HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dům, kterým příroda doslova prorůstá

Trávit co nejvíce společného času venku je pro mladé rodiny velmi důležité. Pro děti je nejlepší hrát si na čerstvém vzduchu a co nejméně být zavření mezi čtyřmi zdmi. V našich zeměpisných šířkách to není vždy jednoduše realizovatelné, ale v Brazílii, kam jsme se vypravili na návštěvu krásného rodinného domku uprostřed úchvatné přírody, to je hračka. Žádné mrazivé zimy nebo silné větry, takže se dům dá otevřít a část života rodiny se přenese do venkovních prostor.


Dům v Brazílii je doslova srostlý s okolní přírodou
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: André Nazareth

Pozemek uprostřed úchvatné přírody

Dům stojí v blízkosti brazilského města Petrópolis, které se nachází nedaleko Ria de Janeiro. Tato oblast se vyznačuje krásnou nedotčenou přírodou, samotné město je obklopeno hned třemi národními parky a přírodními rezervacemi. Není tedy divu, že mladá rodina, která zakoupila pozemek v této oblasti, chtěla především zachovat kontakt s okolní přírodou a celý dům a životní styl přizpůsobit životu v poměrně divoké přírodě. Díky stabilnímu počasí bez větších extrémů nebylo pro architekty toto zadání těžko splnitelné a navrhli tedy dům, který je doslova a do písmene přírodou přímo prorostlý.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: André Nazareth

Přírodní prvky jsou součástí domu

Základem projektu bylo zachování přírodních prvků na svém místě. To znamená, že se nekácely žádné stromy, nebagrovaly obrovské díry a nesrovnával terén. Naopak dům se přizpůsobil poloze vzrostlých stromů, kamenů a tvaru terénu. Díky tomu jsou tyto přírodní prvky přirozenou součástí stavby. Také zahrada kolem domu, kterou si vybudovali sami majitelé bez odborné pomoci, je maximálně přirozená a jsou do ní začleněny pouze lokální rostliny.

Základem je beton a kameny

Stavba stojí na betonových základech. Svrchní část betonové desky byla vybroušena a slouží ve většině místností domu jako podlaha. Beton byl vyleštěn už v průběhu betonování. Tato technologie je většinou využívána v průmyslových budovách a na čerpacích stanicích. Taková podlaha je totiž vysoce odolná proti nárazům a oděrům a zároveň se dobře udržuje. V neposlední řadě se jedná o velmi ekonomickou variantu. Na betonové základové desce stojí kamenná zídka, kterou je obehnán celý obvod domu. Zídka vyzvedává lehkou konstrukci domu od podlahy a zabraňuje tak přístupu vlhkosti do dřeva a kovu, kterými je tvořena. Brání také přístupu živočichů do interiéru. Kameny, které tvoří zídku, byly dovezeny z rozebrané, více jak stoleté zdi a opracovány místním kameníkem.

Speciální tvar střechy pro pravidelný přísun slunce

Lehká ocelová konstrukce domu umožňuje vytvoření velkých otevřených ploch a obrovských oken. Také střecha je vyrobena z kovové konstrukce, na kterou jsou upevněny dřevěné desky, přes které je položený asfalt a šindel. Střecha je zakřivená ve směru vycházejícího slunce, které v průběhu dne projde postupně celým domem díky obrovským oknům. Především pro místnosti, které jsou obráceny k severu, je přístup slunečních paprsků nezbytný, aby se obyvatelé cítili v horském prostředí příjemně. Terasa, veškeré obložení domu i nábytek jsou vyrobeny z masivního restaurovaného dřeva. Prohlédněte si tuto krásnou a originální stavbu včetně jejich plánů a výkresů v naší bohaté fotogalerii.

Samostatný domeček pro holčičky

Obytná plocha domu je 375 metrů čtverečných s tím, že domek má přízemní i podzemní část a navíc ještě mezanin. V podzemí jsou ukryty dvě garáže. Přízemí patří obývacímu pokoji, kuchyni, koupelně, ložnici rodičů a pokoji pro hosty. V mezaninu potom naleznete pracovnu a galerii. Do tohoto prostoru vedou venkem dřevěné schody. Zajímavé je, že malé dcerky mají svůj samostatný domeček. Ten je spojen s hlavní budovou dřevěným mostem se střechou. Je v něm jak spousta místa na hraní, tak dvě postele a koupelna. Součástí stavby je i malý technický domek. Prostor mezi ním a hlavní budovou slouží jako venkovní obývací pokoj, kde rodina tráví nejvíce času. Právě spousta venkovních prostorů, propojenost s přírodou a přírodní materiály dávají životnímu stylu mladé rodiny zásadní směr. Je vám takováto filozofie bydlení také blízká?

Mohlo by vás zajímat: Levný, ale poctivý dům postavený na přírodních principech

P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
17.04.2019

Photocredit: André Nazareth

5

Mohlo by Vás zajímat: