Dům, o jakém každý sní. Nádherný, výjimečný, ekologický, chytrý
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dům, o jakém každý sní. Nádherný, výjimečný, ekologický, chytrý

Jak vypadá dům budoucnosti? Architekti se shodnou na tom, že bude velmi úsporný jak energeticky, tak prostorově. Vše bude uděláno tak, aby dům a jeho obyvatelé měli co nejmenší spotřebu energie a prostoru, a přitom měl každý své soukromí. S tím jim budou pomáhat chytré technologie. Domy se stanou součástí přírody a budou ji co nejméně poškozovat a omezovat. Jak takový domek vypadá v praxi? Pojďte se s námi podívat na jeden krásný příklad domu budoucnosti.


Dům s trávovou střechou je nejen krásný, ale i ekologický
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Snegiri Architects (se souhlasem)

Výjimečný dům pro fanouška moderních technologií

Dům na okraji Moskvy nelze označit jinak než za výjimečný. Srostlý s prostředím, jakoby tam stál odjakživa. Energeticky úsporný, s chytrým ovládáním. Majitel tohoto nádherného domku je muž milující inovace, obdivovatel moderních technologií a chytrých technických řešení. Zároveň se aktivně zajímá o životní prostředí a ekologii. Logickým a samozřejmým výsledkem jeho spolupráce s architekty je chytrý dřevěný dům, který dokonale souzní s okolním prostředím. 

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Snegiri Architects (se souhlasem)

Šetření energiemi se při rostoucích cenách vyplatí

Domek byl dokončen v roce 2018 a byl vytvořen jako „inteligentní pasivní dům“ se schopností ušetřit o 90 procent více energie než běžný dům díky malému technickému know-how. Ceny energií výrazně rostou, a i když počáteční náklady nejsou nízké, v průběhu let se investované peníze vrátí a majitel ušetří. Terasa a většina oken a místností jsou orientovány na sluneční stranu, takže na ně dopadá co nejvíce slunce. Tím budova zachytí více přirozeného tepla a světla. Navíc je vybavena energeticky úspornými okny, ventilačním systémem s rekuperací vzduchu a je kompletně zazimována: má základy tvořeny švédskou deskovou technologií, která kombinuje design vyhřívané monolitické základové desky se systémem podlahového vytápění. Nakonec je dům izolován minerální vlnou odolnou proti chladu pokrytou dřevěným modřínovým obkladem, který byl bohatě natřen nasyceným lněným olejem. 

Integrace do prostředí charakterizuje dům

Jednou z nejvýznamnějších charakteristik tohoto projektu je jeho úplná integrace do prostředí. Celá stavba je postavena v souladu s jejím přirozeným prostředím. Architekti navrhli svůj výtvor tak, aby se nemusely kácet dvě vzrostlé břízy v srdci lokality. Polochráněné nádvoří v srdci domu postavili kolem těchto původních obyvatel pozemku, kteří tak můžou bez omezení růst dál. Svým designem se stavba maximálně přizpůsobila okolí, je velmi nenápadná a stala se organickým rozšířením okolní krajiny díky zelené střeše. Střecha domu je doslova zelená, pokrytá živým kobercem rostlin jako jsou rozchodník či divoký heřmánek. Tyto rostliny rostou i na zahradě a okolních loukách, střecha tak vypadá jako automatické prodloužení okolních luk a polí. Zelená střecha má kromě dokonalé integrace do okolí ještě několik dalších výhod. Dokáže zadržovat dešťovou vodu, odpařováním ochlazuje své okolí a nabízí útočiště řadě živočichů.

Interiér přizpůsobený vkusu majitele bez rodiny

Obytná plocha 190 m2 je rozdělena do dvou podlaží. Spodní patro je otevřené, s velkou terasou, která v létě slouží jako prodloužený prostor interiéru a propojení s okolní přírodou. Velká okna, sloužící jako dveře na terasu, umožňují krásné výhledy z obývacího pokoje propojeného s kuchyní a velkorysou jídelnou. Součástí spodního patra je ještě pracovna, velká koupelna, prádelna a skladovací místnost. V horním patře se nachází ložnice majitele, koupelna, pokoj pro hosty a pokoj pro dospívajícího syna, který žije s matkou a otce jezdí každý druhý víkend navštěvovat. Interiér je poměrně strohý a jednoduchý, na první pohled jak barevně, tak zařízením ukazuje, že jej obývají dva praktičtí muži.

P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
24.09.2021

Photocredit: Snegiri Architects (se souhlasem)

3

Mohlo by Vás zajímat: