HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Když je dům dokonale sehraný s okolní krajinou

Propojení venkovního prostoru s vnitřním a přenesení kousku přírody do interiéru domu je jedním z vedoucích směrů v moderní architektuře. I když to může vypadat jednoduše, málokterý architekt opravdu dokáže citlivě vsadit stavbu do svého okolí a dokonale ji propojit s okolní krajinou. Většina to řeší obrovskými prosklenými stěnami, ale to samo o sobě dům s okolím nepropojí. Je potřeba citlivě vybrat materiály, umístění a orientaci domu i její vzhled a zakomponování do krajiny.


Dřevěný dům má střechu porostlou zelení
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: MF+ Arquitetos

Výjimečná střecha slouží jako druhý obytný prostor

Opravdovými mistry v hledání souhry stavby a jejího okolí jsou brazilští architekti z firmy MF+Arquitetos. Jedním z jejich mnoha povedených a především krásných projektů je dům, který navrhli pro mladou španělskou rodinu. Moderní dům stojí v řídce zastavěné oblasti blízko Madridu.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: MF+ Arquitetos

Netradiční patrový dům

Rodina zde zakoupila zalesněný pozemek o 1980 metrech čtverečných. Velikost pozemku jim dovolila postavit poměrně rozměrný dům, jehož zastavěná plocha činí 597 metrů čtverečných. Stavba má v podstatě tři patra. Klasické prostorné přízemí, nad jehož menší částí je umístěno první patro, které se otevírá na obrovskou střechu. Centrum domu je umístěno právě do těchto prostor dvouúrovňové střechy, protože slouží jako základní obývací prostor. Střecha je ve výšce korun stromů, které kolem domu vytvářejí hustý baldachýn. Na střeše je uprostřed bujné vegetace umístěn velký jídelní stůl, lehátka a křesla určená k odpočinku a otevřené ohniště. Prohlédněte si tuto netradiční dispozici v naší fotogalerii.

Plážový domek bez výhledu na oceán

Když rodina zakoupila pozemek, svěřila návrh domu brazilské firmě, která se už proslavila svým citlivým přístupem k okolí a výjimečnou schopností zakomponovat dům do daného prostředí. Jejich přáním bylo mít otevřený dům plný světla, organický a přívětivý, ve kterém se budou cítit příjemně a útulně. Stavba měla být co nejjemněji a nejpřirozeněji usazena do daného terénu bez jakýchkoliv větších zásahů do topografie místa. Přestože je dům umístěn doprostřed lesa, celkový vzhled domu byl inspirován přáním majitelů vytvořit světlý a vzdušný plážový dům, s jediným rozdílem, že nebude mít výhledy na široký modrý oceán, ale na nekonečný zelený les. Výsledkem je úchvatný lesní dům, který je plně zaintegrován do okolního lesa díky svému modernímu vzhledu a přírodním stavebním materiálům.

Výhledy hrají v moderní architektuře hlavní roli

Organická stavba je vytvořena s použitím skla, kamene, dřeva a betonu. Skládá se ze dvou na sebe kolmých a překrývajících se částí, které jsou strategicky umístěny na pozemek tak, aby obyvatelům poskytovaly co největší výhledy do okolí. Obě části mají dřevem obložené přesahy a dřevěné okenice, které redukují sluneční paprsky a chrání dům před letním vedrem. Zároveň poskytují přirozenou ventilaci napříč interiérem. Celý dům je usazen na velké kamenné desce, která obtéká celé přízemí. Stojí na malé vyvýšenině a to spolu s okny od podlahy až ke stropu umožňuje ničím nerušené výhledy na okolní krásu a zároveň zalévá prostory přirozeným světlem.

Kombinace otevřenosti a soukromí

Zatímco obývací pokoj je v podstatě celý otevřený, obrovská kuchyň s masivním kuchyňským stolem má už uzavřenější charakter. Soukromá část domu ukrývá prostornou koupelnu se saunou a ložnici. Ložnice má celou prosklenou jednu stěnu, takže po odtažení závěsů můžou majitelé obdivovat ranní východ slunce přímo z postele. Také interiéry jsou celé obložené dřevem a veškeré podlahy a nábytek jsou vyrobeny z přírodních materiálů. Nejen z venku tedy dům ukazuje na své propojení s přírodou.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
26.04.2019

Photocredit: MF+ Arquitetos

4

Knihovna Liyuan – čtení s klidnou hlavou a v souladu s přírodou

Knihovna LiYuan. Pečlivě navržený prostor pro čtení s klidnou hlavou a v souladu s přírodou.

Dřevěné chaty a chalupy postavené na krásných místech

Dřevěné chaty a chalupy na krásných místech jsou ideálním místem pro váš odpočinek v přírodě bez ruchu velkoměsta. Nechte se inspirovat touto fotogalerií.

Mimořádná stavba z recyklovaného dřeva a kamene připomíná procházku džunglí

Vietnamský dóm S-Space je vystavěný z bambusové střechy, vertikální zeleně a hrubých kamnených stěn. Připomíná procházku džunglí, kterou tu bohužel zničila nelegální těžba. Podívejte se na stavbu, která nám předává důležité poselství.

Dům, kterým příroda doslova prorůstá

Navštivte s námi dům, který je tak srostlý s přírodou, že z dálky není téměř vidět – dokonale propojený s přírodou, dřevěný a s výhledem na hory.

Neobyčejná malá prázdninová chata na louce u lesa

Neobyčejná prázdninová chatka stojící na louce u lesa vás v okamžiku přenese z hluku velkoměsta do uklidňujícího ticha okolního lesa. Navštivte ji dnes s námi a načerpejte inspiraci.

Originální bydlení v áčkových stavbách

Zajímá vás, jaký netradiční dům či chatu je možné si postavit? Inspirujte se v tomto článku áčkovými stavbami.

Dřevěný vesnický dům, který vznikl pouhou náhodou

Štěstí v neštěstí měli majitelé domu na útesu. Chtěli ho rekonstruovat, ale těsně před zahájením prací se zhroutil. A tak postavili nový. Lepší, krásnější, pevnější.

Originální dům s kulatou terasou a čtyřmi křídly

Pokud máte rádi neobvyklé a originální stavby, do kulatého domu se čtyřmi křídly na břehu oceánu se doslova zamilujete.

Nechte se inspirovat nápady a proměňte váš rodinný dům na útulný domov

Nastal pro vás ten správný čas přestěhovat se s rodinou z malého bytu do útulného rodinného domu? V našem článku vám ukážeme spoustu inspirace domů se současnou architekturou z domova i ze světa.