HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dům z překližky a betonu – netradiční stavební konstrukce slouží už šedesát let

V americkém městě Madison se nachází stavba rodinného domu, která má konstrukci stěn i střechy vytvořenou z kombinace betonových bloků a překližky. Nadčasový design tohoto domu je architektonicky zajímavý dodnes. Prosklené plochy, plochá střecha nebo otevřený interiér až ke stropu, to je jen malý výčet předností tohoto domku, do kterého dnes můžete nakouknout.


Sendvičový dům
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Ali Eminov

Umístění stavby

Rodinná vila se nachází v centru města Madison, které je součástí amerického státu Wisconsin. Město Madison leží asi 150 kilometrů od jezera Michigan a 200 kilometrů severozápadně od velkoměsta Chicago. Zdejší zástavba rodinných domů je součástí lesíka, který je tvořen listnatými stromy. Při prohlídce okolí kolem domu si však opravdu připadáte díky hustější vegetaci jako v lese.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Ali Eminov, ali eminov

Konstrukční systém domu

Tento dům byl původně postaven pro amerického matematika Waltera Rudina. Jedná se o dvoupodlažní stavbu s přiléhající garáží. Stavba byla vyprojektována v roce 1957. Cílem stavby nebylo jenom vytvořit domov pro známou osobnost, ale také aplikovat rozvíjející se panelový systém vícepodlažních budov do staveb rodinných domů. Jedná se o jednu z prvních staveb, kde byla použita sendvičová technologie výstavby v podobě betonového bloku spojeného s kompozitní deskou (překližkou). Překližka je tvořena třemi nebo více vrstvami loupaných nebo krájených dýh, které jsou na sebe lepeny křížem.

Postup výroby a montáže domu

Jednotlivé dílce se předvyrobily ve výrobním závodu a na stavbě je montážníci podle montážní dokumentace jednoduše poskládali do sebe. Dílce jsou vysoké přibližně 500 mm a délkově se přizpůsobují celé straně domu. Díky prefabrikovanému způsobu výroby se minimalizovala doba pro výstavbu domu. Už v roce 1959 byla stavba kompletně dokončena. Výhodou konstrukce tohoto stavebního systému bylo, že venkovní ani vnitřní strana nevyžadovala žádnou další povrchovou úpravu. Venkovní strana je provedena z hladkého betonu. Vnitřní strana je opatřena překližkou s finální povrchvou vrstvou hnědé barvy.

Doplňující konstrukce stavby

Ze sendvičového systému je také provedena konstrukce střechy. Střecha je plochá a přesahuje přes obvodové stěny. Boční atikové dílce po obvodu střechy jsou vykládané voděvzdornou překližkou hnědé barvy. Prosklené plochy společenských místností jsou tvořeny maloformátovými dřevěnými rámy, které tvoří celoprosklenou stěnu. Důmyslně je toto řešení použíto v rozích stavby. Větrání je zajištěno vybranými vyklápěcími okny, které na první pohled v soustavě dřevěných rámů ani nepoznáte. Vodorovné rámy volně navazují na spoje jednotlivých sendvičových bloků. Spáry mezi jednotlivými bloky jsou zakryté speciálními záklapkami, které jsou přiznané v exteriéru i interiéru.

Mohlo by vás zajímat: Atika ploché střechy – postup výroby a montáže

Pohledem do interiéru

Díky měnitelné finální vrstvě na překližce bylo možné docílit různých barevných variant pro účely použití na stěny a strop v interiéru. Tam, kde přiznaná záklapka nebyla pohledově žádoucí, se udělala předstěna ze sádrokartonu. Ve kterých místnostech je to takto řešené, můžete prozkoumat ve fotogalerii. Jednotlivé podlaží domu spojuje zavěšené schodiště, které je kotvené do střešních sendvičových dílců. Dům je zařízen nábytkem a dekoracemi ve stylu svého vzniku. Soukromí u prosklených ploch je řešeno jednoduše polohovatelným závěsem. 

Členění domu

V prvním patře se nachází jídelna, kuchyně, vstupní hala, technická místnost a obývací pokoj s pracovnou. Místnost obývacího pokoje je vysoká přes obě podlaží a od kuchyně je oddělena stěnou s krbem. Přiléhající terasa je umístěna z uliční strany u vstupu do domu. Vstup do domu je krytý přesahem střechy z garáže. Garáž je dostatečně velká pro dvě auta a je možné z ní přímo vstoupit do prostorů domu. V podkroví se nachází společenská místnost, tři pokoje a koupelna. Okna společenské místnosti jsou umístěna těsně pod stropem. Prohlídka domu stojí určitě za to.

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
09.11.2019

Photocredit: Ali Eminov

2

Mohlo by Vás zajímat: