HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jak vypadá chata pro aktivní rodinu? Jako čtyři chaty v jedné.

Norské architektonické studio Rever & Drage Architects vytvořilo chatu uprostřed drsných hor pro aktivní rodinu, která tráví hodně času v přírodě. V létě vyrážejí na vysokohorskou turistiku, v zimě lyžují. Mají hodně sportovního vybavení, a proto bylo jedním z jejich základních požadavků, aby chata byla nejenom dostatečně odolná vůči drsnému klimatu severských zim, ale aby zároveň poskytla dostatek prostoru pro odpočinek, převlékání oblečení po návratu z venku a ukládání všeho vybavení. Jak se architektům podařitlo toto zadání splnit se dozvíte v článku.


chata v přírodě
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Tom Auger

Tradiční skandinávské schéma i odolnost

Navržená chata se skládá ze čtyř různých druhů budov, materiálů a technik. Tímto způsobem byla koncipována jako jeden dům a zároveň čtyři samostatné jednotky. Využívá tradičního skandinávského schématu domu, který spojuje v řadě několik typů budov a materiálů podle jejich funkce, povětrnostních podmínek, kterým musí čelit a také jejich reprezentativnímu statusu.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Tom Auger

Z venku je to klasická klastrová farma, ve které jsou budovy s rozdílným účelem a různou konstrukcí pospojovány do jedné řady podle dominantního směru větru. Výsledkem je velmi robustní a odolná chata s vysokou kvalitou řemeslného zpracování, která je celá postavena z místního pevného a odolného dřeva.

Bude vás zajímat: Konstrukční systémy dřevostaveb 

Výběr odolných materiálů a konstrukce, která odpovídá terénu, poskytne chatě dlouhou životnost i v drsných povětrnostních podmínkách tohoto vysokohorského údolí. Budova je šitá na míru pro přechod mokrých turistů ze skleněné garáže přes prádelnu, koupelnu a kuchyň na měkkou pohovku u krbu s širokým panoramatickým oknem.

Nejdříve multifunkční garáž jako vchod pro výletníky

Na jedné straně začíná budova prosklenou garáží, která zároveň slouží jako komora, fitness, dílna a zimní zahrada. V této místnosti jsou očím návštěvníků vystaveny tradiční dřevěné spoje a je velmi dobře osvětlená. Zimní zahrada poskytuje scénický výhled na blízký vrchol Ryssdalsnebba na jižní straně.

Za dobrého počasí se dají otevřít dvoje dveře vedoucí na západ a východ, což obyvatelům poskytuje otevřený průchod z bezpečí chaty do okolní divočiny za dveřmi.

Poté obytná část a vchod pro návštěvy

Dům lineárně pokračuje velkou ložnicí a koupelnou, které se nacházejí v následující části. Ta obsahuje i prostornou kuchyň a je největší částí ze všech čtyř. Kuchyně je vzdušná a pohodlná s jídelním stolem a terasovými dveřmi na východ.

Na západě jsou do dřeva zapuštěna malá okna, která zajišťují denní světlo i výhled na příjezdovou cestu. Koupelna má stejný typ zapuštěných oken, aby umožnila přístup dennímu a odpolednímu slunci, aniž by byla příliš vystavena.

Obývací pokoj, který má vlastní samostatný vchod, má klenutý strop, výrazný krb a panoramatické okno, které nabízí úžasný výhled na malebnou krajinu. Nízká poloha okna zdůrazňuje, že je to prostor k posezení a relaxaci. Vchod je reprezentativní se štítem, který naznačuje, že se jedná o vchod pro návštěvy.

Vedle pokoje jsou dvě malé místnosti, které mohou fungovat buď jako další malé ložnice nebo místa k práci. Poslední část je pokryta zelenou střechou a je to flexibilní prostor, který lze použít jako další ložnici nebo jako soukromou pracovnu.

Čtyři různé styly, jedna barva

Nejsevernější část je v pozdně středověkém stylu z velké kulatiny, zatímco obývací pokoj je postaven s elegantnějšími klenbami z 19. století. Kuchyně je složena z tenčích, modernějších, čtvercových klád. Nejjižnější garáž je postavena místní technikou dřevěného rámování a plátována transparentním polykarbonátem.

I přes různost použitých materiálů je vzhled exteriéru chaty sjednocen jeho tmavě zelenou barvou a společným směrem sedlové střechy. Zároveň má každá jednostlivá část svůj vlastní charakter zdůrazněný technikou stavby a typem okna. Ze západní strany je individuální charakter jednotlivých dílů více zřejmý, zatímco na východní je dům jednotnější a více vypadá jako jeden celek.

Baví vás zajímavé architetonicky řešené stavby? Více jich najdete v sekci Architektura.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
16.07.2018

Photocredit: Tom Auger

2

Celoroční mobilní domy plní díru na trhu

Mobilní dřevostavby, čím jsou přelomové a jak řeší problémy dnešní doby?

Dřevěné chaty: Celoroční nebo víkendové?

Jaká specifika mají dřevěné chaty, které chcete obývat celoročně? A co jsou u víkendové dřevěné chaty vyhozené peníze? Odpovědi naleznete zde.

Maringotka k bydlení nebo jako chata: Za kolik je na prodej?

Maringotky k bydlení nebo jako chata jsou stále populární. Maringotka na prodej je možná za odvoz nebo i za statisíce. Jak se v nich bydlí? Dozvíte se zde.

Video: Stavba palisádového domu na Aljašce

Podívejte se, jak lze vyrobit víkendovou chatu palisádovým stylem. Není třeba mít partu dělníků, ale jen představu o tom co chcete dělat a 4 šikovné ruce.

Tiny House jako fenomén: Chytré bydlení, kde není ani centimetr navíc

Účelné bydlení ve vlastním domku, ale na minimální ploše. I tak by se dal charakterizovat fenomén tiny house. Co všechno se za tímto pojmem skrývá a jak se v malých domcích trvale bydlí?

Navštivte s námi minimalistický dům Gjovik House ve stylu dánského hygge

Útulnost a pohodlí ve spojení s drsnou norskou přírodou? Navštivte s námi minimalistický dům Gjovik House ve stylu dánského hygge.

Bezúdržbový dům, který vydrží všechny rozmary počasí

Dům s dlouhou životností, který není téměř potřeba udržovat, přestože je bičován studeným oceánem? Pojďte se na něj s námi podívat.

Návštěva víkendové dřevostavby v Posázaví: „Hledali jsme kontrast k životu ve městě.“

Podívejte se fotky moderní víkendové dřevostavby, která vyrostla v blízkosti Prahy u řeky Sázavy. V článku se dozvíte, s jakou filozofií majitelé chatu stavěli a jak celý proces probíhal.

Kontejnerové domy jako světový trend: Mají u nás budoucnost?

Domy postavené z námořních kontejnerů jsou levné, rychle postavené i ekologické. Obstojí však dům z kontejneru i v náročných českých podmínkách?

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 4: Konečně interiér

Náš domeček na kolečkách, který stavíme svépomocí, je pod střechou. V dnešním díle dokončíme práci v exteriéru a vrhneme se na vnitřek.