HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Po zaplacení nájmu jim už nic nezbylo, rychle si tedy postavili vlastní levné bydlení

Většina mladých lidí dnes řeší samostatné bydlení pronájmem. Nepotřebuje žádnou větší sumu a může se ihned odstěhovat od rodičů. Stačí pravidelně měsíčně platit určitou částku a nic jiného neřešit. Problém ale začíná v okamžiku, kdy je částka za nájem a veškeré náklady na bydlení tak vysoká, že se z výplaty už nedá nic ušetřit. Ocitnete se v začarovaném kruhu a vlastní bydlení je v nedohlednu. Přesně v této situaci se ocitli mladí manželé. Když už náklady na pronájem začaly být neúnosné, řekli si „Dost!“ a rozhodli se pro radikální řešení.


Dřevěný domek musel být postavený levně a velmi rychle
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Andres Villota

Když se nájem stane neúnosným, je třeba rychle jednat

Když majitelé bytu, ve kterém mladý pár s malým synem bydlel, už po několikáté zvedli nájem, manželé se rozhodli, že takovou částku už nehodlají akceptovat. A už ani neměli chuť hledat další pronájem, který jim vezme většinu příjmů, a oni nebudou mít možnost našetřit na vysněné vlastní bydlení. Raději se rozhodli zariskovat a pořídit si vlastní levné bydlení, které je příliš nezatíží vysokou hypotékou a umožní jim i něco našetřit do budoucnosti. A hlavně po splacení hypotéky budou mít vlastní dům, který se dá kdykoliv prodat a nahradit větším.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Andres Villota

Plány do měsíce, stěhování do tří

Ihned se obrátili na architektonickou kancelář s dvěma základními požadavky: navrhnout do měsíce malý domek, který bude velmi levně a rychle postaven. Chtěli nejpozději do tří měsíců bydlet ve vlastním. Tyto dva základní požadavky samozřejmě zcela zásadně ovlivnily vzhled a stavbu jejich nového obydlí. Navrhnout rychle velmi levný domek nebylo nic jednoduchého. Architekti měli s klienty několik schůzek, během kterých postupně diskutovali možnosti a postupně nacházeli styčné body. Majitelé původně chtěli postavit domek z použitých kontejnerů. Vyžadovali ale více prostoru a úpravy, které by musely být provedeny, aby výsledná stavba z kontejnerů odpovídala přáním klientů. A byly by natolik rozsáhlé, že recyklace kontejnerů ztratila smysl.

Levná a rychlá konstrukce ze železných tyčí

Nakonec se podařilo během měsíce najít řešení. Domek měl být velmi levný a rychle postavený, proto byla zvolena strategie otevřeného designu. Vytvořili strukturovaný konstrukční systém, který nevyžaduje příliš času na postavení a dokáže rychle pokrýt poměrně velkou plochu. Z těchto důvodů byly použity praktické vlnité kovové tyče nařezané do různých délek podle očekávaného použití. Základy byly postaveny jako piloty a použity byly právě zbytky odřezaných tyčí.

Malý, ale konečně vlastní

Obytná plocha domku je pouhých 65 metrů čtverečných, ale je postavený tak, že se bude dát v budoucnu jednoduše rozšířit. Kovová konstrukce je obložená borovicovým dřevem, které v interiéru vyvolává svou barvou a vůní pocit pohodlí a útulnosti. Také veškerý nábytek je dřevěný. Celý domek je rozdělen na tři části, které jsou vzájemně propojeny. Každá část je jedním obytným prostorem. V první je kuchyň s obývacím pokojem a jídelnou. Druhá obsahuje koupelnu a třetí ložnici rodičů a malý pokojíček pro syna.

Skromný domek znamená nový začátek pro celou rodinu

Rozdělení do jednotlivých částí a částečné prosklení stěn umožňuje majitelům lepší kontakt s venkovním prostředím a pěstování květin a bylinek mezi bloky. Zároveň také ale umně zakrývá pohledy do některých míst lidem z venku. Celý domek se opravdu podařilo postavit za dva měsíce. I když je skutečně velmi skromný, pro své majitele je pohodlný a útulný a hlavně pro ně znamená nový začátek. Začátek vlastního bydlení, které budou moct někdy v budoucnu rozšířit a vylepšit.

Nahlédněte do naší fotogalerie, jak tento extra levný a rychlý domeček vypadá. Přiložili jsme i plány a výkresy.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
28.06.2019

Photocredit: Andres Villota

56

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE