HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Řešíte v dřevostavbě schodiště? Máme pro vás inspiraci.

Schodiště je v interiéru velmi výrazným prvkem, a to nejen u dřevostaveb. Oficiálně je primární úlohou schodiště propojení dvou užitných prostor, které mají různou výšku. V tomto článku se však můžete nechat inspirovat zajímavými realizacemi, které vás přesvědčí, že schodiště není jen pár dřevěných stupňů, po kterých se dostanete do druhého patra. Schodiště se může stát skutečným srdcem domova, které dotváří obě propojená patra. Uvidíte, že i z obyčejného schodiště se drobnou invencí stane schodiště neobyčejné.

Designové dřevěné schodiště
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »

Plovoucí schodiště

Toto schodiště pochází z dílny architektonické kanceláře École a propojuje dvě podlaží jednoho pařížského bytu. Důraz je zde kladen na čistotu a kontrast černé barvy schodiště a bílého interiéru. Jednotlivé stupně vetknuté přímo do stěny dovolují absolutní minimalismus celého schodiště, ve vzduchu však také visí otázka "Co by na to asi řekli naši úředníci při kalaudaci?".

Bude Vás zajímat: Návrh a výpočet schodiště

Schodiště vetknuté do stěny
Zdroj: www.ecole.co

Na obdobném principu bylo vybudováno toto masivní schodiště, jehož projektant již myslel i na bezpečnostní prvky - zábradlí.

Schodiště se skleněným zábradlím
Zdroj: www.pinterest.com

Schodiště jako úložný prostor

Použít v dřevostavbě schodiště zároveň jako úložný prostor, to je řešení řady problémů. Někde lze schodiště použít jako knihovnu, jinde zase jako místo pro rodinné fotografie a stejně dobře poslouží k rozdělení prostoru ve velkých místnostech. Možností je nespočet.

Knihovna jako schodiště
Zdroj: www.dezeen.com
Schodiště jako knihovna
Zdroj: www.archdaily.com
Schodiště a poličky
Zdroj: www.archdaily.com

Mlynářské schodiště

Pokud vás v dřevostavbě trápí nedostatek místa pro schodiště, často jediným řešením je zvýšit jeho sklon a zmenšit stupně. Těmto schodištím se říká mlynářská a jsou malým projektantským oříške, na kterém se dá ale také pořádně vyřádit.

Mlynářské schodiště
Zdroj: www.blog.ounodesign.com
Strmé schody
Zdroj: www.treehugger.com

Prohlížejte dále: Více schodišť najdete ve fotogalerii

Schodiště jako umělecké dílo

Pokud neholdujete obrazům či sochám, ale rádi byste doma měli kousek umění (nebo větší kus umění), tak věřte, že to může být právě schodiště, co budou vaše návštěvy obdivovat.

Točité schodiště
Zdroj: www.west-denhaag.nl
Dřevěné netradiční schodiště
Zdroj: www.eestairs.com

Zavěšené schodiště

Schodiště visící v prostoru vždy evokuje zvláštní a neobvyklé pocity. Pokud vás bere lehkost a volnost, pak jsou zavěšená schodiště řešením právě pro vás. Takové schodiště nemusí mít vždy pravidelné tvary a konvenční vzhled. O tom ví své v ateliéru Archiplein - jejich schodiště bez přílišného zapojení fantazie připomíná ptačí hnízdo.

Kovové schodiště z drátů
Zdroj: www.weburbanist.com
Zavěšené kovové schodiště
Zdroj: www.eatas.com.au
Zavěšené dřevěné schodiště
Zdroj: www.swiss-miss.com

Obyčejné/neobyčejné schodiště

Na posledním příkladu se můžete přesvědčit, že i ze zdánlivě obyčejného schodiště lze jedním nápadem vytvořit srdce domu, které bude jenom vaše, a které rozhodně není jen spojnicí mezi dvěma patry.

Schody s nápisy
www.pinterest.com

V případě, že si chcete schodiště navrhnout sami, tak zde najdete cenné rady jak na to..

Prohlížejte dále: Více schodišť najdete ve fotogalerii

A jaké je vaše schodiště? Obyčejné nebo neobyčejné? Napište nám do diskuse nebo pošlete fotografie na redakce@drevostavitel.cz


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Jana Stará
redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:
03.08.2016

13 0

Mohlo by Vás zajímat: