HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Mimořádná stavba z recyklovaného dřeva a kamene připomíná procházku džunglí

Ze dřeva a lomového kamene vystavěli ve vietnamském městě Dong Van budovu, která připomíná skalní dóm. Kombinace bambusových střech a vertikální zeleně vedle hrubých kamenných stěn evokuje v návštěvnících procházku kaňony v džungli, které zničila nelegální těžba. Je v tom kus nostalgie, ale také poučení. Prohlédněte si tuto mimořádnou stavbu.


Labyrint z recyklovaného dřeva
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Nguyen TienThanh

Každý má své vlastní problémy. Například ve vietnamském městě Dong Van v provincii Ha Nam teď doplácí na dříve populární, leč nelegální byznys s těžbou lomového kamene. Ta tu neměla zrovna skrovné rozměry, a proto u v posledních dvou desetiletích došlo ke katastrofální destrukci životního prostředí. Z kdysi úchvatných skalisek Kem Trong zůstala vlastně jen mnohakilometrová sestava lomů. Jejich pravidelné profily teď lemují cestu v místech, kde dříve byla majestátní krajina „oživlých kamenů“.

Místo, kde už nezbyla příroda

V Dong Van si nakonec svou chybu uvědomili, ale jen prosté poznání tragického omylu už jim přírodu nenahradí. Nehledě na to, že jeden ilegální kamenolom vedle druhého představuje intenzivní zátěž pro životní prostředí. V lomech zůstala spousta těžebního náčiní, rozpadající se primitivní dřevěná stavení kameníků, halda fragmentů kameniva a odpadky. Bylo by snadné to nechat zarůst křovinami a předstírat, že se tu nikdy nic špatného nestalo. Ale v Dong Van už mají polovičatých řešení a chyb dost. A tak se rozhodli pro vcelku netradiční, ale o to sympatičtější krok. Prohlédněte si jejich zajímavý počin ve fotogalerii.

Vzpomínka i varování příštím generacím

Kromě toho, že bývalé lomy zbavili všech odpadků a vyčistili je od nepořádku, sesbíraný materiál využili při stavbě mimořádné komunitní stavby. Dá se říct, že dokonale zrecyklovali vše, co zůstalo po nelegální těžbě. Včetně dřevěných částí domků. Výstavbou dómu S-Space pak dokázali vytvořit cosi jako trvalou připomínku svého dříve pomýleného počínání, aby se pro příště podobných léček vyvarovali. A aby toho nebylo málo, tento dóm vybudovaný z kamene, oceli a dřeva je sestaven tak, aby lidem připomínal promrhanou krásu dnes zničených pěšin ve skalním bludišti Kem Trong. 

Mohlo by vás zajímat: Záhada indiánské metropole: pueblo je postaveno ze dřeva, které v poušti nikde neroste

Zachraňte kámen

Proč se toto dílo jmenuje S-Space? Prý je to zkratka, ve které písmeno S představuje zvolání „Save the Stone“, tedy „Zachraňte kámen“.  Projekt se veskrze snaží zvýšit povědomí široké veřejnosti o nekontrolované těžbě přírodních zdrojů. Protože ta stojí za ničeným dlouhé řady historických a kulturních památek včetně míst mimořádného významu pro životní prostředí.

„V posledních letech tu došlo k narušení rovnováhy mezi přírodními ekosystémy a člověkem,“ vysvětluje Doan Thanh Ha, vedoucí týmu designérů a architektů ze studia H&P Architects, které stavbu realizovalo. „A my si myslíme, že architektura nese na svých ramenou odpovědnost pro vytvoření nového prostředí, které bude společensko-kulturní a přírodní systém udržovat ve vzájemné harmonii.“

Umělý ekosystém ten pravý nenahradí

Architekti si skutečně dali záležet. Vytvářeli totiž přímo v srdci města kus nového umělého ekosystému, který klade stejný důraz na požadavky lidí i přírody. Sesbíraný lomový kámen vytváří nepravidelné stěny labyrintu, který tvoří oddělené místnosti. Je tu kavárna, čajovna i dětské hřiště. Pár míst k tichému posezení o samotě, ale také prostory vymezené pro početnější osazenstvo. Do toho bludiště pak vstupují místnosti zdánlivě prázdné a bez významu.

Mohlo by vás zajímat: Moderní knihovna postavená v tradičním stylu čínských dřevostaveb

Vítejte v labyrintu

Tak tomu ale není, jsou totiž zaplněny vegetací. Vodní rozprašovače v nich vytváří příjemnou chladivou mlhu, což v horký tropický den oceníte. Tyto zelené místnosti pak prostupují a oddělují prostory využívané lidmi. Pod bambusovou střechou a za rákosovými rohožemi je příjemný stín a nad hlavou tu máte listy rostlin. Opravdu, je to trochu podobné procházce v zalesněném skalním kaňonu. Nechybí ani malé vodopády, jezírka a vodní kaskády, které příjemný dojem podtrhují i akusticky.

Mohlo by vás zajímat: Video: Fascinující domy z bambusu


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
07.03.2019

Photocredit: Nguyen TienThanh

1

Vesnický dům v Chocově spojil kámen s dřevostavbou

Dřevostavba v Chocově stojí na původních kamenných základech. Uvnitř však překvapí krásnými detaily, které kombinují tradiční i moderní materiály.

Video: Stavba stromového domu v džungli

Podívejte se, jak v absolutní rovnováze s přírodou žijí domorodí obyvatelé džungle, kteří si svá obydlí budují vysoko v korunách stromů.

Chodící stromy: Divoká teorie není fikcí. Jak to dokážou?

Opravdu mohou stromy chodit? Zdá se, že za určitých podmínek to možné je. Podívejte se sami, co může palmu Socratea rozpohybovat.

Kvůli omezení prodeje růžového dřeva mají teď výrobci kytar problém

Regulace prodeje tropického dřeva likviduje světový byznys s hudebninami a ochraně pralesů přitom nepomáhá. Tuna palivového dřeva stojí asi tři tisíce korun, vzácné růžové dřevo z jihoamerických pralesů stokrát tolik! Není divu, že je po něm taková sháňka.

Jednoduchý domek pro jednoduchý rodinný život

Jednoduchý domek pro jednoduchý rodinný život: Místo na spaní, vaření, setkávání se. A kolem nádherná příroda, která láká k pobytu venku.

Když je dům dokonale sehraný s okolní krajinou

Moderní dům do svého okolí dokonale zapadne, je organický, světlý a otevřený přírodě. A přesně takový je dům, o kterém je náš dnešní článek. Pojďte s námi na návštěvu.

Knihovna v přírodním stylu pro klidné počtení – má jezírko a netradiční žaluzie

Čínu známe hlavně jako velmoc výroby levných produktů všeho druhu a jednu z nejlidnatějších zemí světa. Budete proto možná řekvapeni, jak vypadá jedna z místních knihoven.

Prozíravost majitelů zachránila nový dům před katastrofou

Když se dva sourozenci rozhodli postavit pro své rodiny společný dům, netušili, že jen o pár centimetrů unikne katastrofě.