HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevěná vzducholoď přistála na střeše Dox Centra v Praze

Pro dnešní dobu vcelku neobyklý dopravní prostředek, a to vzducholoď, vyrobená z ještě o něco méně obvyklého materiálu, dřeva, se snesla na střechu budovy pražského centra pro současné umění. Jak už okolnosti napovídají, nejedná se o havárii vzdušeného plavidla, nýbrž o novou expozici zdejší výstavy.


Pohled na dřevěnou vzducholoď
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: inhabitat.com

V nápadu na stavbu tohoto nezvyklého dřevěného plavidla mají prsty dva poměrně známí pánové. Zakladatel uměleckého centra Leoš Válka a architekt Martin Rajniš. Dřevěná vzducholoď byla sestrojena, aby sloužila lidem jako místo pro pořádání autorského čtení a veřejných diskusí souvisejících se zdejší výstavou. 

Rozkaz zněl jasně. "Vytvořit nad moderní industriální budovou Centra DOX jakousi nekorespondující strukturu absurdního organického tvaru, který by byl v kontrastu s existující architekturou DOXu." píše na svém webu architekt Martin Rajniš. 

Inspiraci čerpal z proslulého vzdušného dopravního prostředku z počátku 20. století, který, ač si to dnes asi úplně neuvědomujeme, tou dobou reprezentoval vrchol technického pokroku. Dřevěná vzducholoď je navíc symbolicky pojmenována Gulliver, podle jedné z nejznámějších postav fantastické literatury. Tedy podle hlavního hrdiny cestopisu zpochybňujícího moderní racionalitu a civilizaci obecně, což dává dílu širší rozměr.

Celý návrh vznikal více než 2 roky ve spolupráci s předními odborníky na dřevěné konstrukční systémy. Výsledkem je 42 metrů dlouhý a 10 metrů široký dřevěný masiv, jehož základní kostra se skládá ze 14 kusů modřínových obručí. Tyto obruče jsou umístěny v roztečích přibližně 2,5 metru a vzájemně propojeny podélnými, taktéž dřevěnými prvky.

DOX centrum, ve kterém je tato nová expozice instalována původně sloužilo jako továrna na stroje pro firmu Rossemann a Kühnemann, tedy místo, které mělo ke kultuře poměrně dosti daleko. Zřejmě i proto se Leoš Válka, rozhodl tuto instalaci využít jako memento kontrastu uspěchanosti moderního světa a pomalého toku umění. 

P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
04.12.2016

Photocredit: inhabitat.com

5

Mohlo by Vás zajímat: