HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Dřevěná vzducholoď přistála na střeše Dox Centra v Praze

Pro dnešní dobu vcelku neobyklý dopravní prostředek, a to vzducholoď, vyrobená z ještě o něco méně obvyklého materiálu, dřeva, se snesla na střechu budovy pražského centra pro současné umění. Jak už okolnosti napovídají, nejedná se o havárii vzdušeného plavidla, nýbrž o novou expozici zdejší výstavy.


Pohled na dřevěnou vzducholoď
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »

V nápadu na stavbu tohoto nezvyklého dřevěného plavidla mají prsty dva poměrně známí pánové. Zakladatel uměleckého centra Leoš Válka a architekt Martin Rajniš. Dřevěná vzducholoď byla sestrojena, aby sloužila lidem jako místo pro pořádání autorského čtení a veřejných diskusí souvisejících se zdejší výstavou. 

Rozkaz zněl jasně. "Vytvořit nad moderní industriální budovou Centra DOX jakousi nekorespondující strukturu absurdního organického tvaru, který by byl v kontrastu s existující architekturou DOXu." píše na svém webu architekt Martin Rajniš. 

Vnější pohled na Dřevěnou vzducholoď
Pohled na obří dřevěný masiv vzducholodi je dechberoucí

Inspiraci čerpal z proslulého vzdušného dopravního prostředku z počátku 20. století, který, ač si to dnes asi úplně neuvědomujeme, tou dobou reprezentoval vrchol technického pokroku. Dřevěná vzducholoď je navíc symbolicky pojmenována Gulliver, podle jedné z nejznámějších postav fantastické literatury. Tedy podle hlavního hrdiny cestopisu zpochybňujícího moderní racionalitu a civilizaci obecně, což dává dílu širší rozměr.

Pohled na dřevěnou vzducholoď zevnitř
Prohlídka interiéru dřevěné vzducholodě

Celý návrh vznikal více než 2 roky ve spolupráci s předními odborníky na dřevěné konstrukční systémy. Výsledkem je 42 metrů dlouhý a 10 metrů široký dřevěný masiv, jehož základní kostra se skládá ze 14 kusů modřínových obručí. Tyto obruče jsou umístěny v roztečích přibližně 2,5 metru a vzájemně propojeny podélnými, taktéž dřevěnými prvky.

Vnitřní pohled na dřevěnou vzducholoď
Technická stránka tohoto uměleckého díla

DOX centrum, ve kterém je tato nová expozice instalována původně sloužilo jako továrna na stroje pro firmu Rossemann a Kühnemann, tedy místo, které mělo ke kultuře poměrně dosti daleko. Zřejmě i proto se Leoš Válka, rozhodl tuto instalaci využít jako memento kontrastu uspěchanosti moderního světa a pomalého toku umění. 


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Viktor Heneš
redaktor Dřevostavitele

Vydáno dne:
04.12.2016

Photocredit: inhabitat.com

5 0

Mohlo by Vás zajímat: