HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Tradiční čínská palácová dřevostavba, která slouží jako moderní hotel

Z opravdu působivé destinace na břehu Žluté řeky, kde se nachází turistické centrum oblasti Lingfeng, se rozhodli architekti získat maximum. Jejich Dům ve stínu fíkovníku je proto vybudován jako v zásadě tradiční chrámová dřevostavba, jen využitá moderním způsobem. Je to místo prosycené poezií. Nechte se unést jejím kouzlem.


Čínský Dům ve stínu fíkovníku
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: b+m Studio

Na hodnocení tohoto projektu se nemohou shodnout ani odborníci. Je tu architektura okrasných zahrad a čínských nádvoří, která dává vyniknout tesařskému umění. Ale je to současně víceúčelový objekt, který velmi prakticky demonstruje regionální dovednosti užívané v minulosti. Koukáme tedy na skanzen, nebo moderní stavbu? Co myslíte vy?

Plán stavby? Spíš rozbor čínské básně

Název tohoto projektu je odvozen od Š’-ťing, tzv. Knihy písní, nejstarší dochované čínské sbírky poezie někdy z 11. století před naším letopočtem. A je skutečně poetickým dílem: objekt je ze čtyř stran obstoupen vysokými horami, jeho obrysy zrcadlí hladina řeky a řada jezer. A krásu mu dodávají i háje ovocných stromů, vzrostlé fíkovníky a houštiny bambusů. Je to prostě pohádková krajina, která dokonale odráží krásu a radost zázraků všedního života, na kterou čínští básníci skládali ódy už před dávnými staletími.

Chceme hotel, který bude připomínat velkou minulost

Samotný vznik Domu ve stínu fíkovníku je ale mnohem prozaičtější. V Lingfengu si přáli vystavět patřičné turistické zázemí. Architekti ze studia ZSD se měli postarat o hotel, lidé z CL3 vytvořit hotelové lobby a restauraci a společně pak vybudovat turistické informační centrum. Hrozilo však, že by originalita odlišných přístupů stavbu rozdělovala. A tak se zmíněná dvě studia rozhodla pro týmový přístup, v rámci kterého navrhli tento mimořádný objekt, který společně vyladili“.

Harmonie v detailech

Základem projektu se stala volná série několika tradičních čínských nádvoří, ze kterých se nabízí úchvatné výhledy na přírodní scenérie. Tyto pravidelné bloky prostoru pak napojili sérií teras a krytých koridorů, čímž vytvořili pravidelný plán, ne nepodobný staré čínské vesnici. A pak na jednotlivé klíčové body v této funkční mřížce dosadily jednotlivé stavby.

Je tedy přinejmenším pozoruhodné, že jedenáct nádvoří různých velikostí, z nichž každé působí samostatně a nezávisle, dohromady ladí v dokonalé harmonii. Jak toho architekti dosáhli? Při jejich návrhu si dali velmi záležet na tom, aby věrně kopírovali historický styl řezbářů a tesařů z říčních měst Su-čou a Chang-čou. Tento společný prvek pak proniká do všech detailů a vytváří silné společné téma.

Po lidech zůstane v krajině dílo

Tím, že do stavby přenesli dědictví minulosti, dokázali vytvořit nevšední formu dialogu mezi věčnou přírodou a pomíjivostí lidského života, ve kterém se hlavním výrazovým prostředkem stává nějaké „dílo“, které za sebou člověk v krajině zanechává pro budoucí generace. Jednotlivé objekty hotelových apartmánů pak připomínají tradiční domy, které se jen drobně v oblasti interiéru posouvají směrem k modernímu vybavení.

Zahrady dřevěného domu

Komplex Domu ve stínu fíkovníku je tak trochu skanzenem. Je to prý „umělecké pojetí klidného luxusu a současné elegance. Dřevem vykreslené kontury jednotlivých staveb dodávají celému komplexu nepopiratelný temperament a jednotlivé dřevostavby dokonale zapadají do svého okolí. Konflikt v rámci celé scenérie nevzniká, před vámi se totiž nachází přesně ty domy, které tu vznikaly před dávnými léty. To, že se uvnitř nachází velmi stylové moderní vybavení, vám přijde naprosto přirozené.

Způsob, jakým dřívější mistři pracovali se dřevem, a jak dokonale trojrozměrné kompozice s jeho pomocí vytvářeli, vás nepřestane udivovat. Vysoká míra integrace venkovních zahrad do interiéru, přesah vzdálené horské scenérie dovnitř místností, to vše je až neskutečně dokonalé. Při procházce po terasách získáte snadno pocit, že jste se přenesli časem do minulosti, a jen čekáte, kdy narazíte na jednoho z autorů Š’-ťing, jak právě sepisuje tuší nové verše.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
14.03.2019

Photocredit: b+m Studio

2

Škola Fujian – dřevěný most mezi minulostí a budoucností

Škola v čínské provincii Fujian tvoří dřevěný most mezi minulostí a budoucností.

Zelená čínská zeď: Proč největší zalesňovací projekt v historii nefunguje?

V Číně je třeba zastavit rostoucí poušť. Proč zalesňovací pokusy čínských soudruhů selhávají?

V Číně mají divadlo postavené z živého bambusu. Jak funguje?

Bambus jako základní stavební materiál organického stavebnictví využila čínská architektka. Vytvořila Bambusové divadlo, které je světovým unikátem. Jak vypadá? A dá se hrát, i když prší?

Moderní knihovna postavená v tradičním stylu čínských dřevostaveb

Tradiční styl čínské venkovské architektury, ovšem ve velmi působivém moderním provedení. Prohlédněte si tuto zajímavou knihovnu.

Dřevěná renesance: Úžasný milánský pavilon z 12 tun dřeva

Pavilon vytvořený z pravidelných dřevěných hranolů váží dohromady 12 tun, ale je vybaven nevšední lehkostí. Prohlédněte si tuto netradiční dřevěnou konstrukci.

Thajská Sagrada Família – staví se už čtyřicet let a stále není hotovo

Unikátní řezbářská práce není jen součástí prvků historických staveb, ale také těch novodobých – jako je například Svatyně Pravdy. Kouzlo této stavby můžete odkrýt v našem dnešním článku.

Za exotikou ve stromovém hotelu nemusíte jezdit přes půl světa

Láká vás exotická dovolená v domečku na stromě? Potápění s karetami a starověké ruiny? Nemusíte jezdit přes půl světa.

Víceúčelová dřevostavba – v malé vesnici vyřešila hned několik problémů

Spoustu problémů v zapadlé čínské vesničce vyřešila jediná „univerzální“ dřevostavba. Je mostem, školní třídou i duchovním centrem. Prohlédněte si ji zblízka.

Za dřevěnými stavbami našich předků po pěti českých skanzenech

Muzea v přírodě nabízí možnost nahlédnout do dřevostaveb starých stovky let. Ty nejzajímavější najdete v pěti českých skanzenech. Prozradíme váml, které to jsou.

Proměna rozpadlé jihotyrolské stodoly v úžasný penzion s duší

Prohlédněte si dokonalou proměnu staré zničené venkovské stodoly na stylové apartmány v jihotyrolské vesnici Nals. Zasloužila se o ni mladičká a usměvavá Judith, dcera majitele zdejší farmy.