HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevěný vesnický dům, který vznikl pouhou náhodou

Přísloví říkající, že všechno zlé je k něčemu dobré, zná každý z nás. I když ne vždy jsme ochotni s ním souhlasit. V některých případech ale platí dvojnásob. To je i případ manželského páru, který vlastnil starý dům na útesu. Rozhodli se jej zrekonstruovat a rozšířit. Přizvali k tomu architekty, kteří vypracovali návrh změny, ale než se k rekonstrukci přistoupilo, došlo v důsledku silných dešťů k velkému sesuvu půdy a dům se roztrhl na dvě části. Majitelé tak mohli mluvit o štěstí v neštěstí. Dům byl sice zbořený, ale naštěstí jej ještě nezačali rekonstruovat, takže nepřišli o žádné peníze.


Dům, který vznikl pouze díky sesuvu půdy, je celý obložený světlým dřevem
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Martin Gardner

Nový dům, ale tentokráte chráněný proti sesuvům půdy

Nakonec se manželé rozhodli na místě zbořeného domu postavit kompletně novou stavbu. Tentokráte už ale počítali s přírodními podmínkami, především nestabilním podložím, a celá stavba je vybudována pomocí vysoce vyspělé technologie, která ji stabilizuje a chrání. Dům stojí na vysokém útesu, z něhož shlíží na jižní pobřeží Velké Británie. Aby byl dům zajištěn proti případným budoucím přírodním katastrofám, pozvali architekti ke spolupráci inženýry. Ti navrhli integrovaný systém, který dokáže odolat i velkým sesuvům půdy.

Fotogalerie:

i Foto: Martin Gardner

Složitý systém vyrovná dům po případném sesuvu

Systém je založen na instalaci malých zdí do obrovské betonové lišty, která je zasazena pod domem. To bylo nezbytné pro vytvoření nastavitelného, jakoby raftového, konstrukčního rámu, ve kterém stěny absorbují jakékoliv pohyby půdy pod domem a kolem něj. Dojde-li k sesuvu půdy a následnému pohybu domu, mechanické zvedáky nainstalované pod rámem budou schopny stavbu znovu vyrovnat.

Design tradičního venkovského stavení

Přestože byl původní dům těžce poškozen sesuvem půdy, architekti dokázali využít jeho původní design venkovského stavení jako inspiraci pro nový dům. Vytvořili podlouhlou strukturu složenou ze čtyř různě vysokých částí, která je krásným příkladem moderního pojetí tradičního venkovského bydlení. Dům stojí na dřevěné terase a je celý obložený světlým modřínovým dřevem. Design domu, terasa i obložení mu umožňují splynout s okolní krajinou a nepůsobit v ní nijak rušivě.

Okna a terasy propojují dům s okolní přírodou

Z přední části, která vede k oceánu, má dům obrovská okna, která umožňují ze všech místností nádherné výhledy do krajiny. Okno v obývacím pokoji sahá od podlahy až ke stropu a skládá se ze tří částí, z nichž dvě je možné plně otevřít pomocí jejich zasunutí za třetí část. Zadní část domu je otočena k vysokému kopci. Stejně jako na přední straně je i tady terasa, na kterou se dá jít přímo z pokojů. Tato terasa je ale intimnější a poskytuje v horkých dnech nezbytný stín.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Nadšenec si postavil roubenku kompletně vlastníma rukama.

Čtyři části, každá má svůj účel

Celá stavba je rozdělena do čtyř různě velkých částí. Ta nejmenší propojuje levé a prostřední křídlo a je v ní umístěn vchod. Dlouhá chodba vede od vchodu do obývacího pokoje na straně jedné, na druhé ústí do levého křídla. Jedině levé křídlo je dvoupatrové a připomíná věž. V patře „věže“ je umístěna ložnice majitelů a obrovská koupelna s vanou i sprchovým koutem. V přízemí je pokoj syna s koupelnou. Prostřední křídlo je celé vyplněné velkým obývacím pokojem s kuchyní a jídelnou. Samostatné pravé křídlo je určeno pro hosty, proto jsou v něm tři samostatné pokoje a koupelna. Když není užíváno, může být uzavřeno dřevěnými okenicemi. Prohlédněte si toto zajímavé rozložení dispozice ve fotogalerii.

Jednoduchý, vzdušný interiér

Čistý, jednoduchý a vzdušný design určuje moderní interiér. V celém domě jsou využity pouze přírodní barvy, veškerý nábytek je z masivního světlého dřeva a dodává prostoru vesnický charakter. Velká okna pouštějí do prostoru dostatek světla a nabízí úchvatné výhledy.

P.S. Navštivte veletrh vytápěcí, ventilační, klimatizační, měřící, regulační, sanitární a ekologické techniky, který se uskuteční 5. – 8. března 2024 v Praze. Volnou vstupenku zdarma si můžete stáhnout na tomto odkazu.


Vydáno dne:
07.06.2019

Photocredit: Martin Gardner

2

Rekonstrukce dřevostavbou – do staré stodoly vložili jeřábem novou dřevostavbu

Článek o tom, že od ruiny k moderní dřevostavbě vede krátká cesta... Číst více →Rekonstrukce bytu ušitá na míru modernímu muži

Rekonstrukce bytu v Sao Paulo je ukázkou toho, jak lze vytvořit originální a moderní bydlení na malém prostoru, které respektuje svého majitele... Číst více →Geometrický dům, který se nepřehřeje ani v horkém létě

Geometrický dům, který se ani v horkém létě nepřehřeje? To je Casa Dos Pieles na pobřeží Tichého oceánu... Číst více →Neuvěříte, kolik stojí tento malý dřevěný ekodomek

Bydlete pohodlně a kvalitně, ale přitom ekologicky a bez zbytečností. Třeba v malém dřevěném domku se zelenou střechou. Nyní si jej můžete pořídit za neuvěřitelnou cenu!.. Číst více →Pohádkový dům u kanadského jezera – co skrývá jeho šestnáct místností?

Fasáda je víc než doplněk stavby. Dřevěné obložení zcela změnilo vyznění projektu rodinného domu a učinilo z něj součást severské divočiny... Číst více →Idylický plážový domek jako stvořený pro romantiku

Kdo by nechtěl aspoň pár dní bydlet v krásném idylickém domečku na útesu nad pláží? Malá chatka v námořnickém stylu je jako stvořená pro romantiku... Číst více →Jak dostat do domu co nejvíce přirozeného světla?

Přirozené světlo pomáhá vytvářet pohodu a dobrou náladu. Jak ho ale dostat do domu co nejvíce? Podívejte se, jak na to jdou Dánové... Číst více →Jak vypadá dovolená na nejsušším místě planety?

Jak vypadají dřevostavby na jednom z nejsušších míst na světě? Podívejte se na projekt, který sází na udržitelnost a ekologické stavitelství... Číst více →Malebný domek na útesu láká romantiky

Malebný domek na vysokém útesu, ze kterého můžete pozorovat drsnou přírodu Cornwallu a užívat si chvilky ve dvou. Zní vám to lákavě?.. Číst více →Když je dům dokonale sehraný s okolní krajinou

Moderní dům do svého okolí dokonale zapadne, je organický, světlý a otevřený přírodě. A přesně takový je dům, o kterém je náš dnešní článek. Pojďte s námi na návštěvu... Číst více →