HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevěný plot z plotovek svépomocí – postup stavby krok za krokem

Nově postavený dům je vhodné doplnit oplocením. Není nic krásnějšího než zvolit dřevěný plot, který díky velkému množství tvarů a barev dokáže vykouzlit opravdovou atmosféru domova a pocitu bezpečí. V následujících řádcích bude představeno potřebné ruční nářadí, nátěrové prostředky, dřevěné komponenty plotu i samotný postup jeho výstavby. A zdali výsledek stojí za to, posuďte sami.


Dřevěný plot ze smrkových plotovek
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Marek Kuchař (se souhlasem)

Dřevěné ploty a jejich význam

Dřevěné oplocení je spjato nejenom se zástavbou lidových a hospodářských staveb minulých století, ale svůj význam si zachovává dodnes u moderních rodinných dřevostaveb i rekreačních objektů. Plot jako takový udává nadzemní hranice mezi jednotlivými pozemky rozdílných majitelů či zvyšuje soukromí vlastníků nemovitostí a zahrad před pohledy kolemjdoucích lidí. Dřevěný plot může být realizován v mnoha podobách. Prakticky vymyšlené tvary plotovek pak chrání dřevo před působením dešťových a sněhových srážek. V kombinaci s ostatními materiály pak vzniká ucelené dílo, na které je každý majitel hrdý. V naší fotogalerii je zachycen postup stavby dřevěného plotu z plotovek přehledně krok za krokem.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Marek Kuchař (se souhlasem)

Potřebný materiál a nářadí

V našem případě byl zvolen celodřevěný plot se založením na kotvících hrotech. Tomu bylo potřeba přizpůsobit výběr správných velikostí spojovacího materiálu, dřevěných prvků i potřebného nářadí. V obchodech jsou k dispozici plotovky z více druhů dřevin. Nejčastěji jsou však k dostání plotovky ze smrku a jedle. Pokud si chcete připlatit za dřevinu s vyšší životností, tak sáhněte po sibiřském modřínu nebo severském smrku. Zde je však nutné počítat s přibližně dvojnásobnou cenou. Všechny dřevěné prvky byly kupovány již vysušené a čtyřstranně hoblované. Nebylo tedy nutné žádné jejich další ruční opracování.

Mohlo by vás zajímat: Jak postavit nový plot bez souhlasu úřadu a souseda

Materiál na dřevěný plot z plotovek svépomocí

Materiál na dřevěný plot, jehož výstavba je zachycena v naší fotogalerii je následující:

 • Dřevěné plotovky – materiál smrk, rozměr 18 × 90 × 1800 mm
 • Plotové rýgle (příčníky k ukotvení plotovek) – materiál smrk, rozměr 30 × 70 × 2000 mm
 • Plotové sloupky – materiál borovice, rozměr 70 × 70 × 1800 mm
 • Kotvící hroty – materiál zinek, rozměr 71 × 71 × 750 mm
 • Vruty – velikost 6 × 60 mm, 5 × 60 mm, 4 × 40 mm
 • Podložky M8 a M7
 • Dřevěné kolíky
 • Metr
 • Provázek
 • Štětec
 • Aku vrtačka
 • Kladivo
 • Vodováha
 • Lazura – odstín palisandr
 • Fungicidní napouštědlo

Nátěry plotovek a dřevěných částí plotu

Pro zvýšení životnosti každého dřevěného plotu je nutné ošetření jeho povrchu ochrannými prostředky. Jako první se používá fungicidní napouštědlo, které se na dřevěné plochy nanáší například štětcem ve 2 až 3 vrstvách s několikahodinovým odstupem dle konkrétního výrobce. Po té následují již další vrstvy pohledových nátěrů pomocí lazury. V našem případě byl zvolen nejtmavější odstín dekoru dřeva – palisandr. Ten je vhodné opět nanést minimálně ve dvou vrstvách. Na našem plotu byly použity tři vrstvy vodou ředitelné lazury.

Mohlo by vás zajímat: Plastové plotovky nebo dřevěné? 3 tipy než postavíte plot

Rozměření a kotvení zemních hrotů

Mezi tím, co zaschnula lazura na plotovkách, byly vybrány pozice pro kotvení kotvících hrotů. Po rozměření došlo na zatlučení kolíků a pomocí provázku byly jednotlivé pozice srovnány do osy. Poté následovalo zatlučení jednotlivých zemních hrotů. POZOR! Při jejich zatloukání je nutné nejdříve hrot správně nastavit s ohledem na otvory pro pozdější kotvení dřevěného sloupku. Do zemního hrotu se pak vsune hranol nebo poleno a pomocí kladiva se rovnoměrně zatlouká do země, přičemž je nutné kontrolovat svislost zatloukaného hrotu. Ten zatloukáme do patřičné hloubky, ale musíme dbát na případný sklon terénu a budoucí výšku spodní hrany vkládaného sloupku, aby byla zachována konstrukční ochrana dřeva.

Osazení nosné konstrukce dřevěného plotu

Plotové sloupky jsou v průřezu o jeden milimetr menší než otvor u zemního hrotu. To nám umožní dřevěný sloupek vsunout do otvoru hrotu. Připevnění sloupku k hrotu zajistíme pomocí vrutů 6 × 60 mm s vloženou podložkou. Prostorové ztužení sloupků nám zajistí osazení dřevěných rýglů, které později budou sloužit jako podkonstrukce pro kotvení samotných plotovek. U popisovaného plotu byly zvoleny dvě řady. U vyšších plotů než 2 metry se doporučuje umístit řady tři. Rýgle jsou k plotovým sloupkům kotveny vruty 5 × 60 mm. Zajištění vodorovného směru doladíme pomocí vodováhy.

Mohlo by vás zajímat: Bazén z palet svépomocí za hubičku. Podívejte se, co se ukrývá v jeho stěně

Jdeme do finále

Poslední částí při realizaci plotu je rozměření a kotvení plotovek k rýglům. Na začátku je vhodné si rozměřit, kolik plotovek na délku plotu vleze v koordinaci s velikostí spáry mezi plotovkami. Na první plotovku si předznačíme místo, kudy povedou vruty do rýglů. Tyto body následně přeneseme na všechny ostatní plotovky. Na realizovaném plotě byly zvoleny tři výškové úrovně plotovek s ohledem na svažující se terén. Na kotvení smrkových plotovek s obloukem byly použity vruty 4 × 40 mm ve dvojici do každého rýglu. První plotovku je vhodné srovnat pomocí vodováhy. Na mezeru mezi plotovkami můžeme použít delší laťku nebo palubku, vždy podle požadované šířky spáry. Po přikotvení všech plotovek vznikne krásný dřevěný plot.

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
09.08.2021

Photocredit: Marek Kuchař (se souhlasem)

3

Ploty a oplocení: Fotogalerie plná inspirace

Budete stavět plot a hledáte inspiraci? Vertikální, horizontální i velmi originální ploty najdete právě v tomto článku.

Jak založit rychle rostoucí živý plot?

Jak vybrat dřeviny pro živý plot a kde je vysadit? Povíme si v článku.

Poštovní schránka nerezová nebo dřevěná? 5 kroků k výběru

Ať už máte dům nebo byt, tak i dnes je poštovní schránka nezbytným vybavením. Podívejte se, jaké jsou konstrukce a materiály poštovních schránek.

Pletivo: Jeho druhy a použití na zahradu i do omítek

Chystáte se na plot a nevíte zda zvolit pletivo poplastované, pozinkované či svařované? Případně lesnické pletivo či na voliéry? Tipy a ceny najdete zde.

Plastové plotovky nebo dřevěné? 3 tipy než postavíte plot

Chystáte se stavět plot? Plotovky vám značně usnadní práci. Na co se zaměřit při jejich výběru a jsou lepší dřevěné, nebo plastové plotovky? Za jakou cenu plotovky pořídíte? Poradíme vám na co si dát pozor při stavbě plotu.

Živé ploty, jak je neznáte: tunel, bambus i velikán

Nejsou tradiční živé ploty nic pro vás? Seznamte se s těmi nejzajímavějšími druhy živých plotů z celého světa, které si můžete vytvořit i na své vlastní zahradě.

Betonové ploty nemusíte nikdy stříhat ani natírat

Betonové ploty nepotřebují zastřihnout ani natřít, dlouho vydrží a vypadají i po letech náramně! Jak je získat a jaké se nabízí?

Nenápadně, nebo výrazně? Jak a čím natřít dřevěný plot?

Dřevostavbám sluší dřevěné ploty u zahrady, ale bez nátěru to nejde. Čím je natřít a jak postupovat? Povíme vám také, kdy je lepší lazura a kdy krycí lak.

Jak postavit nový plot bez souhlasu úřadu a souseda

Víte, jaké oplocení si můžete postavit bez souhlasu souseda, a co taková příprava před stavbou plotu obnáší? To se dozvíte v následujícím článku.

Soukromí na zahradě – živý plot, dělicí stěny a další skvělé vychytávky

Přemýšlíte, jak si udělat soukromý koutek na vaší zahradě? Prohlédněte si zajímavé tipy a vychytávky, jak si takové místo jednoduše vytvořit.