Cena českých pelet 2024 – zákazníci ušetří, pokud je nakoupí v zahraničí
Domácnosti, které využívají k vytápění dřevěné pelety, čeká v roce 2024 nevyhnutelné. Podobně jako u dalších paliv, dojde i u pelet k nárůstu ceny. Ten se dotkne především lidí žijících na venkově. Podívejte se na přehled toho, jaký bude mít zdražení dopad na jednotlivé domácnosti a jak lze na nákupu pelet ušetřit až 10 %.
Cenu pelet na topení v roce 2023 ovlivňoval strach a zásoby
Dřevěné pelety využívá k vytápění téměř 50 tisíc domácností a zájem o ně stále roste. V Česku však výroba loni klesla. V prvním pololetí se vyrobilo 182 tisíc tun dřevěných pelet, což je oproti roku 2022 pokles 15 %. Hlavním důvodem je útlum poptávky po dřevařských výrobcích. Pily tak řežou méně dřeva, ze kterého se pelety na topení vyrábí. Druhým důvodem jsou zásoby domácností z loňských let, kdy v obavách z krize nakupovaly palivo na více let dopředu.
Cena pelet se během roku 2023 vyrovnala cenám ze začátku roku 2022. Vinou inflace se však cena pro zákazníka zvýšila. Nejvýhodněji šly pelety nakoupit po konci topné sezony 2022/23, a to cca za 7 Kč/kg. Během září, před začátkem topné sezony 2023/24, se cena pohybovala již kolem 9,50 Kč/kg.
Na aktuální cenu pelet různých výrobců se můžete podívat zde.
🔴 Nejvíc lidí právě čte:
Postup výroby sítě proti komárům – podomácku a za pár korunNa vyšší DPH dřevěných pelet doplatí zejména venkov
Během podzimu loňského roku byl schválen návrh, který zvedne DPH dřevního paliva z 15 na 21 %, tj. při současných cenách pelet na topení z 9,60 Kč/kg na 10,10 Kč/kg. Při roční spotřebě rodinného domu 4–5 tun (s ohřevem vody o tunu víc) zdraží topení o několik tisíc korun. To se týká zejména domácností na venkově, protože jejich nejčastějších zdrojem tepla jsou právě pelety nebo dřevo. Na modelové náklady před a po zvýšení DPH se můžete podívat v tabulce.
Na růstu DPH v Čechách vydělají okolní státy
Odborníci komentují zvýšení DPH jako absurdní situaci. Může totiž dojít k tomu, že si český zákazník koupí levnější pelety v zahraničí, které tam předtím dovezl český výrobce. Velká část pelet jde již nyní na export, nejčastěji do Itálie, Rakouska a Německa. Tyto státy mají navíc na pelety nižší DPH, proto by lidé v pohraničí mohli na dovozu pelet ušetřit. Topení peletami má přitom do budoucna dobré vyhlídky, protože jde o poměrně levný zdroj tepla. Nyní ale hrozí, že na růstu DPH v Čechách budou bohatnout zejména okolní státy. Na tabulku DPH jednotlivých států se můžete podívat zde.
Kotel na pelety jako alternativa k uhlí
Během roku 2024 dojde k zákazu provozu kotlů 1. a 2. emisní třídy, tedy těch nejstarších a nejméně ekologických modelů. Pro domácnosti, které mění starý kotel, mohou být pelety a dřevo novou možností. Před výměnou je důležité zajistit dostatečné místo pro nový kotel i pro skladování pelet, což by při přechodu z uhlí neměl být problém. V současné době využívá kotle na uhlí stále cca desetina domácností. Na výměnu lze získat od státu či kraje podporu.
Kotle na pelety od různých výrobců můžete porovnat zde.
SDÍLET ČLÁNEKP.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
Autor:
Mgr. Zuzana Černá
Redaktorka
Vydáno dne:
23.01.2024
Photocredit: pvproduction (freepik.com)
Krbová kamna na dřevo, peletky, biolíh nebo elektřinu?
Krbová kamna na dřevo, líh nebo elektřinu, jaké jsou mezi nimi rozdíly? Dozvíte se, jaké vlastnosti mají peletová kamna i jaké mají výhody a nevýhody. V článku rovněž najdete aktuální cenové srovnání všech druhů krbových kamen.
Dřevěné pelety: Kdy se s nimi vyplatí topit?
Vytápění peletami je oblíbené z ekonomických a ekologických důvodů. Na příkladu si ukážeme, kdy je levnější než vytápění plynem nebo elektřinou.
Vše o vytápění dřevními peletami: Proč a kdy je výhodné s nimi začít
Pelety jsou malé válečky drcených pilin a hoblin s vysokou výhřevností a minimálním podílem vody a popele. Pelety mají průměr 6 nebo 8 mm a délku 20 až 30 mm.
Vyplatí se kotel na pelety? Prohlédněte si 3 typy kotlů, které vás nezklamou
Zapomeňte na vysoké náklady za palivo. Čtěte, jak kotel na pelety vybrat, a zjistěte, zda je toto moderní topení právě pro vás.
Stát chce od roku 2025 zakázat prodej některých kotlů a kamen
Prodej kotlů a kamen na uhlí bude od roku 2025 zakázán. Domácnosti si už nové nepořídí. Stát bude rozdávat pokuty za porušení zákazu.
Zákaz kotlů na pevná paliva se blíží. Starý kotel přitom stále mají statisíce lidí, nových není dostatek
Některé kotle na pevná paliva budou od září 2024 zakázány. Za jejich provoz hrozí pokuta 50 tisíc korun.
Zákaz prodeje kotlů a kamen na uhlí nebude. Stát narazil na odpor veřejnosti
Plánovaný zákaz kotlů a kamen na uhlí od ledna 2025 neprojde. Narazil na hlasitý odpor veřejnosti i významných institucí.
Kolik peněz si připravit na topnou sezónu 2024?
Zpracovali jsme pro vás jednoduchý přehled, ve kterém se dozvíte, na kolik vyjde topení dřevem, uhlím, plynem nebo elektřinou.
1 kWh tepla za 1,77 Kč. Způsob vytápění, který je levnější než tepelné čerpadlo a pohodlnější než klasické dřevo
Levnější než tepelné čerpadlo nebo plyn a komfortnější než dřevo. Takové je topení peletami, které stále patří mezi nejefektivnější způsoby vytápění.
Jedno z nejlevnějších vytápění je v Česku stále populárnější. 1 kWh za 1,8 Kč a téměř bez práce
Jedná se o jeden z nejlevnějších způsobů vytápění. Kromě příznivé ceny hraje roli i pohodlí. Majitelům totiž stačí přiložit do kotle na pelety jen jednou za pět dní.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: