HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Pletivo: Jeho druhy a použití na zahradu i do omítek

Pletivo představuje široký sortiment na trhu se stavebními materiály. Kdo se ale má ve všech těch druzích pletiva vyznat? Dozvíte se, na co se který typ pletiva používá, i jak s ním zacházet. Jeho využití je opravdu široké, od samotného oplocení, přes  tvorbu výběhu a voliér pro různá zvířata až po vyztužení omítky.


Pletivo
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Pletivo a jeho využití

Nejčastěji pletivo využíváme při oplocení objektu, zahrady, pozemku nebo výběhu pro zvířata. Není to, ale jediný způsob, jak pletivo využít. Naleznete jej totiž i jako podpůrnou vrstvu v omítkách. Právě na základě způsobu jeho použití, vyberete konstrukci a materiál pletiva tak, aby co nejlépe splňoval vaše potřeby. 

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock

Pletivo na plot a oplocení výběhu

Plotová pletiva se vyrábějí z různých materiálů, velmi často se využívá pozinkovaný drát kombinovaný s PVC ochranou. Životnost plotu je dána nejen materiálem pletiva, ale i velikostí oka v kombinaci s průměrem drátu. Vybírejte proto pletivo pokud možno se silnějším drátem a menší velikostí ok. Odrazí se to sice na jejich ceně, ale kvalita se vám jistě vyplatí. 

Dalším důležitým parametrem při výběru je výška pletiva, jelikož tomu bude odpovídat i výška samotného oplocení. Tvar pletiva je již zcela na vás, nejčastěji je však využíváno klasické čtyřhranné pletivo.

Pletivo plotové poplastované

Pozinkovaný drát je potažen plastovou vrstvou PVC, která zaručuje vysokou životnost. Velkou výhodou poplastovaného plotového pletiva je jeho cena, variabilita a použití i na nerovném terénu. Poplastované pletivo nejčastěji používané pletivo, které má široké využití v zemědělství, zahradě, lesnictví i v sadařství.

Pozinkované pletivo

Pozinkované pletivo je také dobrou alternativou, odlišuje se však tím, že je bez povrchové PVC úpravy a jako ochranná vrstvou před korozi slouží pozinkování.

Aktuální cena pozinkovaného pletiva zde.

Montáž plotového pletiva

Pro montáž plotového pletiva budete potřebovat sloupky, vázací drát a ráčny. Montáž pletiva by se měla provádět na upraveném terénu. Základem je si rozměřit směr a vytyčení sloupků a podle výšky pletiva uzpůsobit i výšku sloupků. Mezi pletivem a terénem by však měla být vždy mezera 3 až 5 cm.

Sloupky se ukládají do vyhloubených otvorů o průměru sloupku do hloubky zhruba 800 mm. V nárožích plotu je nutné počítat i s vyhloubením děr pro šikmé vzpěry. Dalším krokem je napnutí napínacího drátu pomocí klíče. V této fázi je třeba dávat pozor, aby se sloupky nezačaly naklánět. V případě, že se to stane, je potřeba drát opět povolit. Balík pletiva se nejprve naplete na počáteční sloupek a následně se zavěšuje na napínací drát. V místě spojení dvou pletiv se provádí spojení pomocí vypleteného drátu.

Další typy pletiva:

Svařované pletivo

Svažované pletivo je druh kvalitního pletiva, které vyniká svou pevností a odolností při vyšší zátěži. Svařovaná síť se nerozplétá a zvlněný drát odvádí vodu z pletiva, čímž prodlužuje jeho životnost. Svařované pletivo je ideální řešení pro oplocení, pokud vám na zahradě běhá pes.

Lesnické pletivo

Má charakteristickou skladbu ok, která se zvětšují směrem nahoru, a tím tvoří zábranu pro malou a vysokou zvěř. Lesnické pletivo se vyznačuje lehkou skladovatelností a snadnou montáží. Lesnické pletivo se používá pro oplocení lesních porostů, školek, ale i dálnic.

Pletiva pro chovatelství

Pletiva mají skutečně mnohostranné využití i v chovatelství. Ať už tedy chcete vyrábět klec, voliéru nebo výběh pro vašeho mazlíčka, je vždy možné vybrat ze široké škály pletiv.

Králičí pletivo

Je ideální pro oplocení výběhu nebo pro výplň králíkárny. Králičí pletivo však najde využití i v ochraně sazenic, nebo jako zpevnění do omítek.

Zde nejdete aktuální cenu králičího pletiva.

Voliérové pletivo

Voliérové pletivo je svařované pletivo, které je pevné a je ideální na výrobu voliér a klecí.

Mezi další typy pletiv pro chovatelství se řadí například ovčí pletivo, oborové pletivo, nebo i celoplastové pletivo pro chov drůbeže. Při výběru vždy záleží na vašich konkrétních požadavcích na materiál, spojení jednotlivých ok a velikost oka.

Pletivo na omítku

Ne vždy máme ideální povrch na nanášení omítky. Jde například o málo nasákavé nebo nesoudržné povrchy. V takových případech je třeba použít zpevnění, které zajistí její správnou soudržnost.

Rákosové rohože jako pletivo

Původně se jako výztuž používaly rákosové rohože, na které se nanesla omítka. Tento způsob je používán dones, když se opravují staré omítky na památkově chráněných domech. Jde o tradiční a mnoha lety prověřený postup.

Perlinka

Nejčastěji je perlinka používaná při omítání zateplené fasády, protože izolační materiály (polystyren, minerální izolace apod.) nemají vhodný povrch pro nanesení omítky. Perlinka je skelná tkanina s jemnou sítí ok, která se připevní pomocí stěrkového tmelu na fasádu. Při pokládce perlinky ji nezapomeňte ve spojích překládat alespoň o 10 cm.

Následuje vyrovnávací vrstva tmelu a stěrková omítka, která ale ještě není finální. Stěrková omítka je nanášena shora dolů ocelovým hladítkem v tloušťce asi 3 až 4 mm podle potřeby. Na takto připravený povrch se nanese penetrační nátěr, který materiály sjednotí a sníží savost stěrkové omítky. Až teprve na vyzrálý a suchý penetrační nátěr se může nanášet finální fasádní omítka.

Aktuální cenu perlinky naleznete zde.

Rabicové pletivo

Rabicové drátěné pletivo se rovněž používá pro zvýšení soudržnosti omítky s podkladem. Je možné ho použít ve více vrstvách, anebo v kombinaci s perlinkou. Jeho kotvení je třeba provést důkladně, protože průměr drátu je okolo 0,8 mm. Kotvení je možné pomocí hřebíků s podložkami, ale i uzlovacími hmoždinkami nebo ocelovými háčky. Nejčastěji se toto pletivo používá na podklady s nerovnoměrnou a nízkou soudržností jako jsou například pískovec, opuka i prkenný záklop.

Podívejte se na aktuální cenu rabicového pletiva zde.

P.S. Řešíte stavbu nebo rekonstrukci? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Kristina Nešporová
Redaktorka portálu

Vydáno dne:
28.08.2017

Photocredit: Shutterstock

2

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE