HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Mladý pár si postavil chatu pouze s pomocí přátel

Většina obyvatel měst hledá ve svém volném čase místo, kde by si mohli v klidu odpočinout od dopravy, davů lidí, hluku města a znečištěného vzduchu. Někteří sednou do auta a vyrazí na výlet do přírody, jiní vyjedou na chatu či chalupu, kterou si poblíž města koupili. Také kalifornský pár Molly a Jeff chtěli mít své místo, kde by si mohli odpočinout od městského života. Zároveň si ale přáli trávit co nejvíce volného času s přáteli. Rozhodli se tedy s jejich pomocí vybudovat místo, kde se budou moct pravidelně setkávat a užívat si přírody a společnosti.


Tuto chatu si postavili sami pouze s pomocí přátel
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Jeffrey Waldman

Bez zkušeností, pouze s nadšením, vybudovali krásné místo k relaxaci

Před dvěma lety si pár zakoupil zalesněný pozemek v Santa Cruz Mountains a začal systematicky budovat to, čemu sami majitelé říkají místo pro setkávání s přáteli. Během těchto dvou let pár a několik jejich přátel dokázali na úplně nedotčeném pozemku postavit chatu a další přídavné stavby. Nejdříve vyčistili a upravili pozemek, ale ty největší stromy nechali na svém místě a stavby byly postaveny kolem nich. Prohlédněte si domek i jeho okolí v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Jeffrey Waldman

Co všechno na pozemku najdeme?

Základem projektu je chata spolu se třemi terasami. Dále na pozemku už stojí malý domeček, který slouží jako toaleta, velký dřevěný sud s horkou vodou a vyhříváním na dřevo, pavilon s venkovní kuchyní a posezením a venkovní sprcha s horkou vodou. Zajímavé je, že ani jeden z lidí, kteří se stavby účastnili, neměl nejmenší zkušenosti s výstavbou domu či chaty, ani s navrhováním, plánováním či designem. Přesto se jim díky nadšení, vytrvalosti a trpělivosti podařilo postavit krásné místo k setkávání se s přáteli.

Příjemná a vyhřívaná toaleta jako první část projektu

Po vyčištění pozemku a jeho úpravě jako první postavili stylový minidomek vyhřívaný a osvětlený pomocí solárních panelů. Minidomek slouží jako koupelna a toaleta. Je to kostka o rozměrech 3 x 3 metry, obložená cedrovým dřevem a částečně natřená na černo. Barva zároveň chrání dřevo před náročným přímořským podnebím. Zůstal volně postavený na zemi, takže se dá v případě potřeby kdykoliv kamkoliv přestěhovat. Stavba této malé budovy byla prvním kontaktem Jeffa a Molly s navrhováním a výstavbou obydlí. Celé si ho naplánovali v softwaru SketchUp, který je zdarma dostupný na internetu. Po této pozitivní zkušenosti se už mohli vrhnout na další části projektu.

Tři terasy v korunách stromů, venkovní sprcha a dřevěný sud

Dalším krokem byla výstavba tří teras v korunách stromů. Nacházejí se ve výšce 4,5 až 6 metrů a ty vyšší jsou dostupné pouze po žebříku. Na nejnižší vedou schody vyrobené ze dřeva za bouřky spadlého stromu. Terasy jsou vyrobeny z místního červeného cedru a ukotveny na silných zdravých stromech, které stály na pozemku. Na nejnižší stojí dřevěný sud na horkou vodu. Je postavená tak, aby unesla více jak 2 tuny vody a až 20 lidí. Do sudu se vejde až 5 lidí. Na prostřední terase je umístěna venkovní sprcha s teplou vodou. Ze tří stran je uzavřená a dostupná po 4,5 metru vysokém žebříku. Osvětlená je pomocí solárního panelu. Nejvyšší terasa slouží jako vyhlídka. Prohlédněte si je datailně všechny tři ve fotogalerii.

Pavilon s kuchyní a nakonec chata

Ještě než začali stavět samotnou chatu, vybudovali velký prostorný přístřešek, kterému říkají pavilon. Jedná se o otevřenou kuchyň s vařičem na propan-butan. Má průhlednou střechu, která propouští dostatek světla. Uvnitř je i velký kuchyňský stůl s židlemi. Pavilon sloužil jako ústřední místo setkávání a zároveň skladiště věcí před postavením chaty. Po dokončení chaty se většina věcí přesunula do ní. Celá chata je velmi úsporně postavena. Například veškerá okna a dveře byly zachráněny z různých staveb a renovovány stejně jako ty největší silné trámy. Podlaha a obložení je uděláno z menších stromů, které rostly na místě. Byly vybrány problematické stromy a nebo staré, ze kterých se vyřezal ještě zdravý střed. Byl také použit veškerý materiál, který zbyl z předchozích staveb.

Jeff a Molly plánují další zvelebování místa

Na pozemku už stojí velké ohniště, terč na lukostřelbu a vrhání sekery, houpačky mezi stromy a několik dalších menších teras v korunách stromů. Ale Jeff a Molly ještě neskončili, už plánují další rozšiřování. Chtěli by ještě postavit malou chatku pro hosty a také treehouse. 

p.s. Zajímají vás novinky z oblasti stavby, rekonstrukce a bydlení? Přijďte se inspirovat na Stavební veletrh ONLINE, který začíná již zítra. Vstupenku si můžete zatím registrovat zdarma, jejich počet je však omezen.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
11.01.2019

13 -10

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE