HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Víceúčelová dřevostavba – v malé vesnici vyřešila hned několik problémů

Dřevostavba, která vznikla v zapadlé čínské vesničce Pinghe, je mimořádná nejen svým stylem, ale především posláním. Je současně mostem i budovou – slouží jako školní třída. Kromě těchto fyzických parametrů je ale také centrem duchovním. To proto, že dokáže spojit dva oddělené břehy, dvě různé generace. A současně nabízí i spojení s minulostí. Ptáte se jak?


Dřevěný most School Bridge
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Li Xiaodong

Most, který spojuje současnost s historií

Izolované vesničky v provincii Fu-ťien mají v zásadě ty samé problémy: odtržení obyvatel od přírody, přesun lidí do měst, zaostalou infrastrukturu. V obci Pinghe například kriticky chyběla modernější škola pro mladé a také most, který před lety strhly povodně. Lidé tak neměli možnost být v kontaktu se zříceninami starého hradu na druhém břehu. Vesničané tak byli v různých rovinách odstřiženi od minulosti i budoucnosti, zbaveni možnosti vzdělání pro děti nebo přivýdělku z turistického ruchu.

Dvě mouchy jednou dřevostavbou

Architekti ze studia Li Xiaodong Atelier se vše zmíněné rozhodli vyřešit jednou univerzální dřevostavbou. Konkrétně tedy mostním tělesem, které by spojilo starý a nový svět, dva různé břehy. Tento most ale slouží jako základ pro další nadúrovňovou stavbu, která se stala školou. Koncept projektu vycházel ze snahy oživit zdejší komunitu a udržitelným způsobem podpořit tradiční kulturu. Dřevo jako hlavní stavební materiál si architekti zvolili, protože nejlépe vystihuje moderní stavbu i respekt k minulosti. Prohlédněte si ho v naší fotogalerii.

Moderní styl, který ladí se starou vesnicí

Smíšením programů, tedy mostu a obyvatelné budovy, přitom ušetřili zdroje i prostor. Rámová konstrukce je z oceli, ale upínají se na ni dřevěné stěny a podlahy, které pochází z místních tesařských a truhlářských dílen. Moderní vzhled objektu a jeho přímé štíhlé linie kontrastují s přirozenou krásou staré vesnice, ale přitom do ní nádherně zapadají.

Mohlo by vás zajímat: Fantastické dřevěné mosty z celého světa

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
10.06.2019

Photocredit: Li Xiaodong

0

Video: Nejvyšší a nejdelší skleněný most světa

Bojíte-li se výšek, pak je tento skleněný most váš nepřítel. Pojďte se projít po skleněném mostě zavěšeném 300 metrů nad zemí!

Video: Designové studio zavěšené pod betonovým mostem

Jak by se vám líbilo mít kancelář schovanou pod mostem? Španělský designer využil prázdného prostoru pod mostem pro umístění svého studia.

Kapellbrücke: Jak hořel nejstarší příhradový most na světě?

Zajímáte se o unikátní dřevěné konstrukce? Nejstarší dřevěný most v Evropě naleznete ve švýcarském Lucernu. Podívejte se na záznam požáru v roce 1993, který most téměř zničil.

Fantastické dřevěné mosty z celého světa

Dřevěné mosty nepatří do středověku. Ukazuje se, že mají výrazný potenciál k uplatnění i v moderním stavitelství. Podívejte se na povedené kousky z celého světa.

Moderní knihovna postavená v tradičním stylu čínských dřevostaveb

Tradiční styl čínské venkovské architektury, ovšem ve velmi působivém moderním provedení. Prohlédněte si tuto zajímavou knihovnu.

Tradiční čínská palácová dřevostavba, která slouží jako moderní hotel

Dokonale napodobený styl staré čínské palácové dřevostavby, která dnes slouží jako moderní hotel. Prozkoumejte s námi tuto netradiční kombinaci.

Ke znovuzrození čínské vesnice přispěl pavilon z bambusových deštníků

Bambusové konstrukce mají v Číně tisíciletou tradici. I proto je tu vždy na vesnicích preferovali a rádi se k nim vrací. Co přinesla místní komunitě tato stavba?

Hongkong se pochlubil novou dřevostavbou

V Hongkongu vyrostla dřevostavba, která se stala symbolem kulturní kultivace města. Jak vypadá a v čem spočívá její symbolika?

Mimořádný dřevěný most postavený starou japonskou technikou

Zkombinovat starý stavební styl s nově dostupným materiálem přineslo fascinující výsledek. Moderní, ale tradiční most se stal v Japonsku technickou památkou.

Návrh první holandské univerzity ze dřeva je odtajněn. Je to budova 4 tváří

Prohlédněte si nádherný návrh nové dřevostavby z CLT, která by měla vyrůst v univerzitním kampusu v Tilburgu v Nizozemí. Dokonale souzní s okolní krajinou.