HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Bydlíte na některém z těchto míst ČR? Pak můžete využívat elektřinu zdarma

Zadarmo ani kuře nehrabe. Ačkoliv je toto pořekadlo v dnešní době možná aktuálnější než kdy dřív, najdou se i zde jisté výjimky, které potvrzují pravidlo. Hlavní roli hraje tentokrát lokalita, ve které žijete. Pokud máte štěstí a bydlíte na těch správných místech, nejen kuře, ale také elektřina vám poběží zadarmo.


Ve větrných oblastech je možné získávat elektřinu zdarma
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Martina Amaro (Pexels)

Zaostáváme za zbytkem Evropy

V poslední době se stávají alternativní energetické zdroje stále oblíbenějšími. Je však pravdou, že větrná energie u nás zatím nedosahuje takové popularity jako například ta solární. Jen pro představu, zatímco Polsko pokrývá pomocí větru 11 % své spotřeby energie, a Rakousko dokonce 12 %, Česko pouze 1 %.

Lidé si často pod pojmem větrná elektrárna vybaví obrovské stožáry s vrtulí. Kromě toho však existují také domácí elektrárny, které mají podstatně menší velikost a můžete si je umístit přímo u domu nebo na střechu. Stačí nainstalovat malou vrtuli, která zpravidla připomíná větrník nebo vertikální turbínu.

Kde dávají větrné elektrárny smysl

Větrná elektrárna nenajde své využití všude. Před nainstalováním větrné elektrárny je potřeba zjistit, zda je v místě vašeho bydliště dostatečný větrný potenciál. V České republice existují místa, která jsou dostatečně větrná, a tudíž je zde pořízení větrné elektrárny efektivní. V takových oblastech pokryje domácí větrná elektrárna velkou část, nebo dokonce celou spotřebu, a domácnost tak má elektřinu zdarma.

Na mapy, které ukazují tato větrná místa v ČR, se můžete podívat v galerii. Ideální pro pořízení větrných elektráren jsou podle map především pohraniční horské oblasti a Českomoravská vrchovina. Našlo by se však i několik dalších lokalit ve vnitrozemí.

S domácí větrnou elektrárnou lze mít elektřinu zdarma

Pokud domácnosti používají elektřinu i na vytápění, jejich průměrná spotřeba vychází cca na 3,5 MWh za rok. U domácností, které využívají elektřinu pouze na chod spotřebičů, svícení a podobně, je průměrná spotřeba elektřiny 2 MWh ročně. Je však velmi obtížné odhadnout, kolik elektřiny domácí větrná elektrárna přesně vyrobí. Odvíjí se to od počtu větrných dní, místní zástavby, výkonnosti dané elektrárny, průměru rotoru atd. Z grafů je však zřejmé, že ve zmíněných lokalitách domácí elektrárna spotřebu elektřiny s přehledem pokryje.

Na podrobné informace a grafy k vybraným oblastem se můžete podívat v galerii.

Typy domácích větrných elektráren

Domácí větrné elektrárny můžeme rozdělit následujícím způsobem:  

  • Malé zdroje mají výkon do 60 kW.
  • Mikrozdroje jsou mini elektrárny, které mají výkon do 2,5 kW a rotor o průměru 2 až 3 metry. Jedná se o častější variantu.

Cena větrných elektráren se liší v závislosti na vybrané technologii. Nejlevnější se dají pořídit již okolo 10–20 tisíc korun. Cena se však může vyšplhat i ke 100 000 Kč.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Pozemek koupili až moc výhodně. Postavili na něm dům a teď mají problém. Ptejte se sousedů, říkají manželé z Beskyd

Větrná elektrárna funguje maximálně na 59,3 %

Vítr působí na listy větrné elektrárny a ty následně roztáčí rotor. Rotor poté přes převodovku (hřídel) pohání generátor, který vyrábí elektrickou energii.

Větrné elektrárny dosahují maximální účinnosti 59,3 %. Tato hodnota je dána Bentzovým pravidlem, které vychází ze zákona o zachování hmoty. Jednoduše řečeno nelze využít všechnu energii z větru, jelikož dochází ke ztrátě kvůli tření a odporu listů.

Na největrnější místa v České republice se můžete podívat v galerii.

Kam s přebytečnou elektřinou

Podobně jako u ostatních domácích elektráren, vzniká i zde problém s uložením přebytečné energie. Můžete využít některou z těchto tří možností:

  • prodej do sítě, 
  • bateriové úložiště (Kolik stojí bateriové úložiště? Podívejte se na aktuální ceny zde.),
  • virtuální baterie – za poplatek si můžete u poskytovatele energie uložit přebytečnou energii a využít ji až ve chvíli, kdy ji potřebujete.

Nový systém pro výrobu elektřiny svépomocí je o 50 % výkonnější než fotovoltaika

Vydáno dne:
11.02.2024

Photocredit: Martina Amaro (Pexels)

3

Dům a solární panely: Sluneční elektrárna nemusí být vidět

Chtěli byste mít na střeše solární elektrárnu, která by nekazila vzhled vašeho domu? V Itálii vynalezli novou technologii, díky které si solárních panelů ani nevšimnete... Číst více →Nový systém pro výrobu elektřiny svépomocí je o 50 % výkonnější než fotovoltaika

Domácí větrná elektrárna je stejně efektivní zdroj energie jako fotovoltaika, a to s nižšími pořizovacími náklady. I její pořízení má však své mouchy... Číst více →Nová virtuální baterie poskytuje elektřinu za 1,8 Kč za kWh. Opravdu se ale vyplatí?

Virtuální baterie je efektivní ve zpětném získávání levné elektřiny. Jak vůbec funguje a je opravdu tak výhodná?.. Číst více →Domácí elektrárnu lze mít bez legislativních omezení. Odborníci je ale nedoporučují

Díky ostrovnímu systému docílíte absolutní energetické soběstačnosti na distribuční síti. Odborníci zde však vidí zásadní problém... Číst více →Pračky na teplou vodu uspoří až 65 % elektřiny. Proč na trhu chybí?

Pračky na teplou vodu nemusejí vodu dlouze ohřívat a voda v bojleru v sobě může mít akumulovanou velmi levnou obnovitelnou energii. Proč přestali výrobci tyto pračky dodávat?.. Číst více →Nová elektrárna dokáže vyrobit 1 kWh za 0,14 Kč

Nový typ speciální modulární elektrárny vyrobí elektřinu za neuvěřitelných pár haléřů. Kdy můžeme očekávat její spuštění v Česku?.. Číst více →Pokuta za elektřinu vyrobenou domácí fotovoltaikou může být až tisíce korun za každý kilowatt

Přetoky elektřiny do distribuční sítě vám nemusí vždy vydělat. V některých případech za ně budete dokonce platit vy. Na co si dát pozor, aby se to nestalo?.. Číst více →