HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Prohlédněte si netradiční komplex norských chat pro trekaře ležící přímo pod dramatickým ledovcem

Unikátní komplex dřevěných horských turistických chat Tungestolen najdete na malé norské náhorní plošině s výhledem na monumentální ledovec Jostedalen. Zahrnuje skupinu několika staveb navržených architektonickým studiem pro místní pobočku Norské národní trekové asociace, které nabízejí návštěvníkům pohodlný a velkorysý úkryt během letních a podzimních měsíců. Pojďte si s námi elegantní dřevěné chaty prohlédnout.


Ubytovna pro trekaře v dřevěném provedení a s výhledem na ledovec
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Jan M. Lillebo

Na Stědrý večer roku 2011 byla původní turistická chata Tungestolen, která po více než sto let sloužila jako důležitá základna pro milovníky turistiky v norské oblasti Luster, zpustošena cyklónem Dagmar, který se přehnal nejen přes Norsko, ale také přes sousední země.

Snaha o obnovu

Luster Turlag, místní pobočka Norské národní trekové asociace, a nedaleká malá vesnice Veitastrond se rozhodly co nejdříve původní starou chatu nahradit a okamžitě mobilizovaly všechny síly, aby společně sehnaly dostatek finančních prostředků na obnovu. Mezinárodní architektonickou soutěž nakonec vyhrálo v roce 2015 studio Snohetta.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Jan M. Lillebo, Ketil Jacobsen, Jan M. Lilleb?

Stav původní chaty byl opravdu tragický, proto studio navrhlo zcela nový vzhled místa – komplex devíti robustních a zajímavě šikmených chat vyrobených z dřevěných rámů z lepených lamel obložených borovicovým dřevem. Tvar chat je přizpůsoben drsným povětrnostním podmínkám a právě jejich nepravidelné úhly by měly zpomalovat silný vítr. Tyto netradiční tvary navíc chatám dodávají hravý a téměř vesmírný vzhled. Prohlédněte si celý komplex chat v naší fotogalerii.

Interiér doplňuje exteriér

Velkou roli pak hrají i vzdušné dřevěné interiéry chat, které pomocí velkých prosklených panoramatických oken dokonale pracují s výjimečnými výhledy na okolní hory a ledovec. Díky velkým skleněným tabulím se navíc do interiérů dostává dostatek světla. Snad právě onen pocit propojení s okolní krajinou dodává návštěvníkům chuť rozjímat a užívat si odpočinku v netradičním prostředí. 

Hlavní chata celého komplexu láká na příjemný prostor vhodný pro společné stravování okolo robustních dřevěných stolů. Strop je zde vysoký až 4,6 metrů, takže místo působí vzdušně a otevřeně, o což se zasluhují znovu také velká okna. Dále tu najdete menší salónek s útulným kamenným krbem, který potěší v chladných dnech.

Chat ještě přibude

Zbývající chaty se skládají ze společné noclehárny a menších soukromých jednotek nabízejících asi 30 návštěvníkům možnost strávit noc o něco pohodlněji a v soukromí. Celkem by tu mělo vzniknout 9 chat, kapacita se pak zvýší až na 50 návštěvníků.

Tungestolen je zcela unikátní místo obklopené ze všech stran dramatickou krajinou a strmými horami, může tak sloužit jako ideální výchozí bod pro zdatné turisty mířící na nedaleké ledovce. Na druhou stranu si zde na své přijdou i rodiny s malými dětmi, které touží spíše po kratších procházkách v okolí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
19.02.2021

Photocredit: Jan M. Lillebo

0

Video: Útulný domek postavený na způsob jurty

Teď něco pro milovníky lodí! Tenhle domek se vám bude líbit.Podívejte se na minimální bydlení v domku, který připomíná loď obrácenou dnem vzhůru.

Video: Dům ve tvaru písmene „A“, který vám rozšíří obzory

Proč se omezovat jen na klasické tvary domů? Podívejte se na kreativní přístup keramičky a bytové designerky z Los Angeles, která si vytvořila útulný a netradiční domov do tvaru písmene „A“.

Experimentální útulna vyrostla na betonovém bunkru

Jaké využití mohou mít bunkry v českém pohraničí? Stojí na místech s rozhledem, tak proč z nich neudělat turistické útulny?

Prohlédněte si kompaktní dům v tradičním norském stylu

Líbí se vám kompaktní domy v tradičním duchu, které ale poskytují dostatek moderního pohodlí? Přečtěte si článek o rodinném domku u norského jezera Mylla.

Stavba roubenky norskou technologií – kompletně svépomocí

Přemýšlíte o stavbě netradiční dřevostavby? Inspirujte se roubenkou zhotovenou norskou technologií, kterou vám představíme v tomto článku. Je celá postavena svépomocí.

Jako z pohádky: do Norska nejenom za krásnou přírodou

Vikingské kostelíky a staré sruby a roubenky si pamatují mnohé. Podívejte se do naší fotogalerie a nechejte se vtáhnout do pohádky.

Pestrobarevné dřevostavby v norském Bergenu – jejich stáří byste jim rozhodně netipovali

V přístavu Bergen najdeme známou čtvrť, která se pyšní krásnou zástavbou původních dřevostaveb s barevnými fasádami. Navštivte je s námi v tomto článku a přesvědčte se, že jsou starší, než si myslíte.

Unikátní chata z CLT stojí v drsných podmínkách – ve výšce 934 m n. m.

Horská chata postavená z CLT panelů a fasádou z dřevěných kůlů je mimořádně unikátní stavbou. Stojí ve nadmořské výšce 934 m n. m. a potvrzuje nezdolnost dřeva.

Pozorujte divoké soby a pižmoně ze stylové norské pozorovatelny

Zatoulejte se s námi do mytické norské krajiny Dovre a pozorujte s námi soby a pižmoně z elegantní dřevěné pozorovatelny.

Světlé a prostorné pavilony tvoří prostor pro moderní bydlení mladé rodiny

Světlo, prostor a vzdušnost charakterizují neobvyklý dřevěný dům složený ze tří pavilonů. Proč jsou tři a k čemu každý z nich slouží?