HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevěné kanceláře v Sydney: Jak se staví vícepatrové dřevostavby?

Slovo dřevostavba obvykle v hlavě laika probudí představu roubené či srubové stavby. U těch s větší fantazií doplní paletu představ ještě zahradní pergola, kůlna, či všemi oblíbená zahradní kadibudka. Člověk, který se dřevostavbami zabývá blíže, nejspíš začne přemýšlet i o moderní dřevostavbě typu sandwich, která je v podstatě k nerozeznání od zděného domu. Koho by ale napadlo, že dřevostavbou může být i 6patrová administrativní budova, postavená za účelem pronájmu kancelářských prostor?


Dřevěná kancelářská budova v Sydney

Místem, které dnes navštívíme, je čtvrť Barangaroo v Sydney, hlavním městě Austrálie. Čtvrť, která se nejspíš zapíše do dějin australského kontinentu jako rodiště historicky první 6patrové administrativní budovy postavené výhradně s využitím dřevěných nosníků a skleněných tabulí. 

Pro tento ne zcela konzervativní krok se po předchozích úspěšných projektech rozhodl odvážný investor - firma Landlease. Své poslední dílo International House Sydney, které je přímým pokračováním výstavby 10patrového apartmánového domu a přístavu v Melbourne se rozhodl realizovat opět jako dřevostavbu. K výstavbě byly použity zejména nosníky zhotovené metodou CLT (cross laminated timber). Tato metoda je založena na kladení dřevěných desek na sebe pod úhlem 90 stupňů a jejich spojování do větších útvarů pomocí vysokotlakého lisování. Jedná se o velmi ekologickou metodu přípravy stavebního materiálu, který je navíc čerpán výhradně z trvale udržitelných zdrojů, kterými jsou k tomu určené australské lesní porosty. 

Nahrazením kovu a betonu dřevní hmotou je navíc výrazně snížena ekologická zátěž v podobě uhlíkové stopy, která vzniká při výrobě, využití a likvidaci oceli. Lze proto předpokládat, že tento model výstavby administrativních budov se stane v blízké budoucnosti novým standardem.

Jak se staví adinistrativní budovy ze dřeva?

Celá stavba probíhá tak, že nosníky jsou předem připraveny (prefabrikovány) v dřevozpracující továrně. Odtud jsou následně dovezeny na místo stavby a je provedena jejich montáž. Stavební firma může tímto postupem garantovat vysokou kvalitu dřevěných nosníků, které si předem vyrobí ve specializovaných halách a současně udržet stavbu na velmi flexibilní rovině.

V Sydney tak roste budova ne úplně malých rozměrů, která se svou skladbou v mnohém neliší od leckterého zahradního skleníku. Sestává pouze ze dřeva a skleněných tabulí. Stavba slibuje nabídnout kancelářské prostory o celkové rozloze 6850 m2

Líbilo by se Vám v takové kanceláři pracovat?


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
05.10.2016

Photocredit: Daily Telegraph

1

Výrobní stupně přípravy a prefabrikace dřevostaveb

Rozdílné stupně výroby nebo prefabrikace určují, do jaké míry budou konstrukční...

Česká legislativa je nepřítel pětipatrových dřevostaveb

Kvůli němu lapáme po dechu a zahraniční kolegové se nám ztrácí

Proč (ne)držet dřevostavby při zemi?

Jedno nebo dvě patra? Postavte jich pět! Aneb jak se staví ve Švýcarsku

Vícepodlažní dřevostavby za použití sádrovláknitých desek

Vícepodlažní domy, které mají ve Skandinávii a Severní Americe dlouhou

Stavět z bambusu? Proč ne

Podívejte se na jednu bambusovou stavbu, která stojí v luxusním letovisku

Malý exkurz do moderní historie dřevostaveb

Jaké dřevostavby se stavěly kdysi, nebo dnes staví za našimi hranicemi? Dozvíte se v článku.

Kolik dřevostaveb se staví v České republice a kolik stojí?

Staví se u nás více dřevostaveb než ve Švédsku? Jaká je průměrná cena za českou dřevostavbu? Víme odpovědi.

Video: Dřevěná konstrukce jako ochrana před zemětřesením

Stavte ze dřeva a přežijete zemětřesení! Pojďte se podívat, jak dřevěné konstrukce zachraňují životy.

Dům v Nishiogi: Japonská architektura se zase ukázala

Klasická japonská preciznost ve zpracování detailů je pro japonské stavby typická již po tisíciletí. Podívejte se, jak se navrhují japonské dřevostavby v dnešní moderní době.

Dřevěné bulby – nevšední oživení korporátního prostředí pomocí biophilického designu

Biophilický design je díky svým pozitivním účinkům stále populárnější. Podívejte se, jak byl využit v rámci realizace unikátních dřevěných bulb.