HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Vynález dřevěné tkaniny může znamenat revoluci v oděvním průmyslu

Dnešní doba je symbolem vzniku velkého množství nových technických materiálů, ze kterých se následně vyrábí oděvy. Primárním cílem výrobců je stvořit materiál co nejlepších vlastností z hlediska trvanlivosti a komfortu. Ve hře je však ještě i jiný aspekt, ve kterém jde i o něco jiného než jen o pohodlí a o peníze.


Bylo nebylo

Celý příběh začíná v nedalekém Norinberku, kde Timo Beelow, jeden z otců myšlenky, navštívil místní veletrh hraček. Zde mu na jeho dotazy jeden obchodník dal jasnou odpověď - hračky musí být barevné a levné. Barevné proto, aby se dětem líbily a levné proto, že si s nimi obvykle hrají jen krátkou chvíli a pak je vyhodí. Vzhledem k tomu, že většina hraček je vyrobena z plastu, odnesl si Timo z veletrhu palčivou myšlenku o trvalé neudržitelnosti takového lidského chování. Vždyť plasty jsou v dnešní době jedním z hlavních strůjců ekologických problémů a zamoření oceánů se již ocitá na hranici ekologické katastrofy.

Myšlenka

Se svými kolegy, Angelem a Aline se proto rozhodli něco s tím udělat. Založili projekt Wijld a začali se věnovat výzkumu a výrobě předmětů běžné spotřeby s využitím obnovitelných zdrojů. Jako ideálním zdrojem pro jejich bádání se ukázalo právě dřevo a prvním projektem se stal pokus vytvořit z dřevní hmoty tkaninu podobnou bavlně, která by navíc poskytovala výhody technických materiálů a ze které by bylo možno šít kvalitní oděvy.

A jak se stalo, že ze smrku vyrostla košile?

Inovátoři z projektu Wijld sestavili výrobní proces, pomocí kterého se jim povedlo vytvořit tkaninu, která disponuje podobnými vlastnostmi jako bavlna (s lepším ekologickým aspektem, neboť není při pěstování potřeba užití pesticidů), a která navíc disponuje lepší prodyšností při stejném tepelném komfortu.

Dřevěný masiv je nejprve vytěžen z obnovitelných zdrojů, rozdrcen na malé kousky a ponořen do vodní lázně dokud celuloza nezměkne natolik, že se z ní vytvoří jakási hustá kašovitá hmota. Následně se do ní přidá speciální ekologicky nezávadné rozpouštědlo, které zajistí úplné zjemnění a odstranění hrudek. Poté se gel protlačí přes speciální cedníky. Dojde tak ke vzniku tenkých a velmi pružných vláken, jejichž vlastnosti jsou již velmi podobné technickým vláknům tak, jak je dnes známe. Následuje proces jejich sušení a strojového třídění. Z vytříděných vláken se poté na tkalcovském stavu vytváří finální tkanina.

Výroba je realizována v EU a probíhá v celém procesu od začátku až do konce s ohledem na životní prostředí i fair trade.

Kde si dřevěné triko koupím?

V tuto chvíli je projekt teprve v plenkách a v první vlně bude možné zakoupit triko vyrobené ze dřeva pouze v Německu. Na otázku, kdy bude tento nový produkt k sehnání i v Česku nám bohužel tvůrci odpovědět nedokázali.

Tak jako tak, lákalo by Vás obléci si oděv vyrobený ze dřeva?

P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
12.12.2016

Photocredit: wijld.com

1

Mohlo by Vás zajímat: