HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jednoduchost, skromnost a tradice – tři základní vlastnosti finského domku

Jednoduchost a skromnost byla vždycky doménou finské architektury. Většina domků je ze dřeva, nevyznačují se žádnými excesy a na první pohled dokonale zapadnou do okolní krajiny. Finové si váží místních zdrojů, milují svoji přírodu a snaží se žít v souladu s ní. Se svými obydlími příliš neexperimentují, drží se tradiční architektury, a přesto jsou jejich domky plné pohody a komfortu. Jak tohle dokážou? Pojďte s námi na výlet do Finska, kde navštívíme jednu z těchto dokonalých tradičních staveb a možná nalezneme odpověď. Prohlédněte si famózní fotky stavby.


Domek na břehu finského jezera
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Kuvio Architectural Photography

Autentičnost, jednoduchost, lokálnost a udržitelnost

Náš domek se nachází v Tenale, přibližně 100 km západně od finského hlavního města Helsinki. Stojí v tradiční venkovské krajině na břehu malého jezera. Parcela byla původně starým polem, které bylo součástí pozemků, jež rodina vlastní už po generace. 

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Kuvio Architectural Photography, Mathias Nyström

Architektonický styl domu je založen na charakteristice a kulturním kontextu daného místa. Základními cíli projektu byla autentičnost, jednoduchost, lokálnost a udržitelnost. Tvar budovy je naprosto jednoduchý – obdélník se sedlovou střechou, který přirozeně sedí v krajině otevřeného pole. Jeho jednoduchost a zřejmá skromnost se blíží lidové architektuře, aniž by působila jako špatná napodobenina. Více ve fotogalerii.

Sedm druhů dřeva

Dům je oslavou dřeva. Stavitelé na něj totiž použili rovnou sedm různých druhů lokálního dřeva. Na rozdíl od okolní architektury však dům u jezera kombinuje upravené a neupravené dřevo pro vysoce texturní vzhled, který doplňuje okolní krajinu.

Nosná konstrukce z masivního dřeva je interpretací stavebních tradic běžněji viditelných v regionech okolo Baltského moře. Strukturu dřevěného rámu můžete znát třeba z Německa pod názvem Fachwerkhaus. Konstrukční rám je tvořen 250 mm širokými kládami pocházejícími z místně pěstovaných smrků a ošetřenými bíle tónovaným olejem. Opírá se o dubové lišty, které leží na tvárnicích.

Na fasády byly použity neupravené osikové desky o rozměrech 32x150 mm a vnitřní stěny a stropy mají panelové obložení z černé olše ve třech různých šířkách. Některé z těchto panelů jsou ošetřeny bílým olejem, zatímco jiné jsou ponechány bez ošetření. Podlahy a schody jsou z borovice pocházející z nedalekého lesa.

Veškeré dřevo bylo zpracováno malými místními pilami. Dub, dubová dýha a modřín byly použity na na míru vyrobený nábytek, zatímco z borovice byla vyrobena okna, dveře a skryté rámové konstrukce. Také terasa je vytvořena z dřeva místní borovice. Okapy byly integrovány za obklad fasády. Jelikož je dům postavený celý ze dřeva a izolovaný izolací ze lnu a recyklovaného papíru, umožňuje difúzi vodních par.

Iluze velkého prostoru díky pár trikům

Za svůj příjemný a útulný charakter vděčí dům hlavně použitému dřevu a dostatku světla v interiéru. Interiér působí velmi přirozeně. Je rozdělen do dvou částí – soukromých a společných prostor. Vchod funguje jako rozdělovací osa, protože je to primární přístup do obou částí po jeho stranách.

Obývací pokoj a kuchyň zabírají téměr polovinu ze 157 metrů čtverečných podlahové plochy a v kombinaci s podkrovím působí velmi otevřeně. Soukromější pokoje jsou potom umístěny mimo hlavní pohled od vchodu a díky své orientaci zachycují ranní sluneční paprsky.

Všechny obytné prostory mají výhled na blízké jezero a použití posunovacích dveří, sjednocených podlahových ploch a obrovských oken dávají iluzi, že dům se zdá mnohem prostornější, než ve skutečnosti je. Příroda a různé varianty přirozeného světla jsou silně přítomny v celém domě.

Přirozenost na prvním místě

Použití lokálních přírodních materiálů, dokonalé zasazení do krajiny a přirozený nekomplikovaný vzhled, to vše dohromady vytváří příjemný, útulný domov naplněný pohodou a harmonií. Prohlédněte si ho ve fotogalerii.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
19.08.2018

Photocredit: Kuvio Architectural Photography

10

Video: Energeticky soběstačná sauna

Přemýšlíte o stavbě vlastní sauny? Inspirovat se můžete třeba tady! Taky toužíte po klidném místu pro relaxaci a uvolnění? Postavte si saunu!

Chaty a chalupy ve finské přírodě: Jaká jsou pravidla pro přespání?

Víte, že ve Finsku jsou v přírodě volné chaty pro denní potřebu, nebo i pro přespání? Jejich použití je zdarma a nabízejí vše nezbytné pro přežití v divočině.

Video: Netradiční sauna s výhledem na jezero

Tak tahle sauna se opravdu povedla, co říkáte? Pojďte se podívat, jak vypadá interiér tvarovaný CNC stroji!

Finská sauna ve Finsku. Tu prostě musíte navštívit!

Finská sauna prostě patří k finské kultuře. Tuto novou veřejnou saunu můžete navštívit v Helsinkách nebo v naší fotogalerii. Užijte si odpočinek a relaxaci.

Výjimečný dokument z roku 1990: Tradiční stavba srubu ve Finsku

Zajímá vás tradiční proces výstavby srubů a roubenek? Tak to se určitě podívejte na tento krátký dokument, který vás provede stavbou srubu ve Finsku od základů až po střešní krytinu.

V roce 2050 bude žít 70 % lidí ve městech. Jak se tam vejdou?

Jde postavit dům na domě? Architektonická soutěž The City above the City – tedy město nad městem, vybízí mladé architekty k vytvoření dřevěné nástavby k již stojícím domům přímo v přeplněném městě.

Měsíční dřevo? Pohádka, na které možná něco je…

Může výslednou kvalitu dřeva ovlivnit to, v jaké fázi Měsíce strom pokácíte? Povíme vám v článku.

Osudový srub v podhůří Jeseníků – netradiční příběh Martiny a Zdeňka

V článku se dočtete o zajímavém životním příběhu manželů, kteří odešli z Prahy a všechno opustili, aby si splnili sen a postavili si nádherný srub na Jesenicku. Prohlédněte si i fotogalerii.

Bydlení pro mladou rodinu – bez schodů a uprostřed přírody

Přízemní domek s rovnou střechou stojí uprostřed borovicového háje a je ideálním domovem pro mladou rodinu, která miluje pocit sounáležitosti s přírodou.

Tajemství litevských dřevostaveb – odhalte, v čem spočívá

Litevské dřevostavby vznikaly v souladu s pohanskou úctou k přírodě. I proto mají jedinečný charakter. Jak si ho přinést i k sobě domů? Máme pro vás pár tipů.