HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Chatu postavili za pomoci robota a 3D tiskárny z poškozeného dřeva, které se mělo stát odpadem

S jedinečným konceptem přišli architekti z Cornellské univerzity. Za využití 3D tisku a robotiky postavili z poškozeného jasanového dřeva unikátní chatu, která může být odpovědí na environmentální krizi a mostem do budoucnosti stavebnictví. Má podle vás tento způsob stavby šanci uspět? Odpověď možná najdete v našem článku.


Chata z 3D tiskárny
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Andy Chen

Invaze ničivého brouka likviduje jasany v Americe

Americký stát New York se od roku 2002 v důsledku turistiky a obchodu potýká s velkým problémem v podobě dřevokazných brouků, konkrétně polníka jasanového. Ten, jak jeho druhové jméno napovídá, napadá jasany a v současné době vážně ohrožuje 8,7 miliard stromů napříč celou Amerikou a 1 z 10 jasanů ve státě New York. Dřevo z takto napadených stromů je označeno jako nepoužitelné a stává se tak v podstatě odpadem. Řešení v podobě využití poškozeného dřeva ke stavbě domů je tak převratným a velmi významným krokem k udržitelnosti a ochraně životního prostředí. Originální chatu si prohlédněte v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Andy Chen, HANNAH, Reuben Chen

Upcyklace jako nový způsob ochrany životního prostředí

Každý z nás zná pojem recyklace. Jedná se o zpětné využití odpadu. Už málokdo ale možná ví, že recyklace sama o sobě nechrání životní prostředí, spíše přispívá k menší míře jeho poškození. Z dnešního pohledu se jedná již o zastaralou a málo efektivní metodu využití odpadu. Naproti tomu upcyklace, která nepracuje s odpady, ale využívá materiál ještě před tím, než by se odpadem stal, je v současnosti důležitým krokem v ochraně životního prostředí.

Umírající jasany se nemusejí stát odpadem

Až donedávna se jasany napadené škůdci nemohly využít v klasickém stavebnictví, částečně kvůli jejich nepravidelnému tvaru, se kterým si neporadí běžné pily. Stromy tak končily jako odpad, nechaly se zetlít nebo posloužily jako palivo. Oba tyto způsoby však mají jedno společné – do ovzduší se při nich vypouští škodlivý CO2.

3D tisk a robotika přinesly řešení

Řešení nabídly moderní technologie v podobě robotiky a 3D tisku. Nepředstavujte si však 3D tisk tak, jak jej pravděpodobně znáte, tedy tisk za využití plastu. Pro stavební účely se využívají speciální 3D tiskárny, které tisknou z betonu. Možná se ptáte, proč pro práci s betonem využívat 3D tiskárnu. Je to proto, že tímto způsobem se značně šetří materiálem a emise CO2 jsou výrazně nižší. Jasanové dřevo pak bylo zpracované pomocí speciálně designovaného robotického stroje, který prostřednictvím 3D skenování a digitalizace dokáže nařezat libovolné tvary z jakkoliv zakřiveného dřeva.

Nový způsob slibuje mimo jiné větší efektivitu a snížení nákladů

Chata demonstruje nový způsob nahlížení na udržitelnou architekturu, vývoj a konstrukce. Spojení dvou nejběžnějších stavebních materiálů – dřeva a betonu – a jejich použití zcela novým způsobem umožňuje přehodnotit dosavadní technologie a stavební postupy. Kombinace environmentálního hlediska a pokrokového využití moderních technologií slibuje vyšší efektivitu ve stavebnictví, snížení dlouhodobých stavebních nákladů, lepší dostupnost výroby pro koncové zákazníky a v neposlední řadě nabízí inspiraci pro nápaditý a neotřelý design. Zbývá jen otázka, kdy a za jakých podmínek se tato technologie přenese do běžné praxe.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
24.09.2020

Photocredit: Andy Chen

3

Video: Luxusní dům postavený z ocelových námořních kontejnerů

Hledáte alternativní způsob bydlení? Zkuste třeba námořní kontejnery!

V odpadním dřevě se skrývají statisíce. Stačí vědět, jak ho využít

Spalovat odpadní dřevo ze staveb pomáhá chránit vlastní lesy a ušetřit na dovozu dřeva ze zahraničí. Jak to řeší ve Švýcarsku? Poučme se z jejich chyb.

3D tisk domů je stále dostupnější. Domek vyjde na 80 000 Kč a je postavený za den.

3D tisk domů je ve stavebnictví novinkou, která strhává zájemce svou rychlostí a dostupností. Co vlastně stojí za tímto fenoménem?

Kontejnerové domy jako světový trend: Mají u nás budoucnost?

Domy postavené z námořních kontejnerů jsou levné, rychle postavené i ekologické. Obstojí však dům z kontejneru i v náročných českých podmínkách?

Dokáže 3D tisk změnit situaci s nedostatkem levného bydlení?

Pořídit si vlastní bydlení je kvůli vysokým nákladům pro mladé lidi čím dál těžší. Mohl by tuto situaci změnit 3D tisk domů?

Rozhovor s brněnskými studenty, kteří navrhli stylovou lesní útulnu z plastového odpadu

Plastic Crystal je lesní útulna z velké části vyrobená z recyklovaného plastu, kterou navrhli tři studenti brněnské architektury. Prohlédněte si tento unikátní projekt zblízka.

Dům jako poskládaný z dřevěných krabic. Jak vypadá uvnitř?

V tomto domě nelze mluvit o klasickém rozvržení místností. Je tvořen z kvádrů či „kontejnerů“, které vyplňují celý vnitřní prostor. Jak takový dům vypadá v interiéru? A jak se to podepíše na soukromí obyvatel?

Automobil vyrobený z dřevního odpadu – až dojezdí, skončí na kompostu

Vynález, který má přesah do celého automobilového průmyslu. Japonský vůz NCV není „eko“ svým pohonem, ale celou svou karosérií. Ocel, hliník i plast byl nahrazen recykovatelným organickým materiálem.

Starý školní autobus, hasičské auto i přepravní kontejner posloužily jako základ pro minidomek

Starý přepravní kontejner, vysloužilý školní autobus, ale také podvozek hasičského auta, to jsou prostředky, které posloužily jako podvozek pro stavbu zajímavých minidomků. Prohlédněte si je zblízka.

Organický mrakodrap v Londýně roste z recyklovaného odpadu jeho nájemců

Moderní organický mrakodrap v Londýně roste jako kouzelný fazolový stonek k nebesům. Udržitelná architektura 21. století ukázala opět nové směry.