HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Dům, kterým příroda doslova prorůstá

Trávit co nejvíce společného času venku je pro mladé rodiny velmi důležité. Pro děti je nejlepší hrát si na čerstvém vzduchu a co nejméně být zavření mezi čtyřmi zdmi. V našich zeměpisných šířkách to není vždy jednoduše realizovatelné, ale v Brazílii, kam jsme se vypravili na návštěvu krásného rodinného domku uprostřed úchvatné přírody, to je hračka. Žádné mrazivé zimy nebo silné větry, takže se dům dá otevřít a část života rodiny se přenese do venkovních prostor.


Dům v Brazílii je doslova srostlý s okolní přírodou
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: André Nazareth

Pozemek uprostřed úchvatné přírody

Dům stojí v blízkosti brazilského města Petrópolis, které se nachází nedaleko Ria de Janeiro. Tato oblast se vyznačuje krásnou nedotčenou přírodou, samotné město je obklopeno hned třemi národními parky a přírodními rezervacemi. Není tedy divu, že mladá rodina, která zakoupila pozemek v této oblasti, chtěla především zachovat kontakt s okolní přírodou a celý dům a životní styl přizpůsobit životu v poměrně divoké přírodě. Díky stabilnímu počasí bez větších extrémů nebylo pro architekty toto zadání těžko splnitelné a navrhli tedy dům, který je doslova a do písmene přírodou přímo prorostlý.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: André Nazareth

Přírodní prvky jsou součástí domu

Základem projektu bylo zachování přírodních prvků na svém místě. To znamená, že se nekácely žádné stromy, nebagrovaly obrovské díry a nesrovnával terén. Naopak dům se přizpůsobil poloze vzrostlých stromů, kamenů a tvaru terénu. Díky tomu jsou tyto přírodní prvky přirozenou součástí stavby. Také zahrada kolem domu, kterou si vybudovali sami majitelé bez odborné pomoci, je maximálně přirozená a jsou do ní začleněny pouze lokální rostliny.

Základem je beton a kameny

Stavba stojí na betonových základech. Svrchní část betonové desky byla vybroušena a slouží ve většině místností domu jako podlaha. Beton byl vyleštěn už v průběhu betonování. Tato technologie je většinou využívána v průmyslových budovách a na čerpacích stanicích. Taková podlaha je totiž vysoce odolná proti nárazům a oděrům a zároveň se dobře udržuje. V neposlední řadě se jedná o velmi ekonomickou variantu. Na betonové základové desce stojí kamenná zídka, kterou je obehnán celý obvod domu. Zídka vyzvedává lehkou konstrukci domu od podlahy a zabraňuje tak přístupu vlhkosti do dřeva a kovu, kterými je tvořena. Brání také přístupu živočichů do interiéru. Kameny, které tvoří zídku, byly dovezeny z rozebrané, více jak stoleté zdi a opracovány místním kameníkem.

Speciální tvar střechy pro pravidelný přísun slunce

Lehká ocelová konstrukce domu umožňuje vytvoření velkých otevřených ploch a obrovských oken. Také střecha je vyrobena z kovové konstrukce, na kterou jsou upevněny dřevěné desky, přes které je položený asfalt a šindel. Střecha je zakřivená ve směru vycházejícího slunce, které v průběhu dne projde postupně celým domem díky obrovským oknům. Především pro místnosti, které jsou obráceny k severu, je přístup slunečních paprsků nezbytný, aby se obyvatelé cítili v horském prostředí příjemně. Terasa, veškeré obložení domu i nábytek jsou vyrobeny z masivního restaurovaného dřeva. Prohlédněte si tuto krásnou a originální stavbu včetně jejich plánů a výkresů v naší bohaté fotogalerii.

Samostatný domeček pro holčičky

Obytná plocha domu je 375 metrů čtverečných s tím, že domek má přízemní i podzemní část a navíc ještě mezanin. V podzemí jsou ukryty dvě garáže. Přízemí patří obývacímu pokoji, kuchyni, koupelně, ložnici rodičů a pokoji pro hosty. V mezaninu potom naleznete pracovnu a galerii. Do tohoto prostoru vedou venkem dřevěné schody. Zajímavé je, že malé dcerky mají svůj samostatný domeček. Ten je spojen s hlavní budovou dřevěným mostem se střechou. Je v něm jak spousta místa na hraní, tak dvě postele a koupelna. Součástí stavby je i malý technický domek. Prostor mezi ním a hlavní budovou slouží jako venkovní obývací pokoj, kde rodina tráví nejvíce času. Právě spousta venkovních prostorů, propojenost s přírodou a přírodní materiály dávají životnímu stylu mladé rodiny zásadní směr. Je vám takováto filozofie bydlení také blízká?

Mohlo by vás zajímat: Levný, ale poctivý dům postavený na přírodních principech

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
17.04.2019

Photocredit: André Nazareth

4

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE