Chatu postavili za pomoci robota a 3D tiskárny z poškozeného dřeva, které se mělo stát odpadem
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Chatu postavili za pomoci robota a 3D tiskárny z poškozeného dřeva, které se mělo stát odpadem

S jedinečným konceptem přišli architekti z Cornellské univerzity. Za využití 3D tisku a robotiky postavili z poškozeného jasanového dřeva unikátní chatu, která může být odpovědí na environmentální krizi a mostem do budoucnosti stavebnictví. Má podle vás tento způsob stavby šanci uspět? Odpověď možná najdete v našem článku.


Chata z 3D tiskárny
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Andy Chen

Invaze ničivého brouka likviduje jasany v Americe

Americký stát New York se od roku 2002 v důsledku turistiky a obchodu potýká s velkým problémem v podobě dřevokazných brouků, konkrétně polníka jasanového. Ten, jak jeho druhové jméno napovídá, napadá jasany a v současné době vážně ohrožuje 8,7 miliard stromů napříč celou Amerikou a 1 z 10 jasanů ve státě New York. Dřevo z takto napadených stromů je označeno jako nepoužitelné a stává se tak v podstatě odpadem. Řešení v podobě využití poškozeného dřeva ke stavbě domů je tak převratným a velmi významným krokem k udržitelnosti a ochraně životního prostředí. Originální chatu si prohlédněte v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Andy Chen, HANNAH, Reuben Chen

Upcyklace jako nový způsob ochrany životního prostředí

Každý z nás zná pojem recyklace. Jedná se o zpětné využití odpadu. Už málokdo ale možná ví, že recyklace sama o sobě nechrání životní prostředí, spíše přispívá k menší míře jeho poškození. Z dnešního pohledu se jedná již o zastaralou a málo efektivní metodu využití odpadu. Naproti tomu upcyklace, která nepracuje s odpady, ale využívá materiál ještě před tím, než by se odpadem stal, je v současnosti důležitým krokem v ochraně životního prostředí.

Umírající jasany se nemusejí stát odpadem

Až donedávna se jasany napadené škůdci nemohly využít v klasickém stavebnictví, částečně kvůli jejich nepravidelnému tvaru, se kterým si neporadí běžné pily. Stromy tak končily jako odpad, nechaly se zetlít nebo posloužily jako palivo. Oba tyto způsoby však mají jedno společné – do ovzduší se při nich vypouští škodlivý CO2.

3D tisk a robotika přinesly řešení

Řešení nabídly moderní technologie v podobě robotiky a 3D tisku. Nepředstavujte si však 3D tisk tak, jak jej pravděpodobně znáte, tedy tisk za využití plastu. Pro stavební účely se využívají speciální 3D tiskárny, které tisknou z betonu. Možná se ptáte, proč pro práci s betonem využívat 3D tiskárnu. Je to proto, že tímto způsobem se značně šetří materiálem a emise CO2 jsou výrazně nižší. Jasanové dřevo pak bylo zpracované pomocí speciálně designovaného robotického stroje, který prostřednictvím 3D skenování a digitalizace dokáže nařezat libovolné tvary z jakkoliv zakřiveného dřeva.

Nový způsob slibuje mimo jiné větší efektivitu a snížení nákladů

Chata demonstruje nový způsob nahlížení na udržitelnou architekturu, vývoj a konstrukce. Spojení dvou nejběžnějších stavebních materiálů – dřeva a betonu – a jejich použití zcela novým způsobem umožňuje přehodnotit dosavadní technologie a stavební postupy. Kombinace environmentálního hlediska a pokrokového využití moderních technologií slibuje vyšší efektivitu ve stavebnictví, snížení dlouhodobých stavebních nákladů, lepší dostupnost výroby pro koncové zákazníky a v neposlední řadě nabízí inspiraci pro nápaditý a neotřelý design. Zbývá jen otázka, kdy a za jakých podmínek se tato technologie přenese do běžné praxe.

P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Barbora Matušková
Redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:
24.09.2020

Photocredit: Andy Chen

3

Mohlo by Vás zajímat: