HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevěné kanceláře v Sydney: Jak se staví vícepatrové dřevostavby?

Slovo dřevostavba obvykle v hlavě laika probudí představu roubené či srubové stavby. U těch s větší fantazií doplní paletu představ ještě zahradní pergola, kůlna, či všemi oblíbená zahradní kadibudka. Člověk, který se dřevostavbami zabývá blíže, nejspíš začne přemýšlet i o moderní dřevostavbě typu sandwich, která je v podstatě k nerozeznání od zděného domu. Koho by ale napadlo, že dřevostavbou může být i 6patrová administrativní budova, postavená za účelem pronájmu kancelářských prostor?


Dřevěná kancelářská budova v Sydney

Místem, které dnes navštívíme, je čtvrť Barangaroo v Sydney, hlavním městě Austrálie. Čtvrť, která se nejspíš zapíše do dějin australského kontinentu jako rodiště historicky první 6patrové administrativní budovy postavené výhradně s využitím dřevěných nosníků a skleněných tabulí. 

Pro tento ne zcela konzervativní krok se po předchozích úspěšných projektech rozhodl odvážný investor - firma Landlease. Své poslední dílo International House Sydney, které je přímým pokračováním výstavby 10patrového apartmánového domu a přístavu v Melbourne se rozhodl realizovat opět jako dřevostavbu. K výstavbě byly použity zejména nosníky zhotovené metodou CLT (cross laminated timber). Tato metoda je založena na kladení dřevěných desek na sebe pod úhlem 90 stupňů a jejich spojování do větších útvarů pomocí vysokotlakého lisování. Jedná se o velmi ekologickou metodu přípravy stavebního materiálu, který je navíc čerpán výhradně z trvale udržitelných zdrojů, kterými jsou k tomu určené australské lesní porosty. 

Nahrazením kovu a betonu dřevní hmotou je navíc výrazně snížena ekologická zátěž v podobě uhlíkové stopy, která vzniká při výrobě, využití a likvidaci oceli. Lze proto předpokládat, že tento model výstavby administrativních budov se stane v blízké budoucnosti novým standardem.

Jak se staví adinistrativní budovy ze dřeva?

Celá stavba probíhá tak, že nosníky jsou předem připraveny (prefabrikovány) v dřevozpracující továrně. Odtud jsou následně dovezeny na místo stavby a je provedena jejich montáž. Stavební firma může tímto postupem garantovat vysokou kvalitu dřevěných nosníků, které si předem vyrobí ve specializovaných halách a současně udržet stavbu na velmi flexibilní rovině.

V Sydney tak roste budova ne úplně malých rozměrů, která se svou skladbou v mnohém neliší od leckterého zahradního skleníku. Sestává pouze ze dřeva a skleněných tabulí. Stavba slibuje nabídnout kancelářské prostory o celkové rozloze 6850 m2

Líbilo by se Vám v takové kanceláři pracovat?

P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
05.10.2016

Photocredit: Daily Telegraph

1

Mohlo by Vás zajímat: