HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Řešíte v dřevostavbě schodiště? Máme pro vás inspiraci

Schodiště je v interiéru velmi výrazným prvkem, a to nejen u dřevostaveb. Oficiálně je primární úlohou schodiště propojení dvou užitných prostor, které mají různou výšku. V tomto článku se však můžete nechat inspirovat zajímavými realizacemi, které vás přesvědčí, že schodiště není jen pár dřevěných stupňů, po kterých se dostanete do druhého patra.

Designové dřevěné schodiště
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Shutterstock

Schodiště jako středobod domova

Schodiště se může stát skutečným srdcem domova, které dotváří obě propojená patra. Uvidíte, že i z obyčejného schodiště se drobnou invencí stane schodiště neobyčejné. Nahlédněte pro inspiraci do naší inspirační fotogalerie plné zajímavých nápadů.

Fotogalerie:

i Foto: Shutterstock, Jan Planička, Mountain Laurel Handrails, notonthehighstreet.com

Plovoucí schodiště

Toto schodiště pochází z dílny architektonické kanceláře École a propojuje dvě podlaží jednoho pařížského bytu. Důraz je zde kladen na čistotu a kontrast černé barvy schodiště a bílého interiéru. Jednotlivé stupně vetknuté přímo do stěny dovolují absolutní minimalismus celého schodiště, ve vzduchu však také visí otázka: „Co by na to asi řekli naši úředníci při kolaudaci?“

Bude Vás zajímat: Návrh a výpočet schodiště


Na obdobném principu bylo vybudováno toto masivní schodiště, jehož projektant již myslel i na bezpečnostní prvky – zábradlí.

Schodiště jako úložný prostor

Použít v dřevostavbě schodiště zároveň jako úložný prostor, to je řešení řady problémů. Někde lze schodiště použít jako knihovnu, jinde zase jako místo pro rodinné fotografie a stejně dobře poslouží k rozdělení prostoru ve velkých místnostech. Možností je nespočet.

Mlynářské schodiště

Pokud vás v dřevostavbě trápí nedostatek místa pro schodiště, často jediným řešením je zvýšit jeho sklon a zmenšit stupně. Těmto schodištím se říká mlynářská a jsou malým projektantským oříške, na kterém se dá ale také pořádně vyřádit.


Prohlížejte dále: Více schodišť najdete ve fotogalerii

Schodiště jako umělecké dílo

Pokud neholdujete obrazům či sochám, ale rádi byste doma měli kousek umění (nebo větší kus umění), tak věřte, že to může být právě schodiště, co budou vaše návštěvy obdivovat.

Zavěšené schodiště

Schodiště visící v prostoru vždy evokuje zvláštní a neobvyklé pocity. Pokud vás bere lehkost a volnost, pak jsou zavěšená schodiště řešením právě pro vás. Takové schodiště nemusí mít vždy pravidelné tvary a konvenční vzhled. O tom ví své v ateliéru Archiplein – jejich schodiště bez přílišného zapojení fantazie připomíná ptačí hnízdo.

Obyčejné/neobyčejné schodiště

Na posledním příkladu se můžete přesvědčit, že i ze zdánlivě obyčejného schodiště lze jedním nápadem vytvořit srdce domu, které bude jenom vaše, a které rozhodně není jen spojnicí mezi dvěma patry.

V případě, že si chcete schodiště navrhnout sami, tak zde najdete cenné rady jak na to.

Prohlížejte dále: Více schodišť najdete ve fotogalerii

A jaké je vaše schodiště? Obyčejné nebo neobyčejné? Napište nám do diskuse nebo pošlete fotografie na redakce@drevostavitel.cz

Vydáno dne:
03.08.2016

Photocredit: Shutterstock

15

Jakou zvolit v dřevostavbě podlahu
Rozebereme tři konstrukce podlah: suchou cestu, anhydrit a beton

Dřevěný listopad s knírem, známý též jako Movember
Potkáváte čím dál častěji muže s kníry a říkáte si: „Co to?“

Co potřebujete znát pro výpočet a návrh schodiště
Podle jakých pravidel se počítají a navrhují schodiště

Minimalistický dům pokrytý vzácným bílým cedrem
Jemnost, jednoduchost a kanadská divočina. To je dřevostavba Okno na jezero. Prohlédněte si ji v našem článku.

Bezúdržbový dům, který vydrží všechny rozmary počasí
Dům s dlouhou životností, který není téměř potřeba udržovat, přestože je bičován studeným oceánem? Pojďte se na něj s námi podívat.

I za historickou fasádou se může skrývat moderní bydlení
Řadový dvojdomek z 19. století přestavěli po svém. Prohlédněte si dům, který za cihlovou fasádou ukrývá moderní minimalismus.

Sršní hnízdo nebo vzdušný vír? Úchvatné schodiště v Izraeli jako čtyřpatrová dřevěná socha
Čtyři patra, čtrnáct metrů výšky, tisíc metrů čtverečních dřevem pokryté plochy. Tak vypadá unikátní schodiště z Izraele.

Moderní knihovna postavená v tradičním stylu čínských dřevostaveb
Tradiční styl čínské venkovské architektury, ovšem ve velmi působivém moderním provedení. Prohlédněte si tuto zajímavou knihovnu.

Nerezové zábradlí ke schodišti, nebo raději dřevěné?
Typ zábradlí u vašeho schodiště bude mít velký vliv na celkovou estetiku interiéru. Jak vybrat to správné? Inspirovat se můžete v našem článku.

Home office – několik tipů, jak na správnou ergonomii při práci z domu
Home office. Práce z domu je pro mnohé těžkou zkouškou. Jak udržet pozornost a zachovat si psychické i fyzické zdraví?