HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Největší ájurvédský pavilon ve střední Evropě naleznete na Vysočině

Za meditací již nemusíte létat do Indie, stačí navštívit dřevěný ájurvédský pavilon v Počátkách u Pelhřimova na Vysočině. Jedná se o největší pavilon ájurvédské medicíny ve střední Evropě, kde si na své přijdou jak milovníci jógy, ájurvédy a zdravého životního stylu, tak i ti, kteří se chtějí jen na chvíli zastavit a vydechnout. Jedinečný pavilon přímo láká k návštěvě, co myslíte?


Největší dřevěný ájurvédský pavilon ve střední Evropě
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Nadace dřevo pro život

Stojí na monolitických kamenech

Pavilon je ze všech stran obklopen lesy, usazen na 111 monolitických kamenech pocházejících z blízkého lomu a situován jen pár kroků od pramenů léčivé vody Svaté Kateřiny a Markéty, které jsou známé svým jedinečným složením. Pro milovníky jógy, ájurvédy a zdravého životního stylu pavilon nabízí nepřeberné množství ájurvédských procedur, prováděných odborným personálem proškoleným lékaři z indických klinik Kairali. Prohlédněte si tuto unikátní stavbu ve naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Nadace dřevo pro život

Překrásná příroda v okolí

Ti, kteří se chtějí jen na chvíli zastavit, vydechnout a relaxovat, mohou využít okolí stavby, které přímo vybízí k procházkám v krásné přírodě, k pramenu řeky Jihlavy, kolem pastvin pro koně a k novodobé replice megalitické stavby – kamennému kruhu druidů, jenž má za úkol pomoci lidem v jejich duchovním vývoji a zlepšení zdraví. Právě spojení s přírodou pomáhá nalézt vnitřní harmonii a odstranit následky stresu způsobeného dnešní dobou a životem ve městech.

Vše v souladu a ájurvédou

Pavilon byl navržen v souladu s ájurvédou, dle které například prázdný prostor ve středu domu představuje symbolický střed světa. Motiv světa v pavilonu akcentují dva centrální prostory – otevřené atrium a sál s bazénem. Srdce stavby je tedy zasvěceno vodě. Vnější stěna pavilonu je po celé své délce využita jako otevřená galerie a zbylé tři strany jsou obepnuty textilní drapérií. Každá z těchto stran nabízí odlišnou scenérii. První poskytuje výhled do otevřené krajiny, druhá nabízí blízkou zkušenost lesa a ta poslední vás uchvátí uzavřenou meditační zahradou.

Mohlo by vás zajímat: Zdravá dřevostavba podle feng šuej pomáhá léčit rakovinu

Tradiční stavební materiály

Jako základní stavební materiály byly pro stavbu pavilonu využity kámen a dřevo, které skvěle doplňují subtilní textilii vymezující jednotlivé prostory. Pavilon je rozdělen do dvou částí. První je věnována výhradně ájurvédě a ájurvédským terapiím ta druhá slouží pro wellness & spa. Po terapiích mohou klienti využít rozlehlé relaxační prostory a nasávat ozdravnou sílu vysočinské přírody.

Inovativní řešení objektu

Nosný systém objektu je skeletového typu s konstrukcí visutou nad okolní svažitý terén, čehož bylo možné dosáhnout díky uložení na bodových základech tvořených lomovými kamennými bloky. Nosné konstrukce jsou vyrobeny z lepeného lamelového dřeva, strojně opracovaného na CNC obráběcím centru. Na základové patky jsou pomocí atypických ocelových součástí připojeny jak nosné prvky modulového rastru podlahy, tak i sloupy nosného skeletu. Nosný obousměrný rastr je následně vyplněn dílčími stropnicemi a zabedněn nosným záklopem z OSB desek. Sloupy jsou ve většině případů řešeny do tvaru kříže, po obvodu pak do „T“ nebo „L“, přičemž jsou sloupové hlavy v obou směrech vzájemně propojeny rámovými příčlemi. Nosná konstrukce krovu je tvořena systémem vazníků se styčníkovou deskou a celá střešní rovina je poté zaklopena deskou OSB. Na dvoupodlažní objekt bylo celkem spotřebováno 340 mdřeva a 111 monolitických žulových kamenů z nedalekého lomu, na nichž je dřevěný komplex usazen. Tato unikátní dřevostavba byla také soutěžní stavbou v anketě Dřevěná stavba roku 2020.  

TIP na výlet

Pokud se rozhodnete ájurvédský pavilon na Vysočině navštívit, za prohlídku určitě stojí i výše zmíněná replika megalitické stavby – kamenný kruh druidů. Byl postaven v roce 2014 a jedná se o největší kromlech v České republice. Je tvořen 33 menhiry umístěnými v pravidelném kruhu o obvodu 108 metrů s jedním menhirem uprostřed. Místo má údajně léčivé účinky, které jsou přikládány krystalům v daném shluku a usměrnění. Jeho účelem je pomoci lidem v jejich duchovním vývoji a zlepšení zdraví.  

Mohlo by vás zajímat: Adršpašské skály a jejich nejkrásnější roubenky (tip na výlet)

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
01.06.2020

Photocredit: Nadace dřevo pro život

3

Stezka korunami stromů (tip na výlet)

Chystáte se v létě na Lipno? Pak nesmíte vynechat stezku korunami stromů. Podívejte se do fotogalerie, co vás čeká.

Adršpašské skály a jejich nejkrásnější roubenky (tip na výlet)

Hledáte tip na výlet? Adršpašské skály jsou jedním z nejkrásnějších míst v ČR. V naší fotogalerii si můžete prohlédnout roubenky v nádherné přírodě.

Stezka v oblacích (tip na výlet)

Chcete se procházet po oblacích? V tom případě musíte navštívit Stezku v oblacích na Dolní Moravě! Koukněte na fotogalerii, jaký úžasný výhled na vás čeká.

Hamousův statek: Unikátní roubenka, která neztratila své kouzlo

Plánujete výlet v okolí hradu Křivoklát? Hamousův statek je krásně dochovaná roubenka ve Zbečně, kterou určitě nesmíte minout.

Zelená stěna není jen kouzlem zahradníků. Co byste měli vědět, než si ji necháte postavit doma

Vertikální zahrady zkrášlí každý interiér či venkovní zdi. A navíc jsou prospěšné vašemu zdraví. Přečtěte si v našem článku, jak vytvořit zelenou stěnu u vás doma.

Přineste si kus přírody do města. A rovnou k vám domů!

Přírodní prvky v interiéru blahodárně působí na naši pohodu i zdraví. Blízký kontakt s přírodou je pro nás v dnešní uspěchané době stále důležitější. Přinášíme proto pár jednoduchých triků, jak si kus přírody přinést do bytu a vytvořit z něj útulnou oázu klidu.

Lesní terapie: Jak vám mohou pravidelné procházky v lese pomoci?

Pravidelný pobyt v lese vám může nahradit návštěvu lékaře. Zbavuje vás stresu, zvyšuje vaši imunitu, prospívá soustředění. Přečtěte si více o těchto lázních pro tělo i duši.

Pět nejzajímavějších českých rozhleden ze dřeva – tipy na výlet

Jezdíte rádi po výletech a nebojíte se výšek? V tomto článku naleznete několik typů, kam vyrazit v Česku na zajímavé dřevěné rozhledny.

Zuzana: Odstěhovali jsme se do dřevostavby za Prahu. Náš syn se díky tomu uzdravil

Postavili si dům nedaleko Prahy. Hotovo bylo za 4 měsíce a díky kvalitnímu vnitřnímu prostředí a čerstvému vzduchu se zlepšilo zdraví jejich malému synovi. Příjemným bonusem pak byl fakt, že dodrželi přesný rozpočet. Co by ale udělali jinak?

Dřevěné bulby – nevšední oživení korporátního prostředí pomocí biophilického designu

Biophilický design je díky svým pozitivním účinkům stále populárnější. Podívejte se, jak byl využit v rámci realizace unikátních dřevěných bulb.