HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Víceúčelová dřevostavba – v malé vesnici vyřešila hned několik problémů

Dřevostavba, která vznikla v zapadlé čínské vesničce Pinghe, je mimořádná nejen svým stylem, ale především posláním. Je současně mostem i budovou – slouží jako školní třída. Kromě těchto fyzických parametrů je ale také centrem duchovním. To proto, že dokáže spojit dva oddělené břehy, dvě různé generace. A současně nabízí i spojení s minulostí. Ptáte se jak?


Dřevěný most School Bridge
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Li Xiaodong

Most, který spojuje současnost s historií

Izolované vesničky v provincii Fu-ťien mají v zásadě ty samé problémy: odtržení obyvatel od přírody, přesun lidí do měst, zaostalou infrastrukturu. V obci Pinghe například kriticky chyběla modernější škola pro mladé a také most, který před lety strhly povodně. Lidé tak neměli možnost být v kontaktu se zříceninami starého hradu na druhém břehu. Vesničané tak byli v různých rovinách odstřiženi od minulosti i budoucnosti, zbaveni možnosti vzdělání pro děti nebo přivýdělku z turistického ruchu.

Dvě mouchy jednou dřevostavbou

Architekti ze studia Li Xiaodong Atelier se vše zmíněné rozhodli vyřešit jednou univerzální dřevostavbou. Konkrétně tedy mostním tělesem, které by spojilo starý a nový svět, dva různé břehy. Tento most ale slouží jako základ pro další nadúrovňovou stavbu, která se stala školou. Koncept projektu vycházel ze snahy oživit zdejší komunitu a udržitelným způsobem podpořit tradiční kulturu. Dřevo jako hlavní stavební materiál si architekti zvolili, protože nejlépe vystihuje moderní stavbu i respekt k minulosti. Prohlédněte si ho v naší fotogalerii.

Moderní styl, který ladí se starou vesnicí

Smíšením programů, tedy mostu a obyvatelné budovy, přitom ušetřili zdroje i prostor. Rámová konstrukce je z oceli, ale upínají se na ni dřevěné stěny a podlahy, které pochází z místních tesařských a truhlářských dílen. Moderní vzhled objektu a jeho přímé štíhlé linie kontrastují s přirozenou krásou staré vesnice, ale přitom do ní nádherně zapadají.

Mohlo by vás zajímat: Fantastické dřevěné mosty z celého světa

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Radomír Dohnal

Vydáno dne:
10.06.2019

Photocredit: Li Xiaodong

0

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE