HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Nejvyšší dřevostavba světa byla postavena svépomocí

Nejvyšší dřevostavbu světa jste mohli hledat v ruském městě Arkangelsk a našli byste ho celkem jednoduše. S výškou 44 metrů byl nepřehlédnutelnou dominantou města. Tato monumentální dřevostavba vznikala celých 15 let, z čehož stavitel strávil čtyři roky ve vězení a jeho vysněný dům byl nakonec stržen. Příběh nejvyšší dřevostavby světa lze použít jako příklad toho, jak dřevostavbu svépomocí nestavět.


Nejvyšší dřevostavba na světě
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Flickr

Celý příběh začal jednoduše. Nikolaj Sutyagin se v roce 1992 rozhodl, že si postaví dřevostavbu. Poté co svépomocí dokončil dvě patra, usoudil, že bude ve stavění dál pokračovat. Jeho dům neměl žádné stavební povolení ani projektovou dokumentaci a samotnému staviteli se doslova měnil pod rukama. Během několika následujících let postupně přistavěl dalších jedenáct pater a vznikla tak budova, která byla po dlouhou dobu považovaná za nejvyšší dřevostavbu světa, takzvaný Sutyaginův dům. Prohlédněte si tuto neuvěřitelnou dřevostavbu v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Flickr

V tomto rozsáhlém domě mohlo současně bydlet až 18 lidí, avšak sám Sutyagin žil se svou ženou ve čtyřech spoře vytopených pokojích. Většina domu totiž nebyla nikdy dokončena a pouhý pohyb ve vyšších patrech vyžadoval notnou dávku odvahy. Sutyagin ze zuboženého stavu budovy viní tamější úřady, které ho poslaly do vězení, čímž mu zabránily v dokončení stavebních prací a dům tak čtyři roky chátral.

Dřevostavba svépomocí: Úskalí, o kterých možná nevíte

Osmý div světa

Sám stavitel považuje svůj dům za osmý div světa a mnozí lidé by s ním souhlasili. Zájem o tuto budovu projevily i zahraniční média, u většiny však Sutyaginů dům vzbuzuje smíšené pocity. Britský The Telegraph jej popsal jako „směs bednění, která z dálky připomíná japonskou pagodu, ale zblízka je to spíše něco mezi stromovým domem a doupětem zlé pohádkové postavy.“

Do otevřeného boje se však pustily ruské úřady a Sutyaginovi sousedé. Ti, považovali dům za trn v oku a obávali se jeho vznícení, které by vážně ohrozilo mnoho domů v okolí, proto žádali demolici. Nezabral ani Sutyaginův pokus postavit kolem druhého patra domu střechu a zbytek budovy prohlásit za dekoraci.

Dobré vědět: Jak získat stavební povolení?

Sutyaginův dům, toho času nejvyšší dřevostavba světa, byl 26. prosince 2008 stržen a velkolepý patnáctiletý projekt skončil neúspěchem.

V čem se můžete od Nikolaje Sutyagina přiučit?

Chcete-li stavět dřevostavbu svépomocí, předem si pečlivě rozmyslete projekt, zajistěte si stavební povolení a vyhněte se problémům s místními úřady a sousedy!

Zdroj informací: cs2.wiki

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Je nutné stavět novostavbu už jen s řízeným větráním nebo to jde i jinak? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
17.11.2011

Photocredit: Flickr

70

Metropol Parasol přinesl stín a novou architekturu

Lze skloubit slunečník s tržištěm a vykopávkami? Ve Španělsku ano!

Dřevostavba postavená na hlavu

Na první pohled nic zvláštního, ale jen pokud umíte chodit po stropě

Clingstone – dům, kde nikdo nebude otravovat

Pokud byste chtěli obejít tento dům dokola, museli byste použít loďku.

Dřevostavba svépomocí: Úskalí, o kterých možná nevíte

Napadla vás tato myšlenka? V tom případě si přečtěte tento článek.

Dřevostavbu levnou nebo dobrou?

Je možné mít dobrý a ještě k tomu levný dům? Hledáme odpověď.

Dům ze dřeva, hlíny a slámy?

Takový dům není jen dávnou minulostí, ale jednou z možností i pro dnešní dobu

Rekonstrukce dřevostavbou – do staré stodoly vložili jeřábem novou dřevostavbu

Článek o tom, že od ruiny k moderní dřevostavbě vede krátká cesta.

Americké dřevostavby: Jak vypadají? Máme fotky!

Navštívili jsme přehlídku pěti luxusních amerických dřevostaveb

Nejstarší, nejvyšší, nejširší a největší stromy světa

Který ze stromů je na světě nejstarší, nejvyšší, nejširší a největší?

Domy ve stromech nejsou jen pro děti

Mít své vlastní malé obydlí v korunách stromů je snad sen každého dítěte