Světlé a prostorné pavilony tvoří prostor pro moderní bydlení mladé rodiny
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Světlé a prostorné pavilony tvoří prostor pro moderní bydlení mladé rodiny

Přízemní domky získávají v posledních letech na oblibě v celém světě. Jejich velkou výhodou je jednoduchý přístup do všech místností bez potřeby vystoupat schody. To je činí příjemnými a praktickými jak pro rodiny s malými dětmi, tak pro lidi ve vyšším věku. Nevýhodou je zastavěná plocha, která je v případě, že si nevystačíte s malým domkem, větší než u domů patrových. Máte-li ale dostatečně velký pozemek, neváhejte a pořiďte si bezbariérový domek. Inspiraci možná najdete v našem článku.


Každý ze tří pavilonů má svůj účel
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Kevin Miyazaki (se souhlasem)

Majitelé chtěli neobyčejný dům pro obyčejný život

Když si mladá rodina koupila poměrně velký pozemek u jezera Michigan, bylo hned jasné, že na něm bude stát dřevěný přízemní domek. Přáním rodičů bylo postavit výjimečný dům, který bude především praktický a bude v něm dostatek prostoru pro všechny členy rodiny a jejich záliby. Nechtěli obyčejný bungalov či standardní přízemní domek s rovnou střechou. Architekti přišli s nápadem tří propojených pavilonů s velkými okny a vysokou střechou, z nichž každý bude mít svůj specifický účel.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Kevin Miyazaki (se souhlasem)

V prvním pavilonu se odpočívá a spí

Tři pavilony propojené koridory tvoří dohromady světlý, prostorný a vzdušný dům, ve kterém je dost prostoru na odpočinek, zábavu a každodenní život moderní rodiny. Přesně tak jsou i rozděleny jednotlivé pavilony. První pavilon je určen odpočinku. Jsou v něm tři pokoje a velká koupelna se záchodem. První pokoj slouží jako ložnice rodičů, druhý je dětský pokoj a třetí, ve kterém jsou umístěny palandy, slouží pro hosty. Součástí dětského pokoje a ložnice jsou ještě šatny. Pokoje nejsou velké, jsou ale světlé díky velkým proskleným stěnám. Soukromí zajišťuje hustý les rostoucí na této straně domu.

Pavilony na každodenní život i hraní

Druhý pavilon je pavilon společenský, ve kterém se setkává celá rodina a její hosté. Celý prostor je rozdělen mezi obývací pokoj a kuchyň s jídelnou. Velkorysý prostor je ze dvou stran obklopený prosklenou stěnou a další světlo získává ze střešního okna umístěného na vrcholu střechy. Poslední pavilon je určen zábavě. Je v něm prostor na koníčky každého člena rodiny. Zároveň je to důležitý shromažďovací prostor pro rodinu, protože nabízí vedle ateliéru na malování a truhlářské dílny i místo na sport a hry. Prohlédněte si toto netypické rozložení v naší fotogalerii.

Triky se světlem pro maximalizaci prostoru

Pavilony jsou mezi sebou propojeny prosklenými chodbami. Ty mají na rozdíl od pavilonů rovnou střechu. Chodby zajišťují interiéru další světlo. Pavilony jsou tvarovány vzhledem k okolní krajině a jejich účelu. Jsou vždy nakloněné ke světlu, okna jsou nastavena pro optimální přirozené světlo a ochranu před nepříznivým počasím. Polohy a proporce jsou laděny s podhledy a okapy, aby se maximalizoval vztah k venkovnímu prostředí a rozšířila se psychologická hranice obydlí, což umožňuje tomuto skromnému domu do značné míry žít. Ačkoliv se tři pavilony můžou zdát jako obrovský prostor, jsou všechny dost malé a právě otevřené prostory, velká okna a vysoké stropy prostor výrazně opticky rozšiřují.

Minimalistický interiér odkazuje na tradiční jednoúčelové budovy

Interiér je designově velmi úsporný. Světlé dřevo, leštěný beton, bílé stěny, jednoduchý minimalistický nábytek. Skříně a úložné lavice byly vytvořeny na míru. Manželé při výstavbě podpořili regionální řemesla využíváním výhradně místních řemeslníků, kteří pracují s místním dřevem. Architekti se při návrhu inspirovali lidovou tradicí jednoúčelových budov, které se běžně vyskytují v zemědělských komunitách na celém Středozápadě, jako jsou stodoly, přístřešky a sýpky. Tyto jednoduché struktury často využívají valbové a sedlové střechy, které nadchly i majitele.

Zdroj informací: Kevin Miyazaki

P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
23.08.2021

Photocredit: Kevin Miyazaki (se souhlasem)

2

Mohlo by Vás zajímat: