HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Když je dům dokonale sehraný s okolní krajinou

Propojení venkovního prostoru s vnitřním a přenesení kousku přírody do interiéru domu je jedním z vedoucích směrů v moderní architektuře. I když to může vypadat jednoduše, málokterý architekt opravdu dokáže citlivě vsadit stavbu do svého okolí a dokonale ji propojit s okolní krajinou. Většina to řeší obrovskými prosklenými stěnami, ale to samo o sobě dům s okolím nepropojí. Je potřeba citlivě vybrat materiály, umístění a orientaci domu i její vzhled a zakomponování do krajiny.


Dřevěný dům má střechu porostlou zelení
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: MF+ Arquitetos

Výjimečná střecha slouží jako druhý obytný prostor

Opravdovými mistry v hledání souhry stavby a jejího okolí jsou brazilští architekti z firmy MF+Arquitetos. Jedním z jejich mnoha povedených a především krásných projektů je dům, který navrhli pro mladou španělskou rodinu. Moderní dům stojí v řídce zastavěné oblasti blízko Madridu.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: MF+ Arquitetos

Netradiční patrový dům

Rodina zde zakoupila zalesněný pozemek o 1980 metrech čtverečných. Velikost pozemku jim dovolila postavit poměrně rozměrný dům, jehož zastavěná plocha činí 597 metrů čtverečných. Stavba má v podstatě tři patra. Klasické prostorné přízemí, nad jehož menší částí je umístěno první patro, které se otevírá na obrovskou střechu. Centrum domu je umístěno právě do těchto prostor dvouúrovňové střechy, protože slouží jako základní obývací prostor. Střecha je ve výšce korun stromů, které kolem domu vytvářejí hustý baldachýn. Na střeše je uprostřed bujné vegetace umístěn velký jídelní stůl, lehátka a křesla určená k odpočinku a otevřené ohniště. Prohlédněte si tuto netradiční dispozici v naší fotogalerii.

Plážový domek bez výhledu na oceán

Když rodina zakoupila pozemek, svěřila návrh domu brazilské firmě, která se už proslavila svým citlivým přístupem k okolí a výjimečnou schopností zakomponovat dům do daného prostředí. Jejich přáním bylo mít otevřený dům plný světla, organický a přívětivý, ve kterém se budou cítit příjemně a útulně. Stavba měla být co nejjemněji a nejpřirozeněji usazena do daného terénu bez jakýchkoliv větších zásahů do topografie místa. Přestože je dům umístěn doprostřed lesa, celkový vzhled domu byl inspirován přáním majitelů vytvořit světlý a vzdušný plážový dům, s jediným rozdílem, že nebude mít výhledy na široký modrý oceán, ale na nekonečný zelený les. Výsledkem je úchvatný lesní dům, který je plně zaintegrován do okolního lesa díky svému modernímu vzhledu a přírodním stavebním materiálům.

Výhledy hrají v moderní architektuře hlavní roli

Organická stavba je vytvořena s použitím skla, kamene, dřeva a betonu. Skládá se ze dvou na sebe kolmých a překrývajících se částí, které jsou strategicky umístěny na pozemek tak, aby obyvatelům poskytovaly co největší výhledy do okolí. Obě části mají dřevem obložené přesahy a dřevěné okenice, které redukují sluneční paprsky a chrání dům před letním vedrem. Zároveň poskytují přirozenou ventilaci napříč interiérem. Celý dům je usazen na velké kamenné desce, která obtéká celé přízemí. Stojí na malé vyvýšenině a to spolu s okny od podlahy až ke stropu umožňuje ničím nerušené výhledy na okolní krásu a zároveň zalévá prostory přirozeným světlem.

Kombinace otevřenosti a soukromí

Zatímco obývací pokoj je v podstatě celý otevřený, obrovská kuchyň s masivním kuchyňským stolem má už uzavřenější charakter. Soukromá část domu ukrývá prostornou koupelnu se saunou a ložnici. Ložnice má celou prosklenou jednu stěnu, takže po odtažení závěsů můžou majitelé obdivovat ranní východ slunce přímo z postele. Také interiéry jsou celé obložené dřevem a veškeré podlahy a nábytek jsou vyrobeny z přírodních materiálů. Nejen z venku tedy dům ukazuje na své propojení s přírodou.

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
26.04.2019

Photocredit: MF+ Arquitetos

4

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE