HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Velkolepý celodřevěný kostel – takový je jedině Gol

Celodřevěný kostel původně z městečka Gol byl v minulosti zbourán a znovu postaven z některých autentických částí, avšak na jiném místě. Nosná konstrukce je podobná dnešním palisádovým stavbám. Interiér kostela je zdoben symboly vyřezávanými do sloupů, které pochází z hluboké minulosti. Z exteriéru vás příjemně překvapí řešení střešních ploch, jež na sebe volně navazují a zaručují rychlý odvod vody ze střechy.


Detailní pohled na kostel Gol
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Greg Emel

Historie kostela

Pohledem do minulosti lze říci, že norský kostel Gol pocházel z konce 12. století. K tomuto zjištění pomohlo rozsáhlé dendrochronologické datování dřevěných prvků stavby, jež se z tohoto období dochovaly. Kostel se nacházel ve městečku Gol, které spadá do lokality Hallingdalu kraje Buskerud. Tento kraj leží západně od hlavního města Oslo. Původní kostel už byl svým technickým stavem pro účely církevních obřadů nepřijatelný, a proto byl kolem roku 1880 nahrazen kostelem novým, tvarově odlišným.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Greg Emel, geoftheref, PapaPiper, image_less_ordinary

Původní kostel zčásti zachráněn

Norské úřady pro ochranu starověkých památek společně s tehdejším panovníkem zachránily zbytky původního kostela, aby jej ve stejném duchu postavily znovu. Na stavbu nového kostela, jenž disponoval stejnými tvary i rozměry, byly z jedné třetiny použity původní části kostela starého. Nejvíce se zachovalo interiérových dřevěných prvků, a to například západní dřevěný vyřezávaný portál s dračími a rostlinnými motivy – prohlédnout si ho můžete v naší fotogalerii. Vedle toho se dochovaly původní nástěnné malby či středověké artefakty. Dochována byla také velká část nosných masivních sloupů. Nový kostel byl postaven na jiném místě, a to ve městečku Borgund v roce 1885. O sto let později byla ve městě Gol postavena dokonalá replika kostela určená pro turistické účely.

Mohlo by vás zajímat: Fascinující dřevěné kostely, které přečkaly staletí

Popis konstrukce kostela

Nosná konstrukce kostela je tvořena masivními kulatými sloupy ze dřeva, které nejen, že vynáší konstrukci věží, ale tvoří rovněž nosný prvek interiérových portálů. Tento typ nosné konstrukce by se dal přirovnat k dnešním moderně pojatým palisádovým stavbám, kde jsou stěny tvořeny celými kmeny stromů zbavených kůry. Tyto sloupy jsou bohatě zdobeny vyřezávanými symboly tehdejší doby. Vodorovné prvky, zajišťující stabilitu celého kostela, jsou tvořeny obrovskými trámy částečně zapuštěnými do kulatých sloupů. Mezi tyto trámy jsou úhlopříčně vloženy dřevěné hranoly, které mají pohledovou i statickou funkci. Zavětrování nosných sloupů po obvodu kostela je řešeno šikmými vzpěrami, jež celou konstrukci chrání hlavně proti účinkům silného větru. Dřevěná konstrukce kostela je osazena na vyvýšených kamenných základech, přičemž obložení nosných sloupů kostela představují převážně svislé hranoly a desky.

Střecha a věž kostela

Nosná konstrukce krovu je z interiéru kostela řešena pohledově. Krokve jsou tvarově sladěny se zbytkem dřevěných prvků interiéru. Převládají zde obloukovité tvary a mnohé dřevěné konstrukce jsou zajímavě vyřezány. Ztužení krovu je provedeno úhlopříčně pomocí menších hranolků. Záklop střechy je řešen pomocí desek, krytinou kostela jsou dřevěné tašky. Při pohledu z exteriéru nás upoutají dračí hlavy vystupující z obou konců nejvýše umístěných hřebenů střechy. Tyto dračí hlavy mají připomínat vikinské lodě, typický symbol období vzniku původního kostela. Prohlédněte si je ve fotogalerii.

Výzdoba kostela

Kostel, jenž původně pochází z období Vikingů, je možné poznat podle exteriérových zdobných prvků ve formě dračích lodí a také podle interiérových symbolů vyřezávaných do dřevěných částí kostela, jako jsou figury lidí, zvířecí motivy nebo různé geometrické tvary. Tyto řezby se datují až do období středověku. Dochovaly se taktéž některé interiérové církevní malby z 16. a 17. století.

Konstrukční ochrana kostela

Již v době vzniku kostela nebo následně po jeho znovupostavení stavitelé mysleli na dlouhou životnost. Ta spočívala v co nejrychlejším odvodu vody z dřevěných částí kostela. Při pohledu na kostel zvenku vidíme, že jeho povrch obsahuje velké množství šikmých částí v podobě střešních ploch. Ačkoli kostel nemá okapy ani svody, podíváme-li se na střechu věže, můžeme si představit, jak voda postupně stéká shora dolů po jednotlivých střešních rovinách. Tyto roviny na sebe navazují, čímž je zajištěno, že voda na nejnižším místě střechy skapává na zem. Problém by nastal ve chvíli, kdy by voda stékala po dřevěných stěnách kostela.

Podmínkou rychlého odvodu vody ze střechy je také velký sklon střešních rovin. Stejně tak je splněna i další zásada pro konstrukční ochranu dřeva, a to samotná stavba dřevěných částí na kamenných základech. Základové dřevěné hranoly pak nejsou v kontaktu s přiléhajícím terénem.

Mohlo by vás zajímat: Konstrukční ochrana dřeva v exteriéru a interiéru

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
03.04.2019

Photocredit: Greg Emel

1

Video: Žonglující tesař

Jak zatloukáte hřebíky na stavbě Vy? Podívejte na velmi efektní způsob jednoho německého tesaře.

Video: Tvorba rybinového spoje

Ve videu naleznete návod na tvorbu rybinového spoje krok po kroku.

Video: Norská rodina žije ve skleněné kopuli

Něco pro fanoušky ekologických staveb. Přemýšleli jste někdy, jaké by to bylo žít ve skleníku? Početná norská rodina to už zjistila!

Fascinující dřevěné kostely, které přečkaly staletí

Dřevěné sakrální stavby mají bohatou a zajímavou historii. Jejich konstrukce může být roubená, rámová nebo hrázděná. Podívejte se na tradiční dřevěné kostely z celého světa, které rozhodně nejsou kýč.

Prohlédněte si kompaktní dům v tradičním norském stylu

Líbí se vám kompaktní domy v tradičním duchu, které ale poskytují dostatek moderního pohodlí? Přečtěte si článek o rodinném domku u norského jezera Mylla.

Nejstarší křesťanský kostel ve Švédsku stojí pod zemí. Podívejte se

Jak ochránit archeologický nález před drsným podnebím a přitom jej zpřístupnit veřejnosti? Inspirujte se u švédských architektů.

Norská chata postavená s láskou k přírodě

Norové staví krásné dřevěné domy od nepaměti. Vždy s úctou ke dřevu a láskou k přírodě. Stejně tak byla postavena i moderní chata v našem článku. Dozvěďte se více.

Cabin Vindheim: Neuvěřitelná dřevostavba, na jejíž střeše se dá sáňkovat.

Netradiční dřevostavba Cabin Vindheim si bere ze severské zimy to nejlepší. Prohlédněte si tento cenný klenot norské architektury i s jeho vychytávkami.

Finská celodřevěná kaple ve tvaru květináče

Chcete navštívit opravdu originální dřevostavbu se zajímavým exteriérem i interiérem? Navštivte kapli ticha.

Třípatrová hrázděná stavba vypadá k světu i po půl tisíciletí

Památkově chráněná celodřevěná stavba Little Moreton Hall je jednou z nejstarších dochovaných staveb na území Velké Británie a stojí opravdu za návštěvu.