemí jsou proto situovány místnosti, které můžeme označit jako teplé – kuchyně, obývací pokoj, jídelna. Místa, kde to přes den žije. V koridoru, který zmíněné pokoje propojuje, se nachází malá kamna. Navzdory velikosti ale dokáží prohřát celý dům. Jejich komín se vine do patra podél studené severní stěny domu a elegantně tak prohřívá celý objekt. I proto si v patře mohli obyvatelé dopřát trochu komfortu a orientovat zdejší pokoje a ložnice tak, aby si dopřáli hezký výhled do zalesněného údolí kolem divoké řeky Toltén.

Bydlení s citem pro lidskost

Po celou dobu se pohybujeme interiérem, který je kompletně vedený ve dřevě, a sálá z něj lidské teplo a útulnost. Tady se prostě žije spokojeně a s radostí z mála. K dřevěnému trámoví, schodům nebo nábytku jsou kontrastní jen černě kovové rámy oken a dveří. Izolaci a zateplení tu třeba řešit nebylo. Ale co zen již naznačený problém se šerem a tmou podmračného dne? To je právě aspekt, který činí celý El Tume tak mimořádný. Střecha je ze dvou třetin (a také číst bočních stěn) obložena sklolaminátovými deskami. Ano, přesně těmi, kterými si u nás osazujeme verandy. Tady je ale pro nízkou cenu a snadnou dostupnost využili v kombinaci se dřevem a dosáhli maximálního efektu.

Budiž světlo... Hlavně, že dovnitř neprší

Tenhle dům není a nemůže být tmavý, protože jeho střecha propouští tolik světla, kolik je jen možné. Mimo jádro s pevným celistvým zastřešením jsou obě křídla domu prozářená jako skleník. Co to znamená? Dost světla na práci po celý den, na učení i hry. Je to dům, který s minimálními náklady na materiál adaptuje bydlení na dobu nucené izolace v období dešťů. Možná se ptáte, jestli uvnitř nebude trochu teplo, až deště pominou? Nebojte, obě boční křídla je možné otevřít průvanu. A kdo by taky v Chile, když zrovna neprší, trávil čas doma?


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
25.10.2019

Photocredit: Andrés Maturana

1

Dřevostavbu levnou nebo dobrou?

Je možné mít dobrý a ještě k tomu levný dům? Hledáme odpověď.

Nejlevnější dřevostavby nejsou ty nejmenší, a které tedy?

Hledáte mezi nabídkami firem ty nejlevnější dřevostavby?

Dřevěný dům, který si majitel postavil vlastníma rukama

Postavit si dům vlastníma rukama, o tom sní nejeden z nás. Byl to i sen mladého Kanaďana, který si ho dokázal splnit. Povedlo se mu to?

Jak rychle a levně postavit horskou chatu

Postavit rychle a levně chatu není nic jednoduchého. Jak to udělat, aby se stavba neprodražovala a zbytečně neprotahovala? Podívejte se na španělský recept.

Stavíte si dům na stáří? Pak jedině bezpečně, úsporně a bezbariérově!

Bydlení pro seniory: Víte, jak si na stáří postavit pohodlné, bezpečné a bezúdržbové sídlo, které navíc potěší levným provozem? Dáme vám pár rad k nezaplacení.

Kontejnerové domy jako světový trend: Mají u nás budoucnost?

Domy postavené z námořních kontejnerů jsou levné, rychle postavené i ekologické. Obstojí však dům z kontejneru i v náročných českých podmínkách?

Po zaplacení nájmu jim už nic nezbylo, rychle si tedy postavili vlastní levné bydlení

Když v bytě platíte tak vysoký nájem, že už nic neušetříte, je nejvyšší čas si postavit vlastní bydlení. Rychle a levně.

Dokáže 3D tisk změnit situaci s nedostatkem levného bydlení?

Pořídit si vlastní bydlení je kvůli vysokým nákladům pro mladé lidi čím dál těžší. Mohl by tuto situaci změnit 3D tisk domů?

Pasivní domy – kvalitní okna a dveře jsou základ úspory

Víte, co je důležité při výběru kvalitních oken a dveří pro pasivní domy? Máme pro vás tipy, jak můžete díky několika zásadám efektivně využívat solární zisky a snížit spotřebu pasivního domu až o desítky procent.

Dům se sloupy z douglasky – luxusní stavba s překvapivou kombinací dřeva

Dům se sloupy z douglasky vás oslní svým luxusním designem i překvapivou kombinací použitého dřeva. Přesvědčte se o unikátním výsledku realizace v článku.