HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Mladý pár si postavil chatu pouze s pomocí přátel

Většina obyvatel měst hledá ve svém volném čase místo, kde by si mohli v klidu odpočinout od dopravy, davů lidí, hluku města a znečištěného vzduchu. Někteří sednou do auta a vyrazí na výlet do přírody, jiní vyjedou na chatu či chalupu, kterou si poblíž města koupili. Také kalifornský pár Molly a Jeff chtěli mít své místo, kde by si mohli odpočinout od městského života. Zároveň si ale přáli trávit co nejvíce volného času s přáteli. Rozhodli se tedy s jejich pomocí vybudovat místo, kde se budou moct pravidelně setkávat a užívat si přírody a společnosti.


Tuto chatu si postavili sami pouze s pomocí přátel
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Jeffrey Waldman

Bez zkušeností, pouze s nadšením, vybudovali krásné místo k relaxaci

Před dvěma lety si pár zakoupil zalesněný pozemek v Santa Cruz Mountains a začal systematicky budovat to, čemu sami majitelé říkají místo pro setkávání s přáteli. Během těchto dvou let pár a několik jejich přátel dokázali na úplně nedotčeném pozemku postavit chatu a další přídavné stavby. Nejdříve vyčistili a upravili pozemek, ale ty největší stromy nechali na svém místě a stavby byly postaveny kolem nich. Prohlédněte si domek i jeho okolí v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Jeffrey Waldman

Co všechno na pozemku najdeme?

Základem projektu je chata spolu se třemi terasami. Dále na pozemku už stojí malý domeček, který slouží jako toaleta, velký dřevěný sud s horkou vodou a vyhříváním na dřevo, pavilon s venkovní kuchyní a posezením a venkovní sprcha s horkou vodou. Zajímavé je, že ani jeden z lidí, kteří se stavby účastnili, neměl nejmenší zkušenosti s výstavbou domu či chaty, ani s navrhováním, plánováním či designem. Přesto se jim díky nadšení, vytrvalosti a trpělivosti podařilo postavit krásné místo k setkávání se s přáteli.

Příjemná a vyhřívaná toaleta jako první část projektu

Po vyčištění pozemku a jeho úpravě jako první postavili stylový minidomek vyhřívaný a osvětlený pomocí solárních panelů. Minidomek slouží jako koupelna a toaleta. Je to kostka o rozměrech 3 x 3 metry, obložená cedrovým dřevem a částečně natřená na černo. Barva zároveň chrání dřevo před náročným přímořským podnebím. Zůstal volně postavený na zemi, takže se dá v případě potřeby kdykoliv kamkoliv přestěhovat. Stavba této malé budovy byla prvním kontaktem Jeffa a Molly s navrhováním a výstavbou obydlí. Celé si ho naplánovali v softwaru SketchUp, který je zdarma dostupný na internetu. Po této pozitivní zkušenosti se už mohli vrhnout na další části projektu.

Tři terasy v korunách stromů, venkovní sprcha a dřevěný sud

Dalším krokem byla výstavba tří teras v korunách stromů. Nacházejí se ve výšce 4,5 až 6 metrů a ty vyšší jsou dostupné pouze po žebříku. Na nejnižší vedou schody vyrobené ze dřeva za bouřky spadlého stromu. Terasy jsou vyrobeny z místního červeného cedru a ukotveny na silných zdravých stromech, které stály na pozemku. Na nejnižší stojí dřevěný sud na horkou vodu. Je postavená tak, aby unesla více jak 2 tuny vody a až 20 lidí. Do sudu se vejde až 5 lidí. Na prostřední terase je umístěna venkovní sprcha s teplou vodou. Ze tří stran je uzavřená a dostupná po 4,5 metru vysokém žebříku. Osvětlená je pomocí solárního panelu. Nejvyšší terasa slouží jako vyhlídka. Prohlédněte si je datailně všechny tři ve fotogalerii.

Pavilon s kuchyní a nakonec chata

Ještě než začali stavět samotnou chatu, vybudovali velký prostorný přístřešek, kterému říkají pavilon. Jedná se o otevřenou kuchyň s vařičem na propan-butan. Má průhlednou střechu, která propouští dostatek světla. Uvnitř je i velký kuchyňský stůl s židlemi. Pavilon sloužil jako ústřední místo setkávání a zároveň skladiště věcí před postavením chaty. Po dokončení chaty se většina věcí přesunula do ní. Celá chata je velmi úsporně postavena. Například veškerá okna a dveře byly zachráněny z různých staveb a renovovány stejně jako ty největší silné trámy. Podlaha a obložení je uděláno z menších stromů, které rostly na místě. Byly vybrány problematické stromy a nebo staré, ze kterých se vyřezal ještě zdravý střed. Byl také použit veškerý materiál, který zbyl z předchozích staveb.

Jeff a Molly plánují další zvelebování místa

Na pozemku už stojí velké ohniště, terč na lukostřelbu a vrhání sekery, houpačky mezi stromy a několik dalších menších teras v korunách stromů. Ale Jeff a Molly ještě neskončili, už plánují další rozšiřování. Chtěli by ještě postavit malou chatku pro hosty a také treehouse. 

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
11.01.2019

Photocredit: Jeffrey Waldman

14

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE