Dřevěné bulby – nevšední oživení korporátního prostředí pomocí biophilického designu
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevěné bulby – nevšední oživení korporátního prostředí pomocí biophilického designu

Žijeme v éře, kde lidé mnohdy tráví více času na pracovišti než doma, a to je jedním z důvodů, proč se společnosti začaly více zabývat kvalitou života svých zaměstnanců. Využívají k tomu biophilický design, který se stal novým trendem roku 2020. Tento nový typ designu, který je založen na propojení lidí s přírodou, je pro společnosti výhodnou investicí jak z hlediska vytváření inspirativního, environmentálně prospěšného prostředí a následování trendů, tak z hlediska zvýšení produktivity zaměstnanců.


Dřevěné bulby
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Nadace dřevo pro život

Biophilické prvky v interiéru zvyšují koncentraci a produktivitu zaměstnanců

Přenést trochu přírody do korporátního prostředí a poskytnout zaměstnancům stylovou variantu místa k práci a odpočinku se rozhodli i v prostoru atria administrativní budovy v Českých Budějovicích. Dřevěné bulby slouží nejen jako místo pro různé meetingy a porady, ale jsou využívány také k odpočinku a relaxaci.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Nadace dřevo pro život

Vysoké opodstatnění zde mají právě použité biophilické prvky – dřevo, mech a bylinky, jimiž je konstrukce osázena. Jedna ze studií obsažených v reportu „Human Spaces Report: Biophilic Design in the Workplace“ prokázala, že zaměstnanci, kteří pracovali v prostředí s prvky biophilického designu, byli v porovnání se skupinami bez jakékoliv zeleně a přírodních materiálů o 15 % produktivnější. Až 9 z 10 zaměstnanců v kancelářích se zakomponovanými biophilickými prvky uvedlo, že u nich došlo ke zlepšení koncentrace a celkového blahobytu.

Neobvyklé architektonické řešení

Pracovně-relaxační objekty v podobě dřevěných bulb jsou umístěny v prostoru atria administrativní budovy v Českých Budějovicích. Jedná se celkem o tři stavby, přičemž do jedné bulby realizované na 75 m2 se pohodlně usadí 10 lidí. Navržený objekt „kopule“ vychází z geometrie tělesa komolého dvacetistěnu, jehož hrany tvoří pravidelné šestiúhelníky a pětiúhelníky. Jednotlivé rámy nosných konstrukcí jsou navrženy z dřevěných smrkových hranolů a vzájemně spojeny pomocí kotevních desek z plechu. U nenosných konstrukcí jsou některé rámy opatřeny jednou ze 4 typů dřevěné výplně. Konkrétně se jedná o deskové zakrytí na rámu, deskovou výplň zapuštěnou v rámu, žebrování z latí a výplň jedním vodorovným hranolem sloužícím k uchycení květináčů s bylinkami, jež dodávají interiéru život.

Dřevo, živé zelené stěny a konzervovaný mech

U deskové výplně zapuštěné v rámu byly jako dekorační prvky zvoleny živé zelené stěny unikátně doplňující dřevěnou konstrukci a konzervovaný kopečkový mech, který velmi dobře pohlcuje zvukové vlny, a proto je jeho využití v prostorném atriu nejen designovým, ale i funkčně využitelným prvkem. V každém z interiérů dřevěných bulb se nachází mimo jiné stůl s kovovým kastlíkem uprostřed stolové biodesky (vhodným pro vsazení květináče se zelení) a šest lavic – tři s opěradlem a tři bez opěradla, jež mohou zaměstnanci volně využívat k práci i odpočinku. Podívejte se na unikátní řešení a netradiční vzhled dřevěných bulb do naší fotogalerie.

Mohlo by vás zajímat: Znáte mechové stěny? Tato dekorace nahradí akustickou izolaci i vlhkoměr

Následování zahraničních trendů

Dřevěné konstrukce pracovně-relaxačních objektů se zakomponovanou zelení v atriu administrativní budovy jsou následovníky zahraničních interiérových trendů, které se postupně dostávají i do České republiky. V současnosti je kladen čím dál větší důraz na ekologicky udržitelné kanceláře se společným open space a částečně odděleným prostorem pro relaxaci a meetingy, kde nechybí ani výše zmíněná interiérová zeleň a naturální design. Jak se tento designový trend líbí vám? 

Zajímavost: Dřevěné bulby se svým unikátním designem a multifunkční využitelností soutěžily v anketě Dřevěná stavba roku 2020 v kategorii Dřevěné interiéry – realizace. 


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Petra Hašková

Vydáno dne:
08.06.2020

Photocredit: Nadace dřevo pro život

1

Mohlo by Vás zajímat: