HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Tropický eko resort ve Vietnamu je z uzeného bambusu

Na jednom malém ostrůvku ve vietnamském souostroví Cat Ba můžete najít výjimečné rekreační středisko Castaway Island. „Trosečnický“ resort navržený vietnamskými architekty je doslova ozdobou pláže v zálivu Lan Ha. Co je na něm vlastně tak zvláštního?


Bambusové domky na pláži ve Vietnamu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Hiroyuki Oki

Na první pohled si můžete všimnout, že komplex budov navržený studiem VTN Architects (Vo Trong Nghia Architects) citlivě zapadá do nádherné místní přírody. Toho bylo dosaženo díky použití místních přírodních materiálů a tradičních postupů. Neuvidíte tu žádné nepatřičné ostré tvary, barvy a materiály – žádný železobeton, sklo a ocel, namísto toho pouze přírodní obnovitelné materiály z lokálních zdrojů. Kvůli stavbě nedošlo k žádným masivním terénním úpravám ani zbytečné likvidaci stromů a zeleně. Z celého projektu dýchá snaha o poskytnutí co nejpříjemnějšího zážitku a oddechu ve spojení s přírodou, o čemž se můžete přesvědčit sami ve fotogalerii.

Stavby, které splynou s přírodou

Tato bambusová oáza o zastavěné ploše 1 100 m2 dokáže pojmout až 160 hostů a je dostupná pouze lodí. Z přístavu Hai Phong cesta zabere zhruba dvě hodiny. Stavba začala v roce 2017, dokončený resort byl představen veřejnosti začátkem letošního roku. Velké uznání si zaslouží estetické ztvárnění a technický návrh konstrukce, který zapadá do okolního prostředí a snaží se o co nejmenší dopad na něj.

Soukromá tropická pláž o rozloze 3 000 m2 je ze zadní strany chráněna zalesněným horským hřebenem a z bočních stran strmými skalními stěnami. Středisko samotné se skládá z pěti chat pro ubytování hostů, restaurace s kuchyní, sociálního zařízení a plážového přístřešku, které hostům umožňují ponořit se do nádherné okolní přírody. Jako stavební materiál byl zvolen bambus, který je dostupný, šetrný k životnímu prostředí a dobře zapadá do místní krajiny bez rušivých dopadů na přirozený vzhled kouzelného zálivu. Po ukončení životnosti stavby může být navíc snadno odstraněn a zlikvidován.

Čím je bambus tak výjimečný?

Bambus je rychle rostoucí a snadno obnovitelný přírodní materiál, který do sebe růstem zabudovává oxid uhličitý. To je v dnešní době vysoce ceněná vlastnost, avšak zdaleka nejde o jediné jeho pozitivum. Největší bambusoví jedinci dorůstají do výšky desítek metrů, některé druhy zase dokážou přirůstat skoro ohromující metr za čtyřiadvacet hodin (Guinnessova kniha rekordů uvádí 91 cm za den). Takže je jasné, že kde se mu daří, není nikdy o tento materiál nouze.

Mohlo by vás zajímat: Nahradí bambus smrkové dřevo i v Česku? Mýty a fakta o exotické stavební lahůdce.

Nutno dodat, že bambus není klasické dřevo. Jeho struktura je jiná a možnosti využití má ve své podstatě ještě širší. Jde tedy o úžasný ekologický materiál. V oblastech, které jsou jeho domovem, jako právě ve Vietnamu, navíc není nutno bambus přepravovat na tak velké vzdálenosti. Tím dovede značně snížit ekologickou stopu staveb z něj postavených.

Uzený bambus a doškové střechy

Stavby jsou kryty doškovou střechou, která vyjadřuje autentickou vietnamskou kulturu a zároveň snižuje dopad na životní prostředí. Tenké bambusové tyče, každá o průměru pouze 4050 milimetrů, jsou spojeny bambusovými hmoždinkami a dotaženy lanem. Byla zvolena odrůda Tam Vong, přezdívaná také železný bambus. Ten je schopen se bez obtíži vyrovnat s velkými tlaky, pnutím, a přitom je snadno ohýbatelný. Materiál na stavbu je zpracován tradiční přírodní metodou, která pochází od řemeslníků z vietnamských vesnic a spočívá v namáčení bambusu v bahně a jeho následném „uzení“.

Prostor restaurace je chráněn výraznou hyperbolicko-parabolickou skořepinovou konstrukcí, která vytváří polovenkovní prostor pro setkávání a společenskou interakci. Každá ze třinácti bambusových skořepinových částí je sestavena z 80 rovných bambusových tyčí. Střecha navozuje zajímavý dojem rytmu a vlnění. I zde si můžete všimnout, že konstrukce a zařízení se nese ve jménu jednoduchosti.

Pro ubytování návštěvníků slouží pět chat postavených z bambusových rámových modulů, které nabízejí útulný prostor pro každého hosta. Tyto rámy byly předem smontovány na zemi, což zkrátilo dobu výstavby a umožnilo tak snazší a také dokonalejší zpracování. Fasádu chaty tvoří recyklované dřevěné okenice, které se obvykle používají v tradičních vietnamských koloniálních vilách.

Mohlo by vás zajímat: Video: Fascinující domy z bambusu

Tyto bambusové stavby nejen umocňují zážitek návštěvníků na ostrově, ale také se staly jednou z dominant této oblíbené turistické destinace, kterou se plaví mnoho výletních lodí při návštěvě souostroví Cat Ba. Navzdory výstavbě zůstala lokalita nedotčena díky využití ekologicky šetrné bambusové konstrukce a promyšleného projektu. Tato stavba je výsledkem ekologického uvědomění a pokory, se kterým se investor a tvůrci rozhodli přistupovat k projektu na takovémto dosud výstavbou nedotčeném místě. Pomineme-li kontroverzní otázku opodstatněnosti stavění nových rekreačních komplexů, můžeme přiznat, že tento přístup je jednou ze správných cest k tomu, aby krajina byla lidskými zásahy co nejméně dotčena a naše ekologická stopa byla co nejnižší.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
10.04.2019

Photocredit: Hiroyuki Oki

1

Stavět z bambusu? Proč ne

Podívejte se na jednu bambusovou stavbu, která stojí v luxusním letovisku

Asijské dřevostavby: místo smrku používají bambus a sluší jim to

Jak staví dřevostavby v Asii? Z bambusu, prohlédněte si je ve fotogalerii.

Video: Fascinující domy z bambusu

Příspěvek z řady TED Talks, který se zabývá stavbami z bambusu, představuje tuto travinu jako udržitelný stavební materiál s velkým potenciálem zejména v tropech.

Fotogalerie: Bydlení v ráji – luxusní vily z bambusu

V galerii si můžete prohlédnout fotografie z prohlídky bambusových luxusních staveb na ostrově Bali. Tyto stavby vynikají svojí originalitou a fascinující velkolepostí.

V Číně mají divadlo postavené z živého bambusu. Jak funguje?

Bambus jako základní stavební materiál organického stavebnictví využila čínská architektka. Vytvořila Bambusové divadlo, které je světovým unikátem. Jak vypadá? A dá se hrát, i když prší?

Střešní dóm vietnamské restaurace je ukázkou toho, co bambus dokáže

Bambus je materiál, u kterého jsme limitů využití zatím nedosáhli. Možná se k nim teprve pomalu přibližujeme. Ve Vietnamu už na tom usilovně pracují.

Levný, ale poctivý dům postavený na přírodních principech

Mladí manželé si postavili skromný a levný dům, který ctí zákony přírody. Je poctivě udělaný a poskytuje svým obyvatelům maximum komfortu.

Bambusový pavilon Tchaj-wanu připomíná, že harmonie prostředí posiluje osobní růst

Návrat k přírodním materiálům znamená vydat se na cestu k poznání hluboké harmonice. Podívejte se na tento unikátní bambusový pavilon, který je toho důkazem.

Ke znovuzrození čínské vesnice přispěl pavilon z bambusových deštníků

Bambusové konstrukce mají v Číně tisíciletou tradici. I proto je tu vždy na vesnicích preferovali a rádi se k nim vrací. Co přinesla místní komunitě tato stavba?

Dřevostavba jako centrum pro děti: kousek bezpečí v betonové džungli

Prohlédněte si dřevostavbu v centru Bangkoku, která slouží jako bezpečné útočiště pro děti. Místní hovoří o projektu hřiště jako o „Lucerně“. Protože vnáší světlo do životů zdějších dětí.