HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Vynález dřevěné tkaniny může znamenat revoluci v oděvním průmyslu

Dnešní doba je symbolem vzniku velkého množství nových technických materiálů, ze kterých se následně vyrábí oděvy. Primárním cílem výrobců je stvořit materiál co nejlepších vlastností z hlediska trvanlivosti a komfortu. Ve hře je však ještě i jiný aspekt, ve kterém jde i o něco jiného než jen o pohodlí a o peníze.


Bylo nebylo

Celý příběh začíná v nedalekém Norinberku, kde Timo Beelow, jeden z otců myšlenky, navštívil místní veletrh hraček. Zde mu na jeho dotazy jeden obchodník dal jasnou odpověď - hračky musí být barevné a levné. Barevné proto, aby se dětem líbily a levné proto, že si s nimi obvykle hrají jen krátkou chvíli a pak je vyhodí. Vzhledem k tomu, že většina hraček je vyrobena z plastu, odnesl si Timo z veletrhu palčivou myšlenku o trvalé neudržitelnosti takového lidského chování. Vždyť plasty jsou v dnešní době jedním z hlavních strůjců ekologických problémů a zamoření oceánů se již ocitá na hranici ekologické katastrofy.

Myšlenka

Se svými kolegy, Angelem a Aline se proto rozhodli něco s tím udělat. Založili projekt Wijld a začali se věnovat výzkumu a výrobě předmětů běžné spotřeby s využitím obnovitelných zdrojů. Jako ideálním zdrojem pro jejich bádání se ukázalo právě dřevo a prvním projektem se stal pokus vytvořit z dřevní hmoty tkaninu podobnou bavlně, která by navíc poskytovala výhody technických materiálů a ze které by bylo možno šít kvalitní oděvy.

A jak se stalo, že ze smrku vyrostla košile?

Inovátoři z projektu Wijld sestavili výrobní proces, pomocí kterého se jim povedlo vytvořit tkaninu, která disponuje podobnými vlastnostmi jako bavlna (s lepším ekologickým aspektem, neboť není při pěstování potřeba užití pesticidů), a která navíc disponuje lepší prodyšností při stejném tepelném komfortu.

Dřevěný masiv je nejprve vytěžen z obnovitelných zdrojů, rozdrcen na malé kousky a ponořen do vodní lázně dokud celuloza nezměkne natolik, že se z ní vytvoří jakási hustá kašovitá hmota. Následně se do ní přidá speciální ekologicky nezávadné rozpouštědlo, které zajistí úplné zjemnění a odstranění hrudek. Poté se gel protlačí přes speciální cedníky. Dojde tak ke vzniku tenkých a velmi pružných vláken, jejichž vlastnosti jsou již velmi podobné technickým vláknům tak, jak je dnes známe. Následuje proces jejich sušení a strojového třídění. Z vytříděných vláken se poté na tkalcovském stavu vytváří finální tkanina.

Výroba je realizována v EU a probíhá v celém procesu od začátku až do konce s ohledem na životní prostředí i fair trade.

Kde si dřevěné triko koupím?

V tuto chvíli je projekt teprve v plenkách a v první vlně bude možné zakoupit triko vyrobené ze dřeva pouze v Německu. Na otázku, kdy bude tento nový produkt k sehnání i v Česku nám bohužel tvůrci odpovědět nedokázali.

Tak jako tak, lákalo by Vás obléci si oděv vyrobený ze dřeva?


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Viktor Heneš
redaktor Dřevostavitele

Vydáno dne:
12.12.2016


Photocredit: wijld.com

1 0

Mohlo by Vás zajímat: