Levný, ale poctivý dům postavený na přírodních principech
V posledních letech získává stále více na popularitě bioklimatická architektura. Tato odnož je založena na principech ekologie a trvalé udržitelnosti. V podstatě tím navazuje na tradiční architekturu, která vznikala vždy v souladu s okolím a snažila se využívat přirozené zdroje. V praxi to znamená, že domy, které se staví, jsou přizpůsobeny okolnímu klimatu a jsou natolik samostatné, že nijak nepřispívají k ničení přirozeného prostředí. Jak taková stavba vypadá?

Maximální přizpůsobení klimatickým podmínkám
Základní složkou každého domu je pasivní systém, který funguje bez dalšího zdroje energie a přirozeně ohřívá a ochlazuje prostory. U bioklimatické stavby hraje vždy roli lokalita – její klimatické podmínky, směr větru nebo třeba přítomnost vzrostlých stromů. Architekt musí brát v úvahu spoustu faktorů, aby dům nakonec byl opravdu komfortní pro své obyvatele a zároveň opravdu plně samostatný. Tato pravidla platí pro jakékoliv klimatické podmínky, lokality s tuhou zimou nebo naopak oblasti s horkými léty. Prohlédněte si originální a promyšlenou dřevostavbu v naší fotogalerii.
Fotogalerie:

Pasivní domek v tropickém deštném pralese
Také domek, který jsme navštívili tentokráte, je striktně postaven podle pravidel bioklimatické architektury. Stojí v centrální části Kostariky, která se vyznačuje vysokými teplotami a velmi vysokou vlhkostí typickou pro tropické deštné pralesy. Ačkoliv se může na první pohled zdát, že není nic těžkého postavit pasivní dům v místě, kde je celý rok teplo, není tomu tak. Architekt musel zajistit dostatečné pasivní chlazení ve velmi horkých dnech a zároveň teplo v chladnějších nocích, které v této oblasti někdy nastanou.
Skromnost a poctivost ve všech aspektech
Naštěstí majitelé budoucího domku Luis a Anna měli zcela jasnou představu, co od svého bydlení očekávají, a jak přesně by mělo vypadat. Základním požadavkem byla skromnost a poctivost. Pod těmito pojmy si představovali poctivé přírodní materiály používané ve skromném a pouze nezbytném měřítku, nízký rozpočet a poměrně skromné rozměry domu. Co se týče ceny, podařilo se domek postavit za 84 300 amerických dolarů (méně než 2 miliony českých korun), což je pro bioklimatický dům opravdu minimální náklad. Obyvatelná plocha domku činí 124 metrů čtverečních a tato plocha stačí pro komfortní bydlení mladé tříčlenné rodiny. Díky promyšlenému designu jednotlivých místností působí všechny prostory domu mnohem větším dojmem.
Přírodní materiály a jejich využití do posledního kousku
Bioklimatický domek je primárně postavený z přírodních materiálů, které buď vůbec nebyly upravovány, nebo v případě nutnosti pouze minimálně. Byl navržený tak, aby se daly používat prodejní rozměry materiálu, čímž se minimalizoval odpad a také náklady. Pokud nějaký materiál zbyl, byl všechen využit na dekorativní účely. Kvůli snížení nákladů nestojí domek na betonové základové desce, ale byl vyzdvižen na pilony. Aby měl co nejmenší vliv na okolní prostředí, má instalovaný speciální zavlažovací systém, který využívá pouze dešťovou vodu.
Dostatek komfortu pro celou rodinu
Ačkoliv patří svojí plochou mezi menší obydlí, vešlo se do domku vše potřebné – ložnice rodičů i s šatnou a koupelnou se záchodem, pokoj pro malou dceru a ještě jedna koupelna v chodbě, prostorný obývací pokoj s kuchyní a jídelnou. Navíc malá pracovna, která se později může změnit v druhý dětský pokoj. K domu je připojena technická místnost a garáž. To vše vytváří dost prostoru a komfortu pro celou rodinu. Pasivní solární systém dům ohřívá či ochlazuje, kdy je třeba, a přispívá tak ke komfortnímu bydlení. Fungování systému a interiéry i exteriéry bioklimatického domu si můžete prohlédnout ve fotogalerii.
p.s. Zajímají vás novinky z oblasti stavby, rekonstrukce a bydlení? Přijďte se inspirovat na Stavební veletrh ONLINE, který začíná již tento pátek 22.–23. 1. 2021. Vstupenku si můžete zatím registrovat zdarma, jejich počet je však omezen.
Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!
Autor:
Mgr. Eva Zupančič
Vydáno dne:
23.01.2019
Mohlo by Vás zajímat:
- Proč (ne)držet dřevostavby při zemi?
- Je to pasivní dřevostavba? 1. díl aneb máte výhled na jih?
- Udržitelná dřevostavba, co to vlastně znamená?
- CHYBA: Cena dřevostavby na prvním místě!
- Naučte se postavit přírodní dům za 10 dní
- Video: Útulný domek postavený na způsob jurty
- Video: Vila nad vodopádem
- Udržitelná dřevostavba Villa Akoya je pozvánkou do tropického ráje
- Prefabrikovaný domek s dechberoucími výhledy na islandskou přírodu
- Tropický eko resort ve Vietnamu je z uzeného bambusu
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč