HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Dřevěný vesnický dům, který vznikl pouhou náhodou

Přísloví říkající, že všechno zlé je k něčemu dobré, zná každý z nás. I když ne vždy jsme ochotni s ním souhlasit. V některých případech ale platí dvojnásob. To je i případ manželského páru, který vlastnil starý dům na útesu. Rozhodli se jej zrekonstruovat a rozšířit. Přizvali k tomu architekty, kteří vypracovali návrh změny, ale než se k rekonstrukci přistoupilo, došlo v důsledku silných dešťů k velkému sesuvu půdy a dům se roztrhl na dvě části. Majitelé tak mohli mluvit o štěstí v neštěstí. Dům byl sice zbořený, ale naštěstí jej ještě nezačali rekonstruovat, takže nepřišli o žádné peníze.


Dům, který vznikl pouze díky sesuvu půdy, je celý obložený světlým dřevem
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Martin Gardner

Nový dům, ale tentokráte chráněný proti sesuvům půdy

Nakonec se manželé rozhodli na místě zbořeného domu postavit kompletně novou stavbu. Tentokráte už ale počítali s přírodními podmínkami, především nestabilním podložím, a celá stavba je vybudována pomocí vysoce vyspělé technologie, která ji stabilizuje a chrání. Dům stojí na vysokém útesu, z něhož shlíží na jižní pobřeží Velké Británie. Aby byl dům zajištěn proti případným budoucím přírodním katastrofám, pozvali architekti ke spolupráci inženýry. Ti navrhli integrovaný systém, který dokáže odolat i velkým sesuvům půdy.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Martin Gardner

Složitý systém vyrovná dům po případném sesuvu

Systém je založen na instalaci malých zdí do obrovské betonové lišty, která je zasazena pod domem. To bylo nezbytné pro vytvoření nastavitelného, jakoby raftového, konstrukčního rámu, ve kterém stěny absorbují jakékoliv pohyby půdy pod domem a kolem něj. Dojde-li k sesuvu půdy a následnému pohybu domu, mechanické zvedáky nainstalované pod rámem budou schopny stavbu znovu vyrovnat.

Design tradičního venkovského stavení

Přestože byl původní dům těžce poškozen sesuvem půdy, architekti dokázali využít jeho původní design venkovského stavení jako inspiraci pro nový dům. Vytvořili podlouhlou strukturu složenou ze čtyř různě vysokých částí, která je krásným příkladem moderního pojetí tradičního venkovského bydlení. Dům stojí na dřevěné terase a je celý obložený světlým modřínovým dřevem. Design domu, terasa i obložení mu umožňují splynout s okolní krajinou a nepůsobit v ní nijak rušivě.

Okna a terasy propojují dům s okolní přírodou

Z přední části, která vede k oceánu, má dům obrovská okna, která umožňují ze všech místností nádherné výhledy do krajiny. Okno v obývacím pokoji sahá od podlahy až ke stropu a skládá se ze tří částí, z nichž dvě je možné plně otevřít pomocí jejich zasunutí za třetí část. Zadní část domu je otočena k vysokému kopci. Stejně jako na přední straně je i tady terasa, na kterou se dá jít přímo z pokojů. Tato terasa je ale intimnější a poskytuje v horkých dnech nezbytný stín.

Čtyři části, každá má svůj účel

Celá stavba je rozdělena do čtyř různě velkých částí. Ta nejmenší propojuje levé a prostřední křídlo a je v ní umístěn vchod. Dlouhá chodba vede od vchodu do obývacího pokoje na straně jedné, na druhé ústí do levého křídla. Jedině levé křídlo je dvoupatrové a připomíná věž. V patře „věže“ je umístěna ložnice majitelů a obrovská koupelna s vanou i sprchovým koutem. V přízemí je pokoj syna s koupelnou. Prostřední křídlo je celé vyplněné velkým obývacím pokojem s kuchyní a jídelnou. Samostatné pravé křídlo je určeno pro hosty, proto jsou v něm tři samostatné pokoje a koupelna. Když není užíváno, může být uzavřeno dřevěnými okenicemi. Prohlédněte si toto zajímavé rozložení dispozice ve fotogalerii.

Jednoduchý, vzdušný interiér

Čistý, jednoduchý a vzdušný design určuje moderní interiér. V celém domě jsou využity pouze přírodní barvy, veškerý nábytek je z masivního světlého dřeva a dodává prostoru vesnický charakter. Velká okna pouštějí do prostoru dostatek světla a nabízí úchvatné výhledy.

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
07.06.2019

Photocredit: Martin Gardner

2

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE