HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Mladý pár si postavil chatu pouze s pomocí přátel

Většina obyvatel měst hledá ve svém volném čase místo, kde by si mohli v klidu odpočinout od dopravy, davů lidí, hluku města a znečištěného vzduchu. Někteří sednou do auta a vyrazí na výlet do přírody, jiní vyjedou na chatu či chalupu, kterou si poblíž města koupili. Také kalifornský pár Molly a Jeff chtěli mít své místo, kde by si mohli odpočinout od městského života. Zároveň si ale přáli trávit co nejvíce volného času s přáteli. Rozhodli se tedy s jejich pomocí vybudovat místo, kde se budou moct pravidelně setkávat a užívat si přírody a společnosti.


Tuto chatu si postavili sami pouze s pomocí přátel
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Jeffrey Waldman

Bez zkušeností, pouze s nadšením, vybudovali krásné místo k relaxaci

Před dvěma lety si pár zakoupil zalesněný pozemek v Santa Cruz Mountains a začal systematicky budovat to, čemu sami majitelé říkají místo pro setkávání s přáteli. Během těchto dvou let pár a několik jejich přátel dokázali na úplně nedotčeném pozemku postavit chatu a další přídavné stavby. Nejdříve vyčistili a upravili pozemek, ale ty největší stromy nechali na svém místě a stavby byly postaveny kolem nich. Prohlédněte si domek i jeho okolí v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Jeffrey Waldman

Co všechno na pozemku najdeme?

Základem projektu je chata spolu se třemi terasami. Dále na pozemku už stojí malý domeček, který slouží jako toaleta, velký dřevěný sud s horkou vodou a vyhříváním na dřevo, pavilon s venkovní kuchyní a posezením a venkovní sprcha s horkou vodou. Zajímavé je, že ani jeden z lidí, kteří se stavby účastnili, neměl nejmenší zkušenosti s výstavbou domu či chaty, ani s navrhováním, plánováním či designem. Přesto se jim díky nadšení, vytrvalosti a trpělivosti podařilo postavit krásné místo k setkávání se s přáteli.

Příjemná a vyhřívaná toaleta jako první část projektu

Po vyčištění pozemku a jeho úpravě jako první postavili stylový minidomek vyhřívaný a osvětlený pomocí solárních panelů. Minidomek slouží jako koupelna a toaleta. Je to kostka o rozměrech 3 x 3 metry, obložená cedrovým dřevem a částečně natřená na černo. Barva zároveň chrání dřevo před náročným přímořským podnebím. Zůstal volně postavený na zemi, takže se dá v případě potřeby kdykoliv kamkoliv přestěhovat. Stavba této malé budovy byla prvním kontaktem Jeffa a Molly s navrhováním a výstavbou obydlí. Celé si ho naplánovali v softwaru SketchUp, který je zdarma dostupný na internetu. Po této pozitivní zkušenosti se už mohli vrhnout na další části projektu.

Tři terasy v korunách stromů, venkovní sprcha a dřevěný sud

Dalším krokem byla výstavba tří teras v korunách stromů. Nacházejí se ve výšce 4,5 až 6 metrů a ty vyšší jsou dostupné pouze po žebříku. Na nejnižší vedou schody vyrobené ze dřeva za bouřky spadlého stromu. Terasy jsou vyrobeny z místního červeného cedru a ukotveny na silných zdravých stromech, které stály na pozemku. Na nejnižší stojí dřevěný sud na horkou vodu. Je postavená tak, aby unesla více jak 2 tuny vody a až 20 lidí. Do sudu se vejde až 5 lidí. Na prostřední terase je umístěna venkovní sprcha s teplou vodou. Ze tří stran je uzavřená a dostupná po 4,5 metru vysokém žebříku. Osvětlená je pomocí solárního panelu. Nejvyšší terasa slouží jako vyhlídka. Prohlédněte si je datailně všechny tři ve fotogalerii.

Pavilon s kuchyní a nakonec chata

Ještě než začali stavět samotnou chatu, vybudovali velký prostorný přístřešek, kterému říkají pavilon. Jedná se o otevřenou kuchyň s vařičem na propan-butan. Má průhlednou střechu, která propouští dostatek světla. Uvnitř je i velký kuchyňský stůl s židlemi. Pavilon sloužil jako ústřední místo setkávání a zároveň skladiště věcí před postavením chaty. Po dokončení chaty se většina věcí přesunula do ní. Celá chata je velmi úsporně postavena. Například veškerá okna a dveře byly zachráněny z různých staveb a renovovány stejně jako ty největší silné trámy. Podlaha a obložení je uděláno z menších stromů, které rostly na místě. Byly vybrány problematické stromy a nebo staré, ze kterých se vyřezal ještě zdravý střed. Byl také použit veškerý materiál, který zbyl z předchozích staveb.

Jeff a Molly plánují další zvelebování místa

Na pozemku už stojí velké ohniště, terč na lukostřelbu a vrhání sekery, houpačky mezi stromy a několik dalších menších teras v korunách stromů. Ale Jeff a Molly ještě neskončili, už plánují další rozšiřování. Chtěli by ještě postavit malou chatku pro hosty a také treehouse. 

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
11.01.2019

Photocredit: Jeffrey Waldman

17

Nejvyšší dřevostavba světa byla postavena svépomocí

Nejvyšší dřevostavbu světa jste mohli hledat v ruském městě Arkangelsk a našli byste ho celkem jednoduše. S výškou 44 metrů, 13 pater byl nepřehlédnutelnou dominantou města.

Dřevostavba svépomocí: Úskalí, o kterých možná nevíte

Napadla vás tato myšlenka? V tom případě si přečtěte tento článek.

Dům převzali „na dokončení“ a finišovali svépomocí

Montovaný bungalov byl postaven během pár podzimních dní ve variantě „na dokončení“. Co všechno majitele čekalo a jak si s tím poradili, se dozvíte v této redakční návštěvě.

Téměř svépomocí si postavili moderní roubenku u Brna

Roubenka nemusí vždy vypadat jako chalupa z hor. Roubenka je i moderní rodinný dům. V rozhovoru se dočtete, jak ji lze postavit svépomocí.

Dřevostavba svépomocí: Kolik opravdu stojí a kde můžete ušetřit?

Stavět dům vlastníma rukama může ušetřit peníze, ale přidat na starostech. Jaké fáze stavby si pohlídat a na co si při stavbě dát pozor?

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 3: Od stěn po střechu

Třetí díl našeho seriálu o stavbě mobilního domku je tady. Máme připravený podvozek a náš tiny house může začít růst do výšky.

Minidomek pro mladý bezdětný pár, který miluje outdorové sporty

Milujete sport a domů si chodíte především jen odpočinout? Postavte si minidomek jako mladý pár outdoorových sportovců.

Domek pro muže, který si plní svoje dětské sny

Mít tajný skrytý domek na stromě, do kterého se dá dostat jen po žebříku, to je sen nejednoho kluka. Jak to ale vypadá, když si takový sen splní dospělý muž?

Nejlepší bazén na zahradu? 6 metrů dlouhý zapuštěný ovál

V zahradě u dřevostavby nesmí chybět bazén. Jaký ale vybrat, abyste byli spokojení? Pomůže vám náš bazénový průvodce.

Dřevěná renesance: Úžasný milánský pavilon z 12 tun dřeva

Pavilon vytvořený z pravidelných dřevěných hranolů váží dohromady 12 tun, ale je vybaven nevšední lehkostí. Prohlédněte si tuto netradiční dřevěnou konstrukci.