HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Starý hliněný dům z 19. století citlivě zmodernizovali. Z chlívku mají terasu

Starý hliněný dům z 19. století udržovala osvícená a odpovědná majitelka celá léta dle možností v dobrém stavu a bez dílčích nekoncepčích úprav. Dbala hlavně na to, aby do stavby nepronikala voda a zdržela se jakýchkoliv zásahů či oprav s použitím syntetických materiálů. V každém ohledu chtěla co nejvíce zachovat stavbě a místu původní ráz a genia loci.


Hliněný dům z 19. století
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Romana Fürnkranz (se souhlasem)

Modernizace hliněného domu

Noví majitelé chtěli přizpůsobit dům co nejcitlivěji současným nárokům na bydlení. Rekonstrukce byla pojata s respektem k historii a kvalitě stavební substance, kterou naštěstí nezničily žádné neodborné renovace. Nejzávažnější zásah byl provedený do světelných poměrů. Malá okna byla přestavěna na dveře k terase a vytvořením dodatečných otvorů vznikly nové vztahy mezi místnostmi. Do staticky stavby se nijak nezasahovalo.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Romana Fürnkranz (se souhlasem)

Historie domu zůstala zachována

Citlivá a současně velkorysá proměna starého stavení na moderní rodinný dům se dá rozeznat až při vstupu na úzký dvorek. Historie domu je všudypřítomná – stará omítka, původní krytina z bobrovek nebo stará špaletová okna, která směrem do dvorku částečně zůstala. Uvnitř domu byly zachovány podlahydřevěné stropní trámy s bedněním. Prolínají se s novými elementy jako sanitární místnosti, dřevěné dělicí stěny a nové otvory do obvodových stěn, kterými proudí do interiéru mnohem více světla.

Výběr materiálů a povrchových úprav se řídil historií domu. Tradiční dřevo, hlína a vápno jsou i u nových částí bez povrchové úpravy, aby se neomezila difuzní otevřenost a regulace vlhkosti. Přírodní materiály můžou tak naplno předvést své přednosti, kterými novým uživatelům poskytují zdravé vnitřní prostředí a splňují i aspekty udržitelné výstavby.

Z chlívku má rodina novou terasu

Dřívější volně stojící dílna v zadní části dvorku je přeměněná na otevřenou překrytou terasu. Střecha a stěny se zachovaly, vytvořily se jen nové otvory, které umožňují výhledy do okolní pahorkaté krajiny s vinohrady. Prostor terasy bezprostředně navazuje na dům, v chladných dnech se vytápí kamny na dřevo.

„Transformace staré stavby s respektováním jejích kvalitních zdrojů a předností je snad nejnapínavějším aspektem u využívání stávajících staveb, které považuji za centrální úkol v architektuře v budoucnosti,“ uvedl autor rekonstrukce architekt Andi Breuss a doplňuje:

„Uvedeným způsobem jsme z malého statku, který vznikl z hořké bídy z „nejprimitivnějších“ materiálů – tedy z těch, co byly k dispozici na pozemku – vytvořili dům, který si dovoluji pojmenovat novým luxusem: ekologický, zdravý, blahodárný pro tělo a smyslný.“

Přistavěná stavba je s domem z 19. století v harmonii

Staré dílenské prostory v dezolátním stavu a sklad byly s výjimkou 60 cm tlustých hliněných stěn odstraněny a nahrazeny novou dřevostavbou s otevřeným podkrovím a nádhernými výhledy do pahorků vinohradů. Podlouhlá původní střecha se starou krytinou přesahuje nad novou část, která jakoby byla vetkaná do staré substance. Na tento účel se vyhledaly a zabudovaly další staré střešní tašky.

„Podobné staré hliněné domy vyjadřují velmi silně kulturní identitu vesnic v oblasti rakouského Weinviertlu. Když je budeme pečlivě a citlivě transformovat, budou tu dál a budou vyprávět, resp. předávat dál jejich historii a příběhy lidí, kteří zde bydleli. Noví obyvatelé, kteří vnímají v těchto domech kulturní hodnotu, umožňují v procesu transformace kulturního a sociálního života ve venkovském prostoru uplatňovat nové vize a aspekty v zrcadle stávající kultury,“ uzavírá architekt.

Podívejte se na fotografie v naší galerii. Modernizace, která byla provedena, je až neuvěřitelná. Zároveň je tato stavba součástí Ročenky dřevostaveb 2022, kterou vydává Salon dřevostaveb.

Rakouský architekt Andi Breuss původem z Feldkirchu tvoří architektonické prostory a objekty, které naplňují požadavky uživatelů. Přirozená vůně, haptická smyslnost, stejně jako zdravé, na tělo blahodárně působící klima při použití přírodních materiálů, jsou pro tohoto architekta typické. Usiluje, aby povrchy rozptylovaly světlo a ponořovaly uživatele a architekturu do teplého hezkého světla.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
24.03.2022

Photocredit: Romana Fürnkranz (se souhlasem)

1

Vesnický dům v Chocově spojil kámen s dřevostavbou

Dřevostavba v Chocově stojí na původních kamenných základech. Uvnitř však překvapí krásnými detaily, které kombinují tradiční i moderní materiály.

Jak udělat z prasečího chlívku dokonalou venkovskou chalupu

Dokonalá venkovská chalupa, která vznikla z prasečího chlívku. Nevěříte? Pojďte se s námi přesvědčit, že i taková proměna je možná.

Věž Kalich v Litoměřicích prochází unikátní rekonstrukcí. Ta zahrnuje i tradiční plavení dříví

Podívejte se na unikátní rekonstrukci dřevěné věže domu Kalich v Litoměřicích, při které byly použity tradiční postupy ze 16. století.

Dřevostavba se zelenou střechou zateplená pomocí slámy a omítnuta hlínou

V dnešním článku jsme si pro vás připravili přírodní dřevostavbu, která na první pohled dokonale splývá se svým okolím. Podívejte se, jak vznikala krok za krokem.

Rekonstrukce bytu s překvapením – nešikovně řešený prostor fantasticky přebudovali na oázu klidu

Rekonstrukce s překvapením, tak by se dal nazvat projekt přestavby starého a dispozičně nešikovně řešeného bytu ve velkoměstě. Výsledek je fantastický.

Vnuk zrekonstruoval dům, který před lety postavil jeho dědeček

Prohlédněte si zajímavě zrekonstruovanou rezidenci s unikátními arkýřovými okny. Dům se pyšní krásnými výhledy a vlastním barem.

Přeměnili 90letý dům na vícegenerační bydlení. Tchýni šoupli do garáže

Trápí vás bydlení? Nevíte jak našetřit na dům? A zvážili jste už vícegenerační bydlení?

Rodinný dům zasadili 75 cm do země. Netradiční nápad má dokonalý výsledek

Dřevostavba, která je zasazená 75 cm do země, ukrývá krásný interiér. Nakoukněte s námi dovnitř a podívejte se na moderní průchozí pokoje i vhodně řešené úložné prostory.