HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Stylový dřevěný dům na jihotyrolském jezeře slouží k netradičnímu účelu

Idylické jezero Völser Weiher v Jižním Tyrolsku se může pyšnit výjimečnou dřevěnou stavbou sloužící k netradičnímu účelu. Tvůrcům se zde podařilo spojit moderní design s místní tradiční architekturou a to vše propojit s okolní přírodou. Na stylový dům na jezeře jsou tam místní velmi pyšní. Prohlédněte si ho s námi také.


Dům na jezeře slouží
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Alex Filz, Noa architects

Nadmořská výška tisíc metrů, svěží modřínové lesy, horské prostředí a průzračná voda jezera Völser Weiher. To vše tvoří jedinečnou atmosféru místa, kam míří místní lidé i turisté za odpočinkem, relaxací a volnočasovými aktivitami.

Nedaleká obec Völs se rozhodla dlouhodobě oblíbený prostor ještě oživit a namísto starého nefunkčního stavení vytvořila na místě velmi atraktivní zázemí pro plavce – dřevěnou chatu s veřejnými šatnami, hygienickým zařízeními a restaurací, která doplnila okolní malebné prostředí.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Alex Filz, Noa architects, Alex Filz, společnost Noa

Hlavní prostor slouží jako bistro

Architekti ze společnosti Noa si s návrhem opravdu vyhráli a vytvořili v podstatě dva oddělené prostory. Hlavní budova slouží jako nové a moderní bistro s klasickou sedlovou střechou a obsahuje uzavřené zázemí a částečně otevřenou kuchyň s prodejním pultem, kde si mohou návštěvníci objednat jídlo či pití. Prostor se pak rozšiřuje na otevřenou lodžii a terasu s úžasným výhledem na vodní hladinu. Odtud se také volně prochází do části určené pro koupání. Lepší představu o celé stavbě získáte díky naší fotogalerii.

Další část tvoří zázemí pro sportovce

Druhá polovina stavby je v podstatě samostatným prostorem napojeným na občerstvení a má především veřejnou funkci. Najdete zde sanitární zařízení a šatny pro sportovce, ať už plavce nebo v zimě i bruslaře. V centru zařízení je malé otevřené atrium se šatnami pro hosty a skříňkami speciálně vyrobenými místními řemeslnými podniky.

Ve veřejně přístupných prostorách byly použity unikátní pryskyřičné stěrky, které vydrží jak opotřebení bruslí, tak i zajistí bezpečnost na mokré podlaze. Navíc do materiálu byly vytlačeny tradiční vzory jihotyrolských krajek, čímž vznikl speciální 3D efekt. Využití různých odstínů zelené barvy pak navozuje dojem pokračování přírody. Obě stavební části dohromady tvoří architektonicky harmonický a funkční celek, na nějž je radost pohledět.

Jasmínová stěna šaten

Zatímco hlavní budova je jakýmsi dominantní prvkem působícím poměrně tradičním dojmem a je velikostně zhruba stejná jako původní kiosek, druhá část je pak opticky méně výrazná a je opatřená dřevěnou rámovou konstrukcí sloužící také jako vodítko pro popínavé rostliny. Mimochodem budova je osázená rychle rostoucím jasmínem, takže šatny se za chvíli zcela ztratí v zeleni.

Když architekt myslí na prostředí

Opravdovou jedinečnost ale celé stavbě samozřejmě dodává okolní prostředí – hladina jezera, les a hory. I to je důvodem toho, že fasáda stavby je z neopracovaného modřínového dřeva, které bude ponecháno přirozenému vlivu prostředí a postupem času tak zešedne.

Nově postavená mola ke koupání jsou vyrobena ze dřeva z okolních lesů a zajímavě se rozvětvují po hladině jezera. Každý prvek stavby tu má zkrátka svůj smysl a snaží se krom udržení kvality taky zodpovědně a opatrně zacházet s okolním prostředím. 

Díky tomu všemu si návštěvníci areálu mohou skvěle odpočinout a odnést si domů nejen zážitek z pobytu v přírodě, ale i silný dojem z unikátní a promyšlené stavby zajišťující pohodlí.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
22.03.2021

Photocredit: Alex Filz, Noa architects

0

Fotogalerie: Lávky a mosty, ze kterých se vám zatají dech

Mosty a lávky různou konstrukcí překonávají řeky, jezera i propasti. Podívejte se na galerii mostů a lávek z celého světa, které vás dostanou svou neuvěřitelnou expozicí.

Dům, který se vlní jako řeka

Dům, který se dokonale přizpůsobí terénu a časem úplně splyne s okolní přírodou. To je dům na břehu kanadského jezera Lac Gernier.

Pohádkový dům u kanadského jezera – co skrývá jeho šestnáct místností?

Fasáda je víc než doplněk stavby. Dřevěné obložení zcela změnilo vyznění projektu rodinného domu a učinilo z něj součást severské divočiny.

Jednoduchost, skromnost a tradice – tři základní vlastnosti finského domku

Jak vypadá jednoduchý, skromný a trvale udržitelný domek, který je postavený v souladu s tradicemi finské architektury a ctí okolní krajinu?

Proměna rozpadlé jihotyrolské stodoly v úžasný penzion s duší

Prohlédněte si dokonalou proměnu staré zničené venkovské stodoly na stylové apartmány v jihotyrolské vesnici Nals. Zasloužila se o ni mladičká a usměvavá Judith, dcera majitele zdejší farmy.

Ideální místo pro trávení léta: dům u jezera, který miluje slunce

Letní domy nejsou ve Švédsku ničím neobvyklým. Podívejte se však na jeden, který si letní slunce vychutnává každým douškem.

Karel se ženou si postavili vysněnou dřevostavbu v krásné přírodě Tyrolska

Karel se v Tyrolsku zamiloval do své ženy i zdejší přírody. Přečtěte si rozhovor o jeho životě ve vysněné dřevostavbě s dechberoucím výhledem na okolní hory.

Ze staré loděnice se stala elegantní chata. Stojí na ostrově uprostřed jezera

Navštivte s námi tajemnou chatu, která stojí na opuštěném ostrově uprostřed kanadského jezera. Z původní loděnice tu majitelé s pomocí architektů vykouzlili překrásné, romantické místo.

Vymazlený jihotyrolský rodinný dům s jedinečnou duší alpské stodoly

Nakoukněte s námi do domu, který kombinuje prvky tradiční alpské architektury a nejmodernějšího designu. Tento kontrast vás dostane.

Stavba, která v sobě nese spirit známého regionu. Poznejte kterého

Může dům vystihnout celou podstatu regionu? Tato zajímavá stavba to dokázala. Podívejte se jak.