HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Po zaplacení nájmu jim už nic nezbylo, rychle si tedy postavili vlastní levné bydlení

Většina mladých lidí dnes řeší samostatné bydlení pronájmem. Nepotřebuje žádnou větší sumu a může se ihned odstěhovat od rodičů. Stačí pravidelně měsíčně platit určitou částku a nic jiného neřešit. Problém ale začíná v okamžiku, kdy je částka za nájem a veškeré náklady na bydlení tak vysoká, že se z výplaty už nedá nic ušetřit. Ocitnete se v začarovaném kruhu a vlastní bydlení je v nedohlednu. Přesně v této situaci se ocitli mladí manželé. Když už náklady na pronájem začaly být neúnosné, řekli si „Dost!“ a rozhodli se pro radikální řešení.


Dřevěný domek musel být postavený levně a velmi rychle
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Andres Villota

Když se nájem stane neúnosným, je třeba rychle jednat

Když majitelé bytu, ve kterém mladý pár s malým synem bydlel, už po několikáté zvedli nájem, manželé se rozhodli, že takovou částku už nehodlají akceptovat. A už ani neměli chuť hledat další pronájem, který jim vezme většinu příjmů, a oni nebudou mít možnost našetřit na vysněné vlastní bydlení. Raději se rozhodli zariskovat a pořídit si vlastní levné bydlení, které je příliš nezatíží vysokou hypotékou a umožní jim i něco našetřit do budoucnosti. A hlavně po splacení hypotéky budou mít vlastní dům, který se dá kdykoliv prodat a nahradit větším.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Andres Villota

Plány do měsíce, stěhování do tří

Ihned se obrátili na architektonickou kancelář s dvěma základními požadavky: navrhnout do měsíce malý domek, který bude velmi levně a rychle postaven. Chtěli nejpozději do tří měsíců bydlet ve vlastním. Tyto dva základní požadavky samozřejmě zcela zásadně ovlivnily vzhled a stavbu jejich nového obydlí. Navrhnout rychle velmi levný domek nebylo nic jednoduchého. Architekti měli s klienty několik schůzek, během kterých postupně diskutovali možnosti a postupně nacházeli styčné body. Majitelé původně chtěli postavit domek z použitých kontejnerů. Vyžadovali ale více prostoru a úpravy, které by musely být provedeny, aby výsledná stavba z kontejnerů odpovídala přáním klientů. A byly by natolik rozsáhlé, že recyklace kontejnerů ztratila smysl.

Levná a rychlá konstrukce ze železných tyčí

Nakonec se podařilo během měsíce najít řešení. Domek měl být velmi levný a rychle postavený, proto byla zvolena strategie otevřeného designu. Vytvořili strukturovaný konstrukční systém, který nevyžaduje příliš času na postavení a dokáže rychle pokrýt poměrně velkou plochu. Z těchto důvodů byly použity praktické vlnité kovové tyče nařezané do různých délek podle očekávaného použití. Základy byly postaveny jako piloty a použity byly právě zbytky odřezaných tyčí.

Malý, ale konečně vlastní

Obytná plocha domku je pouhých 65 metrů čtverečných, ale je postavený tak, že se bude dát v budoucnu jednoduše rozšířit. Kovová konstrukce je obložená borovicovým dřevem, které v interiéru vyvolává svou barvou a vůní pocit pohodlí a útulnosti. Také veškerý nábytek je dřevěný. Celý domek je rozdělen na tři části, které jsou vzájemně propojeny. Každá část je jedním obytným prostorem. V první je kuchyň s obývacím pokojem a jídelnou. Druhá obsahuje koupelnu a třetí ložnici rodičů a malý pokojíček pro syna.

Skromný domek znamená nový začátek pro celou rodinu

Rozdělení do jednotlivých částí a částečné prosklení stěn umožňuje majitelům lepší kontakt s venkovním prostředím a pěstování květin a bylinek mezi bloky. Zároveň také ale umně zakrývá pohledy do některých míst lidem z venku. Celý domek se opravdu podařilo postavit za dva měsíce. I když je skutečně velmi skromný, pro své majitele je pohodlný a útulný a hlavně pro ně znamená nový začátek. Začátek vlastního bydlení, které budou moct někdy v budoucnu rozšířit a vylepšit.

Nahlédněte do naší fotogalerie, jak tento extra levný a rychlý domeček vypadá. Přiložili jsme i plány a výkresy.

Zdroj informací: Daniel Moreno Flores 

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
28.06.2019

Photocredit: Andres Villota

56

Jak rychle se staví dřevostavba?

Čas jsou peníze a kratší výstavba dřevostavby vám ušetří oboje.

Dřevěný dům, který si majitel postavil vlastníma rukama

Postavit si dům vlastníma rukama, o tom sní nejeden z nás. Byl to i sen mladého Kanaďana, který si ho dokázal splnit. Povedlo se mu to?

Jak rychle a levně postavit horskou chatu

Postavit rychle a levně chatu není nic jednoduchého. Jak to udělat, aby se stavba neprodražovala a zbytečně neprotahovala? Podívejte se na španělský recept.

Kontejnerové domy jako světový trend: Mají u nás budoucnost?

Domy postavené z námořních kontejnerů jsou levné, rychle postavené i ekologické. Obstojí však dům z kontejneru i v náročných českých podmínkách?

Levná a jednoduchá prázdninová chatka nemusí být nutně nudná

Jednoduchá a levná prázdninová chatka nemusí být nutně nudná. Stačí ji natřít načerveno v duchu skandinávských tradic.

Finská chata s extrémně nízkým rozpočtem

Čtyři místnosti, 30 metrů čtverečních, vše za 350 000 korun. To nezní zle. A nevyčíslitelným bonusem je pak těsné sousedství finského lesa a jezer.

Nízkonákladový dům vsadil na netradiční kombinaci materiálů

Vystačit si s málem nebo ještě lépe jen s tím, co mi roste za domem, který teprve stavím. Takový je recept na úsporné stavění z Chile. Nízkonákladová stavba vsadila na netradiční kombinaci materiálů.

Cena bydlení: Jak se nám bydlelo před třiceti lety a dnes

Že bylo před rokem 1989 levněji? Jistě, ale na dostupnosti solidního bydlení to zase tolik znát nebylo. Podívejte se s námi na srovnání toho, za kolik jsme bydleli před 30 lety a dnes.

Krásný dřevěný domek se podařilo postavit i přes velmi nízký rozpočet

I s malým rozpočtem se dají stavět krásné a prostorné domy. Potřebujete k tomu jenom vizi, tvořivost a vhodný pozemek.

Kontejnerový dům se stal domovem 7členné rodiny s nízkými příjmy

Za pomoci levných materiálů se dá postavit finančně dostupný dům pro rodiny, které mají nízké příjmy a potřebují pomoc. Jak takové bydlení vypadá?