HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Víkendová chata s prosklenou stěnou na sever. Proč je orientovaná naopak?

Víkendová chata je situovaná ve svahu poskytuje tříčlenné rodině kouzelný výhled na řeku Maipo. Tvar budovy je nepravidelný a připomíná písmeno „L“ s rozlohou 69 metrů čtverečních. Španělští architekti vytvořili návrh přesně podle představ budoucích majitelů.


Střecha je využitá jako rozšířená terasa
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Fran Parente (se souhlasem)

Jak vznikl koncept?

Dům v Pirque se stal jedním z prvních projektů, který byl tříčlenným týmem architektů ze studia 332 Arquitectos navržen. I přes malé množství zkušeností a velké množství požadavků se jim však podařilo navrhnout skvělou stavbu. Spolupráce se stavebním týmem byla více než skvělá a samotní majitelé domu byli otevření novým nápadům. Ideální kombinace. 

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Fran Parente (se souhlasem)

Splynutí objektu s terénem

Dřevěná stavba je situovaná na rozlehlém 16,5 m širokém a 80 m dlouhém pozemku v Chile v Jižní Americe. Orientovaná je na severní stranu, kde jsou navržené velké okenní otvory po celé její délce. Tudíž můžeme říci, že je celá severní strana prosklená. Díky tomu je interiér po většinu času zalit denním světlem (na jižní polokouli je totiž ideální orientace domu opačně než u nás) a výhled na řeku Maipo mu dodává to pravé kouzlo relaxace. Nevěříte? Přesvědčte se v naší galerii.

Jak jen využít parcely, která připomíná spíše jednu dlouhou „nudli“? Na kopci byl původně velký plochý prostor, který se ve finále přeměnil na terasu. Ta je navíc rozšířená až na samotnou střechu domu. Venkovní posezení teď obklopuje tamní přírodní krajina, zároveň slouží pro odpočinek, venkovní rodinné obědy a celkově pohodu. Však to určitě znáte.

Volbou bylo borové dřevo

Výběr dřeviny, která by perfektně zapadla do přírodní krajiny poblíž města Santiago de Chile, byla zřejmá. Borové dřevo je měkké, avšak zároveň pevné a pružné. Díky těmto mechanickým vlastnostem a jeho vzhledu se stalo tou správnou volbou. Při návrhu bylo použito jak u vnitřního, tak i vnějšího obložení.

Celá stavba je založená na opěrných zdech uložených proti kopci a oddělené dřevěné konstrukci. Svým tvarem se přizpůsobuje 45° sklonu terénu ve třech úrovních.

Interiérové pokoje bez předem daných funkcí

Jak již bylo zmíněno, obklady jsou tvořeny borovým dřevem, avšak interiérový nábytek a okna jsou z dubového řeziva. Vnitřní dispozice je naprosto jednoduchá, prostá a nečlení se na konkrétní vnitřní oddíly – přesně podle požadavků majitelů. Rozpočet byl omezený, a proto museli být architekti více než vynalézaví, koneckonců vymysleli velmi kreativní řešení. Samotné místnosti jsou malé, avšak díky spojení s okolní přírodou velkými prosklenými otvory opticky působí větší.

Interiérové prostory nemají své konkrétní funkce, čímž se stávají flexibilnějším a působí naprosto neformálním stylem. V objektu se nachází i schodiště, které propojuje všechny výškové úrovně a svým tvarem zceluje celkovou dispozici. Pro oba rodiče a jejich malého syna naprosto útulné řešení. Už při samotném pohledu na fotografie pocítíte ten hřejivý pocit odpočinku, sluníčka, pohody a absolutně žádných starostí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
24.06.2021

Photocredit: Fran Parente (se souhlasem)

2

Rodinný dům na úpatí sopky, který vás uhrane optickými iluzemi

Stojí uprostřed divoké krajiny nedaleko aktivní sopky, přesto zachovává stroze moderní vzhled. Pojďte se s námi podívat na rodinný dům Casa Hualle.

Geometrický dům, který se nepřehřeje ani v horkém létě

Geometrický dům, který se ani v horkém létě nepřehřeje? To je Casa Dos Pieles na pobřeží Tichého oceánu.

Dřevěnou chatu postavil na přání majitelů ručně místní řemeslník

Dřevěná chatička, kterou postavil ručně místní řemeslník, poskytuje dost prostoru celé rodině. A pro případné návštěvy je tu zařízená maringotka. Zveme vás na návštěvu.

Postavili si chatu k trvalému bydlení – je to roubenka z lepených hranolů

Zrekonstruovaná chata slouží k trvalému bydlení tříčlenné rodině poblíž Hradce Králové. Jak probíhala stavba a jak se jim v zahrádkářské oblasti žije?

Originální dům s kulatou terasou a čtyřmi křídly

Pokud máte rádi neobvyklé a originální stavby, do kulatého domu se čtyřmi křídly na břehu oceánu se doslova zamilujete.

Chata jako z pohádky je ukrytá uprostřed zasněženého lesa

Téměř žádná cesta nevede k dřevěné chatě stojící uprostřed lesa. V zimě zapadnou i malé cestičky a její obyvatelé mají absolutní klid.

Minidomek, ve kterém má každý dostatek místa

Dům se třemi ložnicemi, obývákem, kuchyní, jídelnou a koupelnou, který má pouhých 60 metrů čverečních. Může v něm mít čtyřčlenná rodina dostatek místa?

Přízemní domek bez schodů, který vydrží až do důchodu

Kolik domů by měl člověk za život postavit? Minimálně dva, tvrdí pár z našeho článku. Jeden totiž na celý život rozhodně nestačí.

Světlé a prostorné pavilony tvoří prostor pro moderní bydlení mladé rodiny

Světlo, prostor a vzdušnost charakterizují neobvyklý dřevěný dům složený ze tří pavilonů. Proč jsou tři a k čemu každý z nich slouží?

Video: Pobyt v útulné lesní chatě – mladý pár v něm objevil recept na štěstí

Podívejte se na krátké čtvrthodinové video o mladém páru, který se rozhodl strávit pár nocí v lesní chatě. Jakého ponaučení nabyli?