HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevěné bulby – nevšední oživení korporátního prostředí pomocí biophilického designu

Žijeme v éře, kde lidé mnohdy tráví více času na pracovišti než doma, a to je jedním z důvodů, proč se společnosti začaly více zabývat kvalitou života svých zaměstnanců. Využívají k tomu biophilický design, který se stal novým trendem roku 2020. Tento nový typ designu, který je založen na propojení lidí s přírodou, je pro společnosti výhodnou investicí jak z hlediska vytváření inspirativního, environmentálně prospěšného prostředí a následování trendů, tak z hlediska zvýšení produktivity zaměstnanců.


Dřevěné bulby
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Nadace dřevo pro život

Biophilické prvky v interiéru zvyšují koncentraci a produktivitu zaměstnanců

Přenést trochu přírody do korporátního prostředí a poskytnout zaměstnancům stylovou variantu místa k práci a odpočinku se rozhodli i v prostoru atria administrativní budovy v Českých Budějovicích. Dřevěné bulby slouží nejen jako místo pro různé meetingy a porady, ale jsou využívány také k odpočinku a relaxaci.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Nadace dřevo pro život

Vysoké opodstatnění zde mají právě použité biophilické prvky – dřevo, mech a bylinky, jimiž je konstrukce osázena. Jedna ze studií obsažených v reportu „Human Spaces Report: Biophilic Design in the Workplace“ prokázala, že zaměstnanci, kteří pracovali v prostředí s prvky biophilického designu, byli v porovnání se skupinami bez jakékoliv zeleně a přírodních materiálů o 15 % produktivnější. Až 9 z 10 zaměstnanců v kancelářích se zakomponovanými biophilickými prvky uvedlo, že u nich došlo ke zlepšení koncentrace a celkového blahobytu.

Neobvyklé architektonické řešení

Pracovně-relaxační objekty v podobě dřevěných bulb jsou umístěny v prostoru atria administrativní budovy v Českých Budějovicích. Jedná se celkem o tři stavby, přičemž do jedné bulby realizované na 75 m2 se pohodlně usadí 10 lidí. Navržený objekt „kopule“ vychází z geometrie tělesa komolého dvacetistěnu, jehož hrany tvoří pravidelné šestiúhelníky a pětiúhelníky. Jednotlivé rámy nosných konstrukcí jsou navrženy z dřevěných smrkových hranolů a vzájemně spojeny pomocí kotevních desek z plechu. U nenosných konstrukcí jsou některé rámy opatřeny jednou ze 4 typů dřevěné výplně. Konkrétně se jedná o deskové zakrytí na rámu, deskovou výplň zapuštěnou v rámu, žebrování z latí a výplň jedním vodorovným hranolem sloužícím k uchycení květináčů s bylinkami, jež dodávají interiéru život.

Dřevo, živé zelené stěny a konzervovaný mech

U deskové výplně zapuštěné v rámu byly jako dekorační prvky zvoleny živé zelené stěny unikátně doplňující dřevěnou konstrukci a konzervovaný kopečkový mech, který velmi dobře pohlcuje zvukové vlny, a proto je jeho využití v prostorném atriu nejen designovým, ale i funkčně využitelným prvkem. V každém z interiérů dřevěných bulb se nachází mimo jiné stůl s kovovým kastlíkem uprostřed stolové biodesky (vhodným pro vsazení květináče se zelení) a šest lavic – tři s opěradlem a tři bez opěradla, jež mohou zaměstnanci volně využívat k práci i odpočinku. Podívejte se na unikátní řešení a netradiční vzhled dřevěných bulb do naší fotogalerie.

Mohlo by vás zajímat: Znáte mechové stěny? Tato dekorace nahradí akustickou izolaci i vlhkoměr

Následování zahraničních trendů

Dřevěné konstrukce pracovně-relaxačních objektů se zakomponovanou zelení v atriu administrativní budovy jsou následovníky zahraničních interiérových trendů, které se postupně dostávají i do České republiky. V současnosti je kladen čím dál větší důraz na ekologicky udržitelné kanceláře se společným open space a částečně odděleným prostorem pro relaxaci a meetingy, kde nechybí ani výše zmíněná interiérová zeleň a naturální design. Jak se tento designový trend líbí vám? 

Zajímavost: Dřevěné bulby se svým unikátním designem a multifunkční využitelností soutěžily v anketě Dřevěná stavba roku 2020 v kategorii Dřevěné interiéry – realizace. 

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
08.06.2020

Photocredit: Nadace dřevo pro život

1

Zelená fasáda – módní výstřelek nebo rozumná volba?

Jak vybrat zelenou fasádu? A vyplatí se to vůbec? Odpověď najdete v článku

Dřevěné kanceláře v Sydney: Jak se staví vícepatrové dřevostavby?

Když architektovi při navrhování zahradního skleníku ujede ruka, může vzniknout i kancelářský komplex. Podívejte se.

Vybíráte psací stůl? Podívejte se na pár tipů, jak na to

Psací stůl je nedílnou součástí každé kanceláře, pracovny, nebo i dětského pokoje. Jaké jsou druhy a možnosti při výběru psacího stolu se dozvíte v našem článku.

Roubená sluneční kancelář

Roubenka srdcem firmy? Výrobce čajů a biokoření Sonnentor pojal přestavbu kanceláří dosti netradičně. Inspirujte se galerií roubené zasedací místnosti.

Video: Designové studio zavěšené pod betonovým mostem

Jak by se vám líbilo mít kancelář schovanou pod mostem? Španělský designer využil prázdného prostoru pod mostem pro umístění svého studia.

Inovativní stěny: Inspirace, jak nemít kolem sebe jen bílé plochy

Moderní technologie a design mění podobu interiérových stěn tak, jak je známe. Podívejte se do fotogalerie na ty nejzajímavější z nich.

Znáte mechové stěny? Tato dekorace nahradí akustickou izolaci i vlhkoměr

Seznamte se s mechovými stěnami – unikátní dekorací, která má vynikající akustické vlastnosti a upoutá každého návštěvníka.

Praha jako udržitelné město není otázkou daleké budoucnosti, řešení je na dosah

Praha jako udržitelné a zelené město z obnovitelných zdrojů na dosah. Přečtěte si v článku o smělém projektu dvou studentů architektury.

Největší ájurvédský pavilon ve střední Evropě naleznete na Vysočině

Za meditací již nemusíte létat do Indie, největší dřevěný ájurvédský pavilon ve střední Evropě se totiž nachází na Vysočině.