HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Prověření stavebního pozemku před jeho nákupem nebo výstavbou je zásadní

Koupě pozemku pro výstavbu rodinného domu a také samotná následná stavba jsou z pohledu financí zásadním životním rozhodnutím. Před koupí stavebního pozemku je nutné důkladně prostudovat všechny okolnosti, které se vážou k dané parcele. Někdy to může být věcné břemeno. Další kroky by měly směřovat na příslušný odbor územního plánování pro zjištění informací, co je na daném pozemku vůbec možné postavit.


Investice do bydlení je rozhodnutí na celý život
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: 100 dřevostaveb

Stavební pozemek – definice

Pod pojmem stavební pozemek si lze představit parcelu, na které se dá realizovat například rodinný dům nebo jiná stavba plnící určitou funkci. Je nutné, aby také bylo vyřešeno, jakým způsobem se bude dát pozemek napojit například na místní komunikaci a inženýrské sítě. Před nákupem takového pozemku musí stavebník prověřit výše uvedené informace, neboť ne každá parcela nabízená k prodeji pod pojmem „stavební pozemek“ je na to vhodná. Dále je nutné prověřit, jestli se k dané parcele neváže nějaká podmínka formou věcného břemene. Naše fotogalerie ukazuje průřez informacemi, se kterými se můžete setkat při plánování výstavby svého bydlení.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: 100 dřevostaveb, warpsta, Bruno Postle

Uzemní plán

Informace o tom, jestli je na pozemku možné postavit rodinný dům nebo chatu, se dozvíte po prostudování územního plánu dané obce nebo města. Územní plán bývá obvykle volně ke stažení na internetových stránkách daných lokalit. Po prostudování základních informací je také vhodné zamířit na místní odbor územního plánování. Zde se dozvíte také informace, jak by bylo vhodné rodinný dům umístit na pozemku s ohledem na nejbližší okolní zástavbu. Dozvíte se také, jak musí být dům odsazený od veřejného prostranství (chodníku nebo silnice). Jestli je na parcele možné postavit rodinný dům, se dozvíte z mapové části (koordinačního výkresu) územního plánu.

Mohlo by vás zajímat: 8 otázek, na které se zeptat, než koupíte stavební pozemek

Regulativy pro rodinný dům

V textové části územního plánu jsou popsány podmínky, které definují různé parametry při návrhu tvarového a materiálového řešení rodinného domu.

Územní plán dané lokality tak může definovat:

  • materiálové řešení nosných konstrukcí stěn domu
  • materiálové a barevné řešení fasády
  • sklon střechy
  • tvar střechy i střešní krytinu
  • počet podlaží
  • hmotné členění stavby
  • velikost oken a dveří, ale také jejich členění

Zastavěnost pozemku

Pro některé lokality je také v územním plánu udávána maximální zastavěnost pro rodinné domy, jejich navazující objekty a zpevněné plochy. Maximální zastavěnost stavebního pozemku ovlivňuje také plochu, která má být určena pro zeleň. Tento parametr je odborně nazýván index zastavěnosti pozemku a udává hustotu zastavění jednotlivých lokalit pro bydlení. Tento přísný regulativ má omezovat investory, kteří by nejraději vydláždili celé pozemky, nebo vybudovali velké stavby například ve stávající zástavbě, kde by tak velké stavby koncepčně nemusely zapadnout.

Mohlo by vás zajímat: Architekt na pozemku několik dní kempoval, aby našel ideální místo pro budoucí dům

Věcné břemeno na pozemku

Některé pozemky jsou nabízeny (prodávány) za výhodných podmínek. Nízká cena pozemku může někdy naznačit, že se k dané parcele váže věcné břemeno. Věcné břemeno je právní věc k věci cizí. Jeho vznik je podmíněný smlouvou. Když se zřídí věcné břemeno na stavebním pozemku, je potřeba počítat s určitým omezením při jeho užívání. Věcné břemeno dává jeho majiteli možnost využívat část cizího pozemku, na kterém je břemeno umístěno. Ve věci stavebního pozemku se může jednat o umístění inženýrských sítí nebo i přípojek okolních staveb. Dále to může být vazba na užívání průjezdu přes pozemek nebo umístění samotné komunikace. Více příkladů se dozvíte v naší fotogalerii.

Mohlo by vás zajímat: Chceme stavět vlastní dům – vyberme správný stavební pozemek

Informace o věcném břemenu

Pokud prověřujete stavební pozemek, je důležité se na danou parcelu podívat do katastru nemovitostí. Pokud se k danému pozemku váže věcné břemeno, najdete jeho zmínku v podnadpisu „Omezení vlastnického práva“. Podrobnější prozkoumání věcného břemene je možné na vyžádání, když se osobně zastavíte na katastrálním úřadě. Tato služba je však zpoplatněná.

Zjištění polohy inženýrských sítí na pozemku

Jak již bylo zmíněno, jako věcné břemeno může být pojato velké množství věcí umístěných na pozemku. Co se týká vedení inženýrských sítí, rozlišujeme podzemní a nadzemní vedení. Jejich polohu lze zjistit pomocí žádosti „Vyjádření k existenci sítí“. Většina provozovatelů inženýrských sítí poskytuje tuto službu zdarma na svých webových stránkách. Toto vyjádření pak bývá vyhotoveno do 30 dnů od podání žádosti. Součástí vyjádření je potom přehledná mapa parcely, která byla zvolena při podání žádosti. Na mapovém podkladu jsou zaneseny všechny inženýrské sítě daného provozovatele, které mohou procházet přes stavební pozemek. Díky těmto informacím o poloze inženýrských sítí si stavebník s projektantem dokáží udělat představu, jak lze pozemek využít s ohledem na budoucí výstavbu.

Mohlo by vás zajímat: Bydlení podle Feng Shui: pozemek, který vám zaručí zdraví a dlouhověkost

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
10.09.2020

Photocredit: 100 dřevostaveb

4

Dva kamarádi si postavili domy na úzkém pozemku

Jak postavit dům na úzkém pozemku? Dva kamarádi si tam postavili jeden dům hned dvakrát. V rozhovoru nám prozradí, jak se to podařilo a jak se jim bydlí.

Little House: Malý dům ztracený ve velkém lese

Minimální prostor, maximální uživatelský komfort. Dřevěná chata Little House přetváří nevýhody v kvality, a přitom těží z kontaktu s přírodou. Prohlédněte si ji zblízka.

Architekt na pozemku několik dní kempoval, aby našel ideální místo pro budoucí dům

Jak postavit dům na pozemku, který je z větší části zarostlý vzrostlými jedlemi, aniž bychom pokáceli jediný strom?

Vydělejte na prodeji své nemovitosti maximum

Chcete na prodeji vašeho domu či bytu co nejvíce vydělat? Pak byste určitě při prodeji neměli zapomenout na pět důležitých kroků.

Chceme stavět vlastní dům – tvoříme projekt I.

Po výběru pozemku přichází čas zaměřit se na projekt. Co vás při tvorbě projektu čeká a na kolik vás jednotlivé kroky přijdou?

Krásný dřevěný domek se podařilo postavit i přes velmi nízký rozpočet

I s malým rozpočtem se dají stavět krásné a prostorné domy. Potřebujete k tomu jenom vizi, tvořivost a vhodný pozemek.

Zemní protlaky – metoda, jak dopravit potrubí pod komunikací bez porušení

Při zhotovení nových přípojek je někdy nutný zásah do komunikace. Nyní si ukážeme, jak se elegantně této situaci vyhnout. Problém řeší zemní protlaky.

Milujete snídaně na palubě? Postavte si dům připomínající loď

Dům připomínající loď. Pokud milujete výhled na moře a nejraději snídáte na dřevěné palubě lodi, je tento dům přesně pro vás.