HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Větrné mlýny z celého světa – co mají společného?

Větrné mlýny jsou specifickým typem dřevostaveb, některé z nich se dochovaly až dodnes. Jejich původ sahá hluboko do historie a objevovaly se po celém světě. Nejčastějšími typy byly sloupové (německé) a holandské. Jak se lišily? Přečtěte si zajímavá fakta a prohlédněte si ty nejkrásnější dochované větrné mlýny z celého světa v dnešním článku.


Větrný dřevěný mlýn
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Kah-Wai Lin

Výskyt a historie větrných mlýnů

Větrné mlýny mají rozsáhlý výskyt po celém světě. A to i historicky. Celosvětově jsou zmínky o mlýnech staré více než tři tisíce let. Do Evropy se větrné mlýny dostaly v 9. století, nejdříve do anglosaských zemí. V průběhu 12. století se začaly objevovat první větrné mlýny také ve Francii, Belgii a Nizozemí. V dalším století dorazila výstavba mlýnů i do našich končin.

Nejstarší dochované dřevěné větrné mlýny pochází z období 13. století a je možné se s nimi setkat na území západní Evropy. V průběhu 18. a 19. století byl největší rozmach dřevěných větrných mlýnů v českých zemích, díky čemuž se některé dochovaly až dodnes. Velké zastoupení dřevěných mlýnů je také samozřejmě na území Nizozemska. Prohlédnout si je můžete v naší fotogalerii.

Princip větrného mlýnu

Větrný mlýn funguje na principu energie získané z větru pomocí lopatek, které otáčí mlýnským kolem. Tato energie je přeměněna na energii kinetickou. Hlavním využitím celého procesu je zisk energie potřebné k mletí. Větrné mlýny daly základy pro současné prvky větrné energetiky.

Rozdělení větrných mlýnů

Tvarů a konstrukcí větrných mlýnů je celá řada. Mezi ty nejrozšířenější patří sloupový a holandský mlýn. Sloupový mlýn se také někdy nazývá německý a jeho konstrukce je specifická tím, že se celý dokáže natočit proti směru větru podle svislé osy. Ta je tvořena pevným dřevěným sloupem. Sloupové mlýny se stavěly pouze ze dřeva. Zásadní výhodou pro tento typ je rozložitelná a přemístitelná konstrukce mlýnu.

Holandský typ mlýnu, který byl hodně rozšířený na území Česka, měl půdorys kruhu. U toho typu se natáčí pouze střecha s mlýnským kolem. Mlýn měl v mnoha případech dvoje dveře, aby se při natočení střechy bylo do mlýnu možné dostat.

Menší zastoupení pak mají mlýny speciálních konstrukcí. Jako příklad můžeme uvést větrné mlýny s turbínou. Výhodou těchto mlýnů byl zisk dvojnásobného množství mletého obilí za stejný čas.

Mlýnské (větrné) kolo

Větrné kolo je neodmyslitelnou součástí každého mlýnu. V minulosti se na lopatky větrného kola natahovala plachta, která sloužila pro chod kola pomocí působení větru. Na území, kde panovalo chladnější klima, bylo toto řešení však dlouhodobě nevyhovující kvůli zamrzání plachty. Později byla plachta na jednotlivých částech kola nahrazena dřevěnými lamelami.

V místech, jako je Velká Británie či Holandsko, však používání plachet přetrvalo. V průběhu 18. století byla využívána místo plachet speciální plátna, která se sama dokázala přizpůsobit rychlosti větru. Mlynář už tak nemusel před každým mletím obilí plachtu regulovat podle aktuálních povětrnostních podmínek. Uspořádání plachet větrného kola mlýnu v minulosti signalizovalo různé události, a to například narození dítěte, smutek nebo varování.

Vnitřní uspořádání mlýnu

U sloupového typu byl mlýn stavěn obvykle na dvě patra. V prvním patře se nacházela vždy moučnice (sběrná truhla na semleté zrno). V navazujícím patře byl pak umístěn násypový koš a mlecí kameny. U holandského typu byl mlýn většinou třípatrový. V přízemí bydlel mlynář a další dvě patra sloužila pro umístění jednotlivých strojních zařízení pro provoz mlýnu. Interiér mlýna býval skromně zařízený.

Venkovní prvky mlýnu

U holandského typu je díky jeho kruhovému či oválnému půdorysu nutné přizpůsobit konstrukci střechy, která často mívá tvar kopule, jehlanu nebo je střecha řešena valbou. Sloupové větrné mlýny mají zpravidla sedlový tvar střechy. Fasáda mlýnu se oplášťuje jednoduše pomocí dřevěných desek vodorovně i svisle. V západní Evropě jsou větrné mlýny mistrovstkým dílem místní architektury. Velkou roli zde hraje kombinace použitých barev na střechu, fasádu i větrné kolo. Prohlédněte si překrásné dřevěné větrné mlýny z celého světa v naší fotogalerii.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
08.07.2019

Photocredit: Kah-Wai Lin

0

Historie dřevostaveb: odjakživa reagují na trendy své doby

Historie a vývoj staveb ze dřeva. Jak se měnily v posledních stovkách let?

Malý exkurz do moderní historie dřevostaveb

Jaké dřevostavby se stavěly kdysi, nebo dnes staví za našimi hranicemi? Dozvíte se v článku.

Vyhoví roubenka současným požadavkům na bydlení?

Zajímáte se o historický vývoj dřevostaveb až do současnosti? Jaké požadavky jsou kladené na sruby a roubenky z hlediska prostupu tepla a jak postupovat při jejich povolení na stavebním úřadě? Jaká je současný stav nařízení se dozvíte zde

Vodní mlýn jako zdroj energie

Zajímáte se o vodní mlýny a jejich konstrukci? K čemu vodní mlýn sloužil, co ke svému provozu potřeboval a jak fungoval se dozvíte v našem článku.

Důmyslnost korejských dřevostaveb z 15. století inspiruje i dnes

Korea a Japonsko jsou již tradičně mekkou funkčního a promyšleného architektonického designu. Pojďme se inspirovat historií jejich dřevostaveb.

Fascinující dřevěné kostely, které přečkaly staletí

Dřevěné sakrální stavby mají bohatou a zajímavou historii. Jejich konstrukce může být roubená, rámová nebo hrázděná. Podívejte se na tradiční dřevěné kostely z celého světa, které rozhodně nejsou kýč.

Dřevo v hlavní roli: záchrana památkově chráněné stavby

Jak smysluplně zmodernizovat historickou stavbu? Správný recept nám dnes prozradí norští architekti. Budeme potřebovat dřevo a cit.

Velkolepý celodřevěný kostel – takový je jedině Gol

Poznejte krásu vikinského kostela z Norska. Následující článek popisuje nejen jeho historii, ale také jeho stavební provedení.

Domek se slaměnou střechou skrývá překvapivý interiér

Jednoduchý černý dřevěný domek s tradiční střechou ze slámy každého překvapí interiérem, který byste spíše čekali u luxusní vily.

Představitel Iron Mana bydlí v bizarní dřevostavbě z 19. století

Pokud čekáte, že představitel Iron Mana bydlí ve futuristickém domě, jste na omylu. Objevte výstřední dřevostavbu Roberta Downeyho Jr.