Řešíte v dřevostavbě schodiště? Máme pro vás inspiraci
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Řešíte v dřevostavbě schodiště? Máme pro vás inspiraci

Schodiště je v interiéru velmi výrazným prvkem, a to nejen u dřevostaveb. Oficiálně je primární úlohou schodiště propojení dvou užitných prostor, které mají různou výšku. V tomto článku se však můžete nechat inspirovat zajímavými realizacemi, které vás přesvědčí, že schodiště není jen pár dřevěných stupňů, po kterých se dostanete do druhého patra.

Designové dřevěné schodiště
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Schodiště jako středobod domova

Schodiště se může stát skutečným srdcem domova, které dotváří obě propojená patra. Uvidíte, že i z obyčejného schodiště se drobnou invencí stane schodiště neobyčejné. Nahlédněte pro inspiraci do naší inspirační fotogalerie plné zajímavých nápadů.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, Jan Planička, Mountain Laurel Handrails, notonthehighstreet.com

Plovoucí schodiště

Toto schodiště pochází z dílny architektonické kanceláře École a propojuje dvě podlaží jednoho pařížského bytu. Důraz je zde kladen na čistotu a kontrast černé barvy schodiště a bílého interiéru. Jednotlivé stupně vetknuté přímo do stěny dovolují absolutní minimalismus celého schodiště, ve vzduchu však také visí otázka: „Co by na to asi řekli naši úředníci při kolaudaci?“

Bude Vás zajímat: Návrh a výpočet schodiště


Na obdobném principu bylo vybudováno toto masivní schodiště, jehož projektant již myslel i na bezpečnostní prvky – zábradlí.

Schodiště jako úložný prostor

Použít v dřevostavbě schodiště zároveň jako úložný prostor, to je řešení řady problémů. Někde lze schodiště použít jako knihovnu, jinde zase jako místo pro rodinné fotografie a stejně dobře poslouží k rozdělení prostoru ve velkých místnostech. Možností je nespočet.

Mlynářské schodiště

Pokud vás v dřevostavbě trápí nedostatek místa pro schodiště, často jediným řešením je zvýšit jeho sklon a zmenšit stupně. Těmto schodištím se říká mlynářská a jsou malým projektantským oříške, na kterém se dá ale také pořádně vyřádit.


Prohlížejte dále: Více schodišť najdete ve fotogalerii

Schodiště jako umělecké dílo

Pokud neholdujete obrazům či sochám, ale rádi byste doma měli kousek umění (nebo větší kus umění), tak věřte, že to může být právě schodiště, co budou vaše návštěvy obdivovat.

Zavěšené schodiště

Schodiště visící v prostoru vždy evokuje zvláštní a neobvyklé pocity. Pokud vás bere lehkost a volnost, pak jsou zavěšená schodiště řešením právě pro vás. Takové schodiště nemusí mít vždy pravidelné tvary a konvenční vzhled. O tom ví své v ateliéru Archiplein – jejich schodiště bez přílišného zapojení fantazie připomíná ptačí hnízdo.

Obyčejné/neobyčejné schodiště

Na posledním příkladu se můžete přesvědčit, že i ze zdánlivě obyčejného schodiště lze jedním nápadem vytvořit srdce domu, které bude jenom vaše, a které rozhodně není jen spojnicí mezi dvěma patry.

V případě, že si chcete schodiště navrhnout sami, tak zde najdete cenné rady jak na to.

Prohlížejte dále: Více schodišť najdete ve fotogalerii

A jaké je vaše schodiště? Obyčejné nebo neobyčejné? Napište nám do diskuse nebo pošlete fotografie na redakce@drevostavitel.cz


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Jana Stará
redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:
03.08.2016

Photocredit: Shutterstock

14

Mohlo by Vás zajímat: